jak-przeprowadzic-ciekawa-lekcje

Zachęcać najmłodszych do czytania można na wiele sposobów. Najlepiej oczywiście poprzez bezpośredni kontakt z książką. Jednak co zrobić, by maluchy za szybko nie zraziły się do czytania? Warto zacząć od „oswojenia” tego tajemniczego przedmiotu i pokazać dzieciom, z czego składa się książka. W tym artykule podpowiadamy, jak przeprowadzić ciekawą ciekawą lekcję o budowie książki.

Jak przeprowadzić lekcję o częściach składowych książki

Aby zachęcić dzieci do uczestnictwa, lekcja o budowie książki powinna zawierać rozmaite aktywności. Dzięki temu pobudzimy kreatywność najmłodszych i sprawimy, że klasa nie będzie się nudzić. Co możemy zrobić? Warto zaangażować dzieci w dyskusje – zarówno w parach, jak i większej grupie, a także zorganizować im aktywności plastyczne. Te ostatnie nie tylko rozwiną manualne zdolności kilkulatków, ale też pomogą zapamiętać i uporządkować zdobytą wiedzę. Na tym jednak lista pomysłów wcale się nie kończy  Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które zainspirują do organizacji interesujących zajęć.

  • Prezentacja różnych typów książek – lekcję warto zacząć od pokazania dzieciom, jak różne książki można znaleźć na bibliotecznych i księgarskich półkach. Przygotuj jej rozmaite formy – w twardej i miękkiej oprawie, duże i mniejsze formaty, a nawet te kieszonkowe. Pokaż maluchom książki z ilustracjami – tekturowe dla najmłodszych, ale też powieści, w których znajduje się tylko ciąg liter. Pozwól dzieciom dotknąć książek, porównać je, niech omówią występujące między nimi różnice. Dobrze, by przykłady były jak najbardziej różne – „Awantura w śmietniku” z serii Czytam sobie to książka miękka ze skrzydełkami – warto pokazać dzieciom i takie egzemplarze.
Awantura w śmietniku
  • Panel dyskusyjny – po dokładnym obejrzeniu książek, zorganizujcie małą dyskusję. Niech dzieci wspólnie zastanowią się, jakie funkcje pełnią części składowe książki. Po co książce okładka, w jaki sposób kartki są w niej połączone, jaką rolę pełnią numeracja stron, spis treści, ilustracje.
  • Schemat budowy książki – żeby uporządkować zdobytą wiedzę, opracujcie schemat, przedstawiający poszczególne części składowe książki. Możecie narysować go wspólnie na tablicy lub możesz przygotować go wcześniej i rozdać dzieciom do opisania.
  • Wykonanie własnej książki – warto również pobudzić kreatywność maluchów i uwzględnić w planie lekcji aktywności plastyczne. Dzieci mogą samodzielnie wykonać książkę, pamiętając, jakie części składowe powinna zawierać. Młodsze mogą zawrzeć w środku tylko swoje rysunki, starsze – krótkie, napisane własnoręcznie teksty. Kartki można skleić lub połączyć zszywkami. Maluchy na pewno będą dumne z takich prac!

Po co powstają książki? Żeby je czytać!

Nie zapomnijmy również o najważniejszym celu lekcji na temat budowy książki. Lektury powstają przecież po to, aby je czytać, czerpać z nich wiedzę i rozrywkę. Świetnym sposobem na to, by zachęcić dzieci do czytania, jest łączenie lekcji z lekturą właśnie. Książki z serii Czytam sobie mogą w ciekawy sposób uzupełniać treści podstawy programowej.

Wielki skarb” – przy okazji lekcji przyrody pomoże zrozumieć, jak ważną częścią naszego świata jest woda. Tematy związane z przyjaźnią, zwierzętami i odpowiedzialnością za pupila domowego ubarwi niezwykła historia z książeczki „Nelka i piesek Fafik”. Na stronie Czytam sobie. Pierwsza klasa! znajdziesz inspirujące scenariusze lekcji nie tylko do tych, ale też innych książeczek odpowiednich dla początkującego czytelnika.

Zajrzyjmy do środka książki

Przy okazji dyskusji o tym, z czego składa się książka, warto uczulić dzieci na to, jakie wydania będą dla nich odpowiednie? Dowiesz się o tym artykułu „Jakie książki do nauki czytania wybrać?”. Pokaż maluchom, jaki kształt liter będzie dla nich odpowiedni. Zwróć też ich uwagę na to, aby litery znajdowały się na białym tle – to ułatwi czytanie. Mogą też zapamiętać, by rodzice przy wybieraniu lektury sprawdzili, dla jakiego wieku jest odpowiednia. Kiedy dzieciaki budowę książki i jej cechy, odpowiednie dla małego czytelnika, będą miały już w małym palcu, buszowanie po półkach księgarni czy biblioteki z pewnością stanie się jeszcze bardziej emocjonujące.

Może Cię zainteresować: Jak promować w szkołach czytanie książek?