Zabawy muzyczne dla dzieci świetnie wpływają na rozwój i przydadzą się nie tylko utalentowanym w tym kierunku pociechom. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak zorganizować lekcję muzyki – zarówno w klasie, jak i w plenerze.
Muzyka odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka na wielu obszarach. Dzieci, które obcują z muzyką i które grają na instrumentach, osiągają lepsze wyniki w nauce oraz szybciej zapamiętują. Poprawia się także ich zdolność koncentracji. Kontakt z muzyką poprawia także logiczne myślenie oraz kształtuje zdolności emocjonalne i komunikacyjne m.in. wyrażanie siebie.
Jak zachęcić dzieci do udziału w muzycznych aktywnościach?
Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie najnowszej książeczki z serii Czytam sobie – „Letni koncert”. Opowiada ona o organizacji wyjątkowego owadziego koncertu. Wszyscy mieszkańcy łąki są w niego zaangażowani, nawet mała biedronka. Dzięki książeczce dzieci poznają różne rodzaje instrumentów, takie jak gitara basowa, perkusja, kobza czy cymbały, a także… całą listę gatunków kwiatów i owadów. Książka zachęci więc także do spędzania czasu na powietrzu oraz zainspiruje do zorganizowania lekcji muzyki w terenie. Jak zatem otoczyć dzieci dźwiękami i sprawić, by świetnie się przy tym bawiły? Dzięki naszym pomysłom zorganizujesz ciekawą dla dzieci lekcję muzyki!
Pomysły na zabawy muzyczne dla dzieci
Zabawy rytmiczne
Na początek dobrym pomysłem dla dzieci będą zabawy rytmiczne. Śpiewanie piosenek, nucenie i uważne słuchanie w połączeniu z aktywnością ruchową, to naprawdę znakomity trening rozwojowy dla dziecka. Muzyka świetnie obniży też stres i rozweseli nawet największego smutasa. Przekonał się o tym Maciek z książki „Pan Fortepianek”, przekonajcie się i Wy!
Rozróżnianie dźwięków
Muzyczne zgadywanki to świetna zabawa i trening koncentracji. Dzieci mogą rozpoznawać fragmenty piosenek lub dźwięki instrumentów puszczane z nagrania. Urozmaiceniem z pewnością będzie obecność instrumentów na żywo – jedno z dzieci może schować się np. za zasłoną i kolejno grać na innym instrumencie (wystarczą grzechotki, bębenki czy małe ukulele), a reszta klasy będzie prześcigać się w zgadywaniu.
Rozróżniać dźwięki możecie też na zewnątrz. Usiądźcie w dogodnym miejscu, zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w otaczające dźwięki. Gołąb, wróbel, a może słowik? Przejeżdżający samochód, kosiarka, pani na obcasach? Wsłuchajcie się we wszystkie odgłosy! Jedyna w swoim rodzaju lekcja muzyki w terenie uwrażliwi pociechy na codzienne brzmienia.
Quiz muzyczny
Do tej zabawy muzycznej dla dzieci przyda się trochę wiedzy. Quiz może zawierać pytania na wszelkie związane z muzyką tematy. Jakie instrumenty mają struny? Czym są instrumenty perkusyjne? Co można zapisać na pięciolinii? Kto napisał najsłynniejszy balet świata?
Do ostatniego pytania z pewnością przyda się historia Piotra Czajkowskiego. Znajdziecie ją w książeczce z serii idealnej do nauki czytania „Czytam sobie”. „Jezioro łabędzie, czyli jak powstał najsłynniejszy balet świata” wprowadzi dzieci w niezwykły świat baletu. A jeśli któryś z młodych czytelników rozkocha się w tej niezwykłej sztuce tańca, warto polecić mu także książkę „Dziadek do orzechów”. Zdradzi ona kulisy pracy baletnicy i wielkich przygotowań do spektaklu.
Gry terenowe
Dobra lekcja muzyki w terenie nie byłaby prawdziwą plenerową przygodą bez podchodów. Jak zorganizować podchody muzyczne? To nic trudnego – wystarczy połączyć wszystkie powyższe pomysły w jeden ?
Na wyznaczonym szlaku dzieci mogą wykonywać rozmaite zadania związane z muzyką. Zaśpiewanie piosenki, podskakiwanie na jednej nodze w rytm muzyki, uzupełnienie narysowanej na betonie pięciolinii… pomysły są nieskończone! Pod kamieniami czy w słoikach stojących pod drzewami można umieścić też pytania muzyczne. Na przykład takie związane z naszym polskim kompozytorem Ignacym Paderewskim. Niezwykłą historię jego życia możecie wraz z uczniami poznać w książce „Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim”.
Lekcja muzyki z takimi atrakcjami z pewnością przypadnie dzieciom do gustu! A może zorganizujecie muzyczny cykl? Pamiętaj, że cała moc inspiracji drzemie w książkach. Były zabawy muzyczne dla dzieci, może tym razem pomysły na zabawy czytelnicze?