jak-promowac-czytanie-ksiazek-w-szkolach

Specjaliści biją na alarm – około 60% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki! Dobrze wiemy, że to my, dorośli, powinniśmy działać, aby odwrócić w przyszłości tę niepokojącą tendencję. Zwłaszcza promując czytanie w szkole.

Dobry przykład rodziców-czytelników jest nieoceniony, jednak zdajemy sobie sprawę również z tego, że od pewnego wieku dziecko spędza coraz więcej swojego czasu w szkole. To ta przestrzeń staje się kluczowa w kształtowaniu małego człowieka, a także w wyrabianiu jego nawyków czytelniczych. Jak więc nauczyciele mogą skutecznie zachęcać do czytania w szkole?

Sposoby na promowanie książek w szkole

Kierunek na bibliotekę

Im bardziej człowiek jest z czymś oswojony, tym chętniej po to sięga. Ta zasada dotyczy także książek. Warto więc pokazywać na zajęciach już najmłodszym dzieciom książki, oglądać je wspólnie, tłumaczyć, z czego się składają i dlaczego wyglądają tak, a nie inaczej. Trzeba też wskazać dzieciom drogę do „magicznego przybytku”, gdzie gromadzą się i mieszkają najbardziej niesamowite historie i opowieści – do biblioteki. Dobrze widoczne, kolorowe strzałki na korytarzach mogą wskazywać drogę dzieciom do skarbnicy książek. To miejsce w szkole nie może być dla dzieci odpychające czy nudne. Jasna, kolorowa przestrzeń zaprosi uczniów do środka i z pewnością zachęci ich do sięgnięcia na półkę.

W magicznym kręgu słów

Czytanie książek to samotnicze zajęcie – tak może wydawać się dzieciom, ale my wiemy, że wcale nie musi tak być! Żeby przekonać o tym dzieci, spróbujmy wygospodarować chwilę w tygodniu – jedną godzinę wychowawczą, długą przerwę – na wspólne czytanie na głos, dla chętnych. Wybierzmy książkę dostępną w bibliotece, tak by bardziej zainteresowani słuchacze mogli sięgnąć po lekturę na własną rękę. Taka akcja może przerodzić się w miły szkolny zwyczaj, a przy okazji otworzyć dzieciom głowy na piękno słowa pisanego i zachęcić je do samodzielnego czytania. Temat książki może być też wprowadzeniem do rozmowy na ważne tematy – właśnie takie, jakie warto poruszać na godzinie wychowawczej.

Gotowi do startu… czytaj!

Innym świetnym sposobem na promocję czytelnictwa w szkole jest wprowadzenie odrobiny ducha rywalizacji do tego zajęcia. Z początkiem roku szkolnego można ogłosić konkurs na największego mola książkowego lub klasową drużynę moli. Dzieci – indywidualnie lub grupowo – miałyby zapisywać książki, które czytają, samodzielnie lub z rodzicami. Każdy miesiąc kończyłby się opublikowaniem oficjalnych statystyk – czyli podliczeniem liczby przeczytanych książek i umieszczeniem tej informacji np. na gazetce ściennej na wspólnym korytarzu. Pod koniec półrocza lub całego roku szkolnego następowałoby podsumowanie rankingów. Najbardziej zaczytana osoba i klasa w szkole otrzymywałaby symboliczną nagrodę, medal, odznakę czytelnika lub to, co nauczyciele uznają za stosowne (oraz osiągalne). Przy odpowiednim doborze lektur ta zabawa może mieć długotrwałe konsekwencje w życiu dzieci – może zmienić je w prawdziwe mole książkowe!

Ogólnopolskie akcje promocji czytelnictwa

Pamiętajmy jednak, że nauczyciele nie muszą polegać wyłącznie na sobie i na akcjach organizowanych przez nich w obrębie własnej klasy lub szkoły. Istnieje wiele organizacji o zasięgu ogólnopolskim, którym leży na sercu los czytelnictwa w naszym kraju. Warto poszukać informacji na temat takich instytucji oraz akcji, jakie prowadzą i wprowadzić je na swoje małe podwórko. Jednym z takich przedsięwzięć jest akcja „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”, organizowana przez wydawnictwo HarperCollins Polska, wspierane między innymi przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zakończyliśmy już zbieranie zgłoszeń do tegorocznej edycji, ale to nie oznacza, że nauczyciele nie mogą już zachęcać uczniów do lektury. 😊

Wszyscy mogą korzystać z materiałów dostępnych na stronie www.czytamsobie.pl – są tam dostępne scenariusze zajęć na podstawie książeczek z serii „Czytam sobie”, przygotowane przez pedagogów i ekspertów w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, a także wiele innych materiałów, które mogą urozmaicić zajęcia i zachęcić dzieci do czytania w szkole.

Mamy nowy rok szkolny. Dzieci, rodzice, nauczyciele – książki w dłoń, ruszajmy po nowe przygody!