Kiedy zacząć rozmawiać z dziećmi o tolerancji? Czy okres dzieciństwa to za wcześnie na edukację w tym temacie? Nic bardziej mylnego! Już najmłodsze lata to dobry czas, aby wprowadzać dziecko w społeczny świat podobieństw i różnic. Przeczytaj i dowiedz się, jak nauczyć dziecko tolerancji i wykształcić w nim empatię od pierwszych lat życia.
Rozmowa o tolerancji – od czego zacząć?
Dzieciaki bardzo szybko rozwijają się społecznie i same zauważają podobieństwa lub różnice wśród ludzi. Wszystko, co nowe i nieznane, zawsze je ciekawi, więc warto, aby dziecko poznawało świat świadomie. Jak nauczyć dziecko tolerancji dla
odmienności? Pokaż ją na prostych przykładach. Pomocne będą bajki i historie książkowe. A najlepiej takie, które maluch będzie mógł sam przeczytać.
Książeczka z poziomu 1 serii Czytam Sobie adresowana do najmłodszych czytelników – „Pudel na dyskotece” to idealna propozycja. Historia o dyskotekowym psie autorstwa Sylwii Chutnik, nie tylko pokaże maluchowi, w jak wielu rzeczach możemy się różnić, ale także jak wiele może nas jednocześnie łączyć.
Pudel jest szalonym psem, który lubi dobrą zabawę, ekscentryczny ubiór i brokat. Swoją radością z życia uwielbia dzielić się z innymi. Nie podoba się to jednak kotu…, który wszczyna bijatykę. Pudel postanawia się tym nie przejmować i mimo podrapanego nosa bawi się na dyskotece. Nieoczekiwanie pojawia się na niej także kot… Na szczęście skłóconego psa i kota łączy taniec, więc zabawa trwa w najlepsze.

Nauka tolerancji – porozmawiajcie o różnicach
Po takiej lekturze warto porozmawiać z dzieckiem – o tym, co poróżniło psa i kota, a co ich połączyło.
Pomyślcie wspólnie, jakie różnice wśród ludzi możemy zauważyć. Inny kolor włosów, skóry, język, którym się posługujemy. Inne upodobania, zainteresowania, poglądy na różne sprawy czy religia. Spróbuj znaleźć przykłady takich osób w Waszym otoczeniu, w bajce czy filmie. Jeśli dziecko uświadomi sobie, że ktoś, kogo dobrze zna, jest inny od niego, będzie mu łatwo zrozumieć, że różnice nie mają znaczenia.
Trudne pytania o tolerancję – wytłumacz
Jeśli dziecko zauważy w otoczeniu kogoś odmiennego, z kim nie ma do czynienia na co dzień, np. osobę niewidomą z białą laską albo kogoś na wózku inwalidzkim – możliwe, że zareaguje głośnym pytaniem „dlaczego?”. Nie unikaj na nie odpowiedzi. Przede wszystkim wytłumacz, dlaczego dana osoba potrzebuje wózka czy laski. Gdy maluch to zrozumie, podobny widok w przyszłości nie będzie już wydawać mu się dziwny. Przecież to zupełnie naturalne, że jeśli ktoś nie może chodzić, potrzebuje wózka, aby się poruszać.
Najważniejsze – uświadamiaj
Dziecko nie będzie reagowało zdziwieniem czy strachem na kogoś odmiennego, jeśli pozna różnice wcześniej. Warto więc uświadamiać pociechę i pokazywać mu różnorodność świata. Rozmowy o innych krajach, kulturach i zwyczajach są niezwykle cenne w nauce tolerancji. Można przeprowadzać je na różne sposoby:
- w czasie lekcji w szkole, wykorzystując podręcznikowe tematy;
- oglądając telewizję – np. program podróżniczy;
- czytając książkę lub nawet przeglądając atlas świata.
Bądź tolerancyjny
Pamiętaj, że dzieci podpatrują dorosłych na każdym kroku i naśladują ich zachowania. Aby nauczyć dziecko tolerancji, musisz więc dawać dobry przykład. Nie bądź z innymi, jak pies z kotem. 😊 Pokazuj maluchowi, że nieważne są różnice między ludźmi – najważniejsze to poznać się wzajemnie, a nie oceniać. Mimo różnic – jak brokatowy pudel i stateczny kot – możemy mieć ze sobą wiele wspólnego!