urodziny-dziecka-w-domu-1

Chcesz zorganizować przyjęcie urodzinowe dla dziecka w domu, ale dręczą Cię obawy, bo zapewnienie rozrywki dla kilku dzieci wydaje się niemożliwa? Jeśli się przygotujesz i podejdziesz do tematu z pomysłem, impreza wypadnie znakomicie! Oto nasze pomysły na przyjęcie urodzinowe dziecka w domu.

Jak zorganizować urodziny dziecka w domu?

Urodziny pociechy w domu to małe wyzwanie, ale zdecydowanie warte organizacji. Konieczne jest odpowiednie zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Ustalcie wcześniej z dzieckiem, kogo zapraszacie, na ile czasu i jaki dzień tygodnia będzie odpowiedni. Następnie przygotujcie zaproszenia – dziecko może wykonać je też samodzielnie, a następnie rozdać koleżankom i kolegom.

Kiedy uczestnicy potwierdzą przybycie, musisz zadbać o kilka istotnych spraw. Pierwsza z nich – imprezowe menu. Zanim jednak zaplanujesz jadłospis, ustal, czy któreś z dzieci ma jakieś alergie pokarmowe. To bardzo cenna informacja, która pomoże uniknąć kłopotów już na samym początku przyjęcia! W następnej kolejności sporządź listę gier i zabaw, które urozmaicą imprezę. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które sprawią, że przyjęcie urodzinowe Twojego dziecka w domu okaże się niezapomnianym wydarzeniem! 😊

Sprawdzone zabawy na urodziny dziecka w domu

Kalambury

Przygotuj kalambury wcześniej – upewnisz się, że każde dziecko będzie umiało coś pokazać. W pudełku lub kartonie umieść karteczki z gotowymi propozycjami do pokazania – mogą być to zapisane słowa lub np. wydrukowane rysunki. Losowanie dodatkowo urozmaici domowe przyjęcie urodzinowe. By dzieci miały jeszcze więcej frajdy, pobierz materiały i gadżety edukacyjne – wykreślanki, kolorowanki czy kolorowe odznaki to gotowe rozwiązania na dobrą zabawę

Ciepło-zimno

Tę zabawę też zapewne kojarzysz 😊 Jedno z dzieci chowa określony przedmiot gdzieś w pomieszczeniu i podpowiedziami kieruje innych tak, by go znaleźli. Może wcześniej wspólnie przygotujecie jakieś specjalne przedmioty do schowania, tak by zabawa zamieniła się w prawdziwe poszukiwanie skarbów?

Przygotowanie i ozdabianie przekąsek

Nawet poczęstunek na urodzinach dziecka w domu może okazać się świetną atrakcją! Zainspirujcie się książeczką „Muffiny Eufrozyny” i przygotujcie babeczki, które osłodzą waszą imprezę (Pssst! Wspólne gotowanie może być też świetnym sposobem na naukę czytania lub szlifowanie tej umiejętności!). Jeśli nie chcesz angażować gości w samo przygotowanie babeczek, zaproponuj ich udekorowanie. Przygotuj posypki, kawałki owoców, kolorowe kremy i pozwól dzieciom na spersonalizowanie swoich przekąsek.

źródło: shutterstock.com

Zabawy z balonami

Niezastąpione na przyjęciu urodzinowym dla dzieci w domu będą balony – nie spowodują wybicia szyby czy guza na głowie. Pomysłów na ich wykorzystanie jest całkiem sporo. Odbijanie balona w parach lub kółku czy tańczenie z balonem w parze. Dzieci mogą też ozdobić i udekorować balony – a następnie jako pamiątkę zabrać je do domu.

Rysowanie

Wspólne rysowanie czy malowanie to dobry sposób na uspokojenie dzieci po większej aktywności lub zabawie, która mocno je rozemocjonowała. Aby nie znudzić gości, określ dokładny czas na wykonanie rysunku. Uczestnicy imprezy mogą wyrysować postaci związane z tematyką przyjęcia – w kolejnej części przeczytasz o tym więcej. Pamiętaj, że możesz także wspomóc się gotowymi materiałami! Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo kolorowanek, które z pewnością pozwolą dzieciom uwolnić swoją kreatywność J

Jeśli wymienione zabawy nie okażą się wystarczające, może warto sięgnąć po zabawy czytelnicze dla dzieci w każdym wieku? Książki to nieskończone źródło inspiracji!

Tematyczne przyjęcie urodzinowe dla dziecka

Z motywem przewodnim dużo łatwiej będzie Ci wymyślić różne aktywności, a dla dzieci będzie on dodatkową atrakcją. Pomysły na imprezy tematyczne warto czerpać ze znanych bajek lub książek.

Superbohaterowie

Każde dziecko zna choćby jednego z nich, więc zabawa inspirowana ulubioną postacią na pewno przypadnie wszystkim do gustu. Przygody bohaterów mogą przewijać się w każdej zabawie – zainspiruj się książeczką „Dobranocka dla Batmana”, by znaleźć na to sposób.

Wielcy odkrywcy i wielkie podróże

Nadaniedomowym urodzinom dziecka nieco naukowego charakteru, to świetny pomysł dla starszych dzieci. Każde z nich mogłoby zostać okrzyknięte jednym z wielkich odkrywców. Podpowiedzią mogą być książki z serii Czytam sobie: „Edison. O wielkim wynalazcy” czy „Teoria pana Alberta. O Albercie Einsteinie”.

Krzysztof Kolumb z książki „Kolumb. Całkiem inna historia”, może być także pretekstem do tematyki podróżniczej. A może z inspiracji historią „Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie” sięgnięcie po motyw kosmiczny?

Ale kosmos!

Kosmiczne babeczki, balony jako planety, folia aluminiowa wykorzystana w dekoracjach – taka oprawa sprawi, że przyjęcie urodzinowe zorganizowane w domu długo zostanie dzieciom w pamięci. A może poczytacie „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc” i wymyślicie zabawę związaną z księżycem? Pomoże w tym też z pewnością historia „Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze”. Dla młodszych dzieci świetną propozycją będzie „Marta i ufoludek” – przybysze z kosmosu zabawią i rozśmieszą gości.

Motyw sportowy

Goście imprezy są fanami sportu? To też może być świetny motyw przewodni imprezy urodzinowej, który szczególnie przypadnie do gustu dzieciom zafascynowanym piłką nożną. Do pomysłów na sportowe atrakcje wykorzystajcie książki „Lewy, gola!” i „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza”.

Przygotowanie kostiumów

Częścią wielu imprez, szczególnie tych tematycznych, jest kostium. Nie trzeba wcale go kupować – warto zrobić go samemu. Przekonała się o tym Nel z książeczki „Wielki bal”. Może zaproponujcie gościom przyjście we własnoręcznie wykonanym kostiumie np. takim związanym z tematyką imprezy?  Solenizant dla każdego gościa może też wykonać jakiś fragment stroju, z wykorzystaniem recyklingu – np. korale dla koleżanek czy kolczugi dla kolegów. Zainspirujcie się pomysłami na ekologiczne zabawki dla dzieci i stwórzcie coś niesamowitego.

Udanego przyjęcia urodzinowego! 😊