jak-rozwijac-inteligencje-u-dziecka

Zastanawiasz się, jak rozwijać inteligencję swojego dziecka? Co zrobić, aby nie zatracić potencjału, który posiada? Dowiedz się, jak wspierać pasje swojej pociechy i rozwijać jej zdolności tak, aby dobrze radziła sobie zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu.

Inteligencja dziecka – kiedy o nią zadbać?

Każdy moment w życiu dziecka ma znaczenie dla jego inteligencji. Trzeba wspierać jej rozwój już od pierwszych dni życia. Na początku może wydawać się to prostsze – maluch poznaje różne kształty, słowa, które wypowiadamy, siebie i otaczający go świat. A jak zwiększać inteligencję dziecka starszego? Nie musisz od razu zapisywać pociechy na trzy kursy językowe czy kupować skomplikowanych zestawów edukacyjnych. Wystarczy, że zadbasz o kilka istotnych rzeczy:

Angażuj różne zmysły

Postaraj się, aby codzienne zabawy oddziaływały na różne zmysły dziecka. Im więcej bodźców mózg otrzyma, tym więcej połączeń nerwowych powstanie. Zadbaj o zabawy, które będą angażować swoją pociechę także ruchowo – klocki, samochodziki, wszelkie układanki, rzucanie i łapanie piłki – pomysłów jest nieskończenie wiele, to wcale nie takie trudne!

Rozmawiaj

Rozmowy na różne tematy pomogą rozwijać inteligencję dziecka na wiele sposobów. Wspierają np. umiejętność koncentracji i słuchania innych. Dyskusje na różne tematy pozwalają też na poszerzanie wiedzy, wymianę doświadczeń, uczą wyrażać swoje zdanie czy opinię.

Rysujcie, malujcie, piszcie

Rysowanie, malowanie i pisanie wpływają nie tylko na rozwój manualny, ale też umysłowy. Dziecko tworząc swoje dzieło, np. na kartce papieru, musi podjąć szereg decyzji – począwszy od tego, co narysuje, przez wybór kolorów i obmyślenie przestrzeni kartki. Uczy się więc planować, przewidywać i urzeczywistniać swoje myśli. W ten właśnie sposób zwiększa także swoją inteligencję.

Zadbaj o różnorodność

Pozwalaj dziecku na odkrywanie swoich pasji. Istnieje wiele sposobów, aby zapoznawać je z różnymi aktywnościami czy obszarami nauki. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie książek. Ich treści pomogą zorientować się, jakimi dziedzinami się interesuje. Bardzo szeroki wybór tematyki znajdziecie w serii Czytam sobie.

Książka „Wyprawa Kon-Tiki”  utrzymana w reporterskim stylu sprawdzi, czy w dziecku drzemie duch podróżnika i historyka. Kolejna publikacja „Edison. O wielkim wynalazcy” opowie nie tylko historię wielkich wynalazków i zafascynuje nauką, ale też pokaże dziecku, że w życiu trzeba ciężko pracować i nie zrażać się niepowodzeniami.

Podsuwaj książki

Nie tylko z powyższego powodu książki odgrywają tak dużą rolę w zwiększaniu inteligencji u dziecka. Książki rozwijają wyobraźnię, objaśniają świat, poprawiają koncentrację i ćwiczą pamięć. Uczą też krytycznego myślenia – przykładowo książeczka dla starszych dzieci „Kolumb. Całkiem inna historia” pokazuje historię słynnego żeglarza z innej strony – mały czytelnik musi sam ocenić, czy Kolumb rzeczywiście był bohaterem.

Dziecko nie umie jeszcze czytać? Nie szkodzi! Inteligencja dziecka rozwija się równie dobrze przy nauce czytania. Warto wykorzystać do niej tradycyjne sprawdzone metody połączone z najnowszą wiedzą. Znajdziecie je w pozycji „Elementarz współczesny”. Oparty na ponadczasowym Elementarzu Falskiego, zachwyci współczesnymi historiami i bohaterami. Z nim pociecha zmieni się w prawdziwego „połykacza stron”. Do dalszych etapów nauki, przyda Ci się wiedza o tym, jakie książki do nauki czytania wybrać.

Próbuj różnych metod nauki

By skutecznie rozwijać inteligencję dziecka, ważne jest wykorzystywanie w nauce różnych zmysłów i metod. To podniesie efektywność uczenia. Tę zasadę stosujcie także przy nauce czytania! „Pierwsze słowa. Zestaw edukacyjny” zawiera ruchomy alfabet, który pozwoli zaangażować dziecko także manualnie. Układanie liter wpłynie także na jego kreatywność. Karty edukacyjne związane z treścią książeczki z zestawu pomogą w rozwijaniu skojarzeń, zasobu słów i pamięci. Książka o Doktor Oli będzie też inspiracją do rozmów i zabaw.

Dziecko sięga po książki rzadko i bez entuzjazmu? Spróbuj sięgnąć po nietypowe sposoby, by zachęcić do nauki czytania. Możesz sprawdzić też, jak bohaterowie filmów animowanych zachęcają do czytania – może ulubione postaci z kreskówek odczarują niechęć pociechy do pisanych historii.