dlaczego-dzieci-powinny-czytac-ksiazki-czytam-sobie

Z okazji Światowego Dnia Książki chcemy przypomnieć, dlaczego warto sięgać po lektury! Każdy wymieni choćby kilka korzyści z czytania, jakie czerpać mogą dzieci. Wzbogacanie słownictwa, rozwijanie wyobraźni i poprawa zdolności koncentracji. To wszystko prawda, ale warto pamiętać też o innych, mniej oczywistych zaletach czytania.

Zmiana nawyków ekologicznych

Dzięki książkom łatwiej jest podejmować z dziećmi bardziej skomplikowane tematy. Jednym z nich jest ekologia. Lektura dostosowana do wieku pociechy pomoże nie tylko zrozumieć powody dbania o planetę, ale też pokaże, jakie nawyki wprowadzić, by być eko. Oto nasze propozycje:

Awantura w śmietniku” – w zabawny sposób wytłumaczy dzieciom, dlaczego trzeba segregować śmieci i podpowie, jak to robić.

Smog w centrum miasta” – pociecha myśli, że za oknem bloku czyha na nią smok, który ją pożre? Z pomocą przychodzi ta książka 😊 Objaśni, czym jest szkodliwa chmura i jak z nią walczyć.

Samotny banan” – podejmuje temat marnowania jedzenia. Dzięki Nadii znajdziecie mnóstwo sposobów na wykorzystanie każdego składnika z lodówki.

Wielki skarb” – to kolejna pozycja z serii „EKO”. Z tej lektury mały ekolog dowie się, jak cenna jest woda i jak ją oszczędzać.

Baba Jaga i Duch Puszczy” – opowiedzą o tym, że dbać trzeba nie tylko o wodę, ale też lasy!

Misja Inspektora Maskonura” – pomoże uratować świat od plastiku.

Integracja z rówieśnikami

Wiele tematów warto przedyskutować w większym gronie. Przeczytane pozycje mogą być pretekstem do rozmów z rówieśnikami. Jeśli dzieci przeczytają te samą książkę, mogą o niej podyskutować, wymienić się spostrzeżeniami, czy wymyślić jakąś zabawę na jej podstawie. Każdy mały czytelnik może też polecić koleżankom i kolegom jakąś ciekawą historię. Do takich z pewnością należy „Opowieść starego drzewa”, która porusza nie tylko ważny temat ochrony przyrody, ale przedstawia też spory kawałek historii Polski.

Rozwój sportowych pasji

Jedną z korzyści płynących z czytania książek jest rozwijanie inteligencji dziecka. Jak jednak do czytania przekonać małych sportowców? Książki na szczęście nie stoją w sprzeczności z uprawianiem aktywności fizycznej. Spokojnie mogą wspierać sportową dziecięcą pasję – wystarczy podsunąć odpowiednią lekturę! Świetną propozycją będzie opowieść o piłkarskim idolu dzieci (i dorosłych) – „Lewy, gola!”. Z kolei dzięki książce „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza” miłośnik piłki będzie mógł odkryć, jak wygląda codzienność sportowca i zastanowić się, czy tak będzie wyglądać jego przyszłość.

Nauka gotowania

Gotowanie i czytanie to dwie czynności, które bardzo się lubią. Jak bowiem najlepiej nauczyć się przyrządzać pyszne potrawy? Oczywiście z książek kucharskich! Mniej oczywiste jest to, że gotowanie może być sposobem na naukę czytania. Wystarczy wybrać książkę kucharską dostosowaną do poziomu czytelniczego kucharza – „Muffiny Eufrozyny” i „Pora na pomidora (w zupie)” (poziom 1 Czytam sobie) – pomogą najmłodszym dzieciom zgłębiać tajniki kuchennej wiedzy.

Odkrywanie nowych rzeczy

To nie koniec naszej listy. Co jeszcze daje czytanie książek? Pozwala dowiadywać się nowych rzeczy z najróżniejszych dziedzin. Dla lektur nie ma ograniczeń! Dzięki serii „Fakty” nawet najmłodsi mogą zgłębiać największe teorie nauki i poznawać największe postaci historii.

Teoria pana Alberta. O Albercie Einsteinie” zapozna małego smyka z wielką postacią fizyki i jego teoriami, zaś „Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie” to książka, która nie tylko przedstawi historię najbardziej znanego polskiego astronoma, ale też pomoże zrozumieć jego odkrycie.

Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II” pokaże najmłodszym życie świętego Polaka, ale też pomoże uwierzyć w siebie. W ambicjach wesprze też historia o wielkim polityku „Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim”. Starsze dzieci zainteresowane historią docenią też książkę „Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim”, dzięki której dowiedzą się sporo o niepodległości Polski.

Komendant_wolnej_Polski_Czytamsobie

Uwrażliwianie na różnorodność

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak rozmawiać z dzieckiem o tolerancji. W tym przypadku także książki przychodzą z pomocą. Narracyjna opowieść ukazująca różnice i wynikające z tego problemy, uwrażliwi młodego czytelnika na różnorodność świata. „Pudel na dyskotece” opowiada taką właśnie historię. Czy kolorowy i szalony pudel może dogadać się z powściągliwym kotem? Warto przeczytać tę książkę, by dowiedzieć się, że jak najbardziej! 😊

Znacie jeszcze jakieś inne powody mówiące, dlaczego warto czytać książki?