jak-zrobic-eko-zabawki-dla-dzieci-glowne

Starasz się żyć ekologicznie? Troska o planetę jest Ci bliska? Ograniczasz zakupy? Sprawdź, jak zrobić nowe zabawki dla dziecka z surowców wtórnych!

Troska o planetę jest też troską o przyszłe pokolenia. Warto więc od małego rozmawiać z dziećmi o ekologii i uczyć je dbać o planetę. Jednym z kroków może być ograniczenie kupowania zabawek. Aby nie zezłościć małego konsumenta, warto najpierw porozmawiać z dzieckiem o środowisku i świadomej konsumpcji. Rezygnacja z częstych zakupów wcale nie musi oznaczać braku nowych zabawek – z pomocą przychodzą zabawki ze… „śmieci”!

Zabawki ekologiczne – jak zrobić?

Skoro zabawki mają być eko, nie musisz się przejmować kupowaniem czegokolwiek. Do wykonania niezwykłych rzeczy potrzebne są te, które na pewno masz już w domu. Zanim je wyrzucisz (do odpowiedniego pojemnika), sprawdź, jakie zabawki wspólnie z dzieckiem możecie zrobić z surowców wtórnych.

  • Całe zoo zwierzątek

Do wykonania rozmaitych gatunków zwierzątek wcale nie potrzeba wiele. Wystarczą rolki po papierze toaletowym, kredki lub farbki, klej i opcjonalnie – kolorowy papier. Tego ostatniego nie musicie używać – przecież z rolek możecie wyciąć, np. oczy czy uszy zwierzątka, a następnie pomalować tekturę na wymarzony kolor.

Rolkę wykorzystajcie jako tułów zwierzątka – lisy, lwy, króliki, kotki, małpki, niedźwiadki, słonie, pszczółki, żyrafy… Pomysłów jest nieskończenie wiele. Samo przygotowanie i proces kreatywny będą dla dziecka świetną zabawą.

  • Wąż z nakrętek

Nawet jeśli ograniczacie wodę butelkowaną, z pewnością znajdzie się w waszych śmieciach trochę nakrętek – po mleku lub sokach. Wykonanie takiej zabawki jest banalnie proste! Wystarczy, że na środku każdej nakrętki zrobicie dziurkę, a potem nawleczecie je ciasno na sznurek. Supełek na końcu i wąż gotowy! Nie zapomnijcie dorysować mu oczu! Zakrętki równie dobrze sprawdzą się jako element kreatywnego rysunku, który dziecko może później powiesić w swoim pokoju.

dziecko układające zakrętki na kartce
źródło: shutterstock.com
  • Domki dla lalek

Karton to jedna z pierwszych rzeczy, która wpada do głowy w przypadku zrobienia domku dla lalek. Proponujemy ciekawsze rozwiązanie! Potrzebna będzie duża butelka po płynie do prania, mydle czy płynie do mycia naczyń. Jak zrobić z niej zabawkę ekologiczną? Wytnij częściowo nożykiem jedną ze ścian butelki, możesz też wyciąć okna i gotowe. Udekorujcie domek i zaproście do środka lalki lub ludzi lego.

  • Rakieta kosmiczna z butelki

Plastikowa butelka po napoju to świetna baza dla rakiety. Doklejcie je skrzydła ze starego kartonu, ozdóbcie folią aluminiową lub papierem i gotowe – możecie podbijać podniebne przestrzenie.

źródło: shutterstock.com
  •  Garaż na auta

To kolejna propozycja na wykorzystanie rolek po papierze toaletowym. Jednak do zrobienia tej eko zabawki musicie ich trochę zebrać 😊 W przygotowaniu konstrukcji może pomóc np. stary karton, do którego włożycie rolki. Ułóżcie je w rządkach, jedna na drugiej, poziomo w stosunku do podłogi. W środku każdej rolki dziecko może zaparkować samochód. To prosty sposób na uporządkowanie aut!

  •  Biżuteria z makaronu

Nitka lub sznurek, farbki, trochę makaronu i możecie działać z domowym jubilerstwem! Naszyjniki, kolczyki oraz bransoletki w każdym kolorze! Możecie nawlekać, związywać, malować – każda mała i duża strojnisia na pewno będzie miała pomysł na własny projekt.

  •  Instrumenty muzyczne

Puszki, butelki, plastikowe odpadki, zawleczki od puszek, kapsle. Te wszystkie rzeczy posłużą Wam do przygotowania instrumentów. Drobne odpadki metalowe i plastikowe wrzućcie do butelki lub puszki. Butelkę zakręćcie, puszkę zaklejcie – obie udekorujcie. Wrzucone do środka metale i plastiki sprawią, że będziecie mieć wspaniałe, ekologiczne grzechotki.

Co można zrobić z surowców wtórnych? Nie tylko zabawki!

Na robieniu zabawek ekologicznych temat się nie kończy! Wtórne surowce i rzeczy, jakie macie w domu, można wykorzystać też w innych okolicznościach. Przekonała się o tym Nel z książeczki „Wielki bal”. W jej przedszkolu miał odbyć się bal kostiumowy. Dziewczynka chciała kupić nowy, piękny strój. Zmartwiona jednak tym, że takim zakupem przyczyni się do degradacji planety, podjęła się przygotowania kostiumu samodzielnie. Własnoręcznie wykonana kreacja sprawiła, że Nel zrobiła niesamowite wrażenie na koleżankach i zapoczątkowała wśród rówieśników eko modę.

Może wspólnie z dzieckiem podejmiecie wyzwanie Nel przed kolejnym balem bądź urodzinami u przyjaciół dziecka? Pamiętajcie, że jedynym ograniczeniem jest Wasza kreatywność! Łatwo można przygotować spódnicę z gazet, zbroję z kartonu czy z torby papierowej. Kolczugę możecie przygotować z plastikowych nakrętek połączonych ze sobą, a biżuterię z makaronu. Wykorzystać można też stare płyty CD – one nadadzą blasku każdemu eko kostiumowi!

Właśnie takimi drobnymi sposobami kształtujesz w dziecku eko empatię i kształcisz w nim postawy proekologiczne. Planeta na pewno będzie Wam bardzo wdzięczna J