gry-i-zabawy-nauczanie-zdalne

Brakuje Ci już pomysłów na zdalne zajęcia dla dzieci? Przychodzimy z pomocą! Podsuwamy propozycje zabaw i zajęć dla dzieci na czas nauczania zdalnego. Wszystkie z użyciem najlepszych przyjaciół dziecięcej wyobraźni (nie tylko w czasie pandemii), czyli książek 😊 Przeczytaj i zainspiruj się!

Zabawy ruchowe zdalnie – z książką na głowie

Zajęcia online kojarzą Ci się ze wszystkim, tylko nie z aktywnością fizyczną? Podobnie zabawy z książkami? Czas to zmienić. W czasie domowych lekcji szczególnie warto zaproponować dzieciom odejście od biurka na kilka kroków. Wystarczy, że dziecko położy na głowie książkę i postara się wykonać kilka ćwiczeń w taki sposób, aby nie spadła. Potrenuje w ten sposób utrzymanie równowagi oraz koordynację ruchową. Cała zabawa może odbywać się w rytm muzyki – przejście kilku kroków do dźwięków piosenki, wykonanie ćwiczenia (np. stanie na jednej nodze, przysiad), kiedy nastanie cisza.

Zabawy plastyczne

To świetna propozycja zajęć dla dzieci w czasie nauczania zdalnego. Pracujący w domu rodzice odetchną w czasie, kiedy pociecha będzie spokojnie tworzyć na kartce papieru. Do tej zabawy także wykorzystajcie książki. Dziecko może rysować własne ilustracje do przeczytanego fragmentu – aby pobudzić wyobraźnię, najlepiej takiej historii, której nie zna. Warto sięgnąć więc po odpowiedni tytuł – „Tytus – superpies” zainspiruje małych ilustratorów do niezwykłych rysunków.

Więcej pomysłów na zabawy plastyczne i ruchowe (i nie tylko) znajdziesz w naszym artykule omawiającym zabawy czytelnicze dla dzieci w każdym wieku.

Wspólne czytanie książek

Wspólna lektura to zawsze dobry pomysł. Będzie okazją do skomentowania treści i rozmowy. Warto sięgnąć po książkę, która poruszy jakiś ważny i aktualny temat. Dobrą propozycją na czas lekcji online będzie „Złota rybka” – Mati za dużo czasu spędzał grając na smartfonie i tablecie, dlatego rodzice postanowili, że sobotę spędzi offline. U babci nad rzeką złoty karp uświadomi chłopcu, jak wiele stracił przez ciągłe granie. Do oderwania się od wirtualnego świata zachęcą też na swój szalony sposób „Psotnice podwórkowe”.

Jak powstaje książka?

Dzieci w klasach 1–3 sporą część czasu poświęcają na zmagania czytelnicze z literkami. To bardzo ważny moment w edukacji małego czytelnika. W tym czasie ważne jest, by unikać błędów w nauce czytania, ale też próbować jak najbardziej zainteresować dziecko książkami. Warto zatem pokazać smykowi od podszewki, jak powstaje książka. Jak zrobić to online?

Obejrzenie filmu na ten temat to świetna propozycja na fragment lekcji w czasie nauczania zdalnego. To dobry pomysł także dla rodziców, którzy chcą zająć dziecko w mądry i rozwijający sposób. Informacje o procesie wydawniczym warto połączyć z lekcją o budowie książki. Młody adept czytelnictwa z pewnością chętnie odkryje tajniki przedmiotów, z którymi ma do czynienia na co dzień.

Czytelnicze gry i zabawy zdalne

  • Czym różnią się książki?

Zadaniem dziecka będzie określenie różnic między książkami w każdym aspekcie – np. budowy czy przeznaczenia. Warto przygotować do prezentacji najrozmaitsze przykłady – książeczkę kartonową dla dzieci, lekturę szkolną, książkę kucharską, podręcznik do języka obcego, powieść, atlas. Jeśli zabawę przeprowadzi w domu rodzic, pociecha będzie mogła dodatkowo dotknąć książek, ale ich prezentacja przez nauczyciela z użyciem kamerki też wystarczy. Omówcie książki tak szczegółowo jak tylko się da!

  • „Jak myślisz…?”

Na podstawie okładek i tytułów dziecko musi opisać, co znajduje się na okładce i o czym może być książka. Zadanie to zachęci dziecko do formułowania własnych sądów i dłuższej wypowiedzi. Zabawę zorganizować można w każdych okolicznościach, to świetny pomysł także w czasie zdalnych zajęć dla uczniów.

Wykorzystaj w tym celu książki dla dzieci. Wówczas pociecha, opisując pozycję, może na podstawie tego, co widzi, wymyślać własną historię bohaterów z obrazków. Warto pokazać różne książki, tak aby dziecko mogło poznać też różne gatunki literackie. „Pułapka na ktosia” to historia przygodowa z tajemnicą w tle – na podstawie okładki i tytułu dziecko może obmyślić ciekawy plan na złapanie „ktosia”. Z kolei „Kto zamawiał koszmarną przygodę?” to thriller dla dzieci, który zainspiruje do stworzenia strasznej historii 😊

Jak widzisz, pomysłów na zdalne zajęcia dla dzieci jest naprawdę wiele. Do dzieła!