metoda-sylabowa

Zastanawiasz się, jak wygląda nauka czytania sylabami? Chcesz w ten sposób uczyć swoje dziecko czytać, ale nie wiesz, od czego zacząć? W tym artykule wyjaśnimy, czym jest metoda sylabowa i jak włączyć ją do codziennych zabaw z dzieckiem.

Czytanie metodą sylabową – co to takiego?

Metoda sylabowa to nic innego, jak nauka czytania za pomocą jednostek, jakimi są sylaby. To świetny sposób dla wszystkich dzieci, nie tylko tych, u których występują problemy z nauką czytania. Metoda ta jest bardziej naturalna od uczenia się pojedynczych liter lub głosek. Dla przykładu, ucząc dziecko liter, nie jesteśmy w stanie wypowiedzieć samego „m”, wypowiadamy raczej „my” lub „em”. Takie zbitki mogą później utrudniać dziecku czytanie. Słowo „mama” może próbować odczytywać jako „my-a-my-a”.

Nauka czytania sylabami skutecznie omija tę trudność. Dziecko rozpoznawanie liter zaczyna od samogłosek: a, e, i, o, u, y, ą, ę. Kiedy już sprawnie je rozróżnia, poznaje połączenia spółgłosek z samogłoskami, np. „ma”, „bo”, „pa” itd. Z takich połączeń można już tworzyć wyrazy np. „ma-ma”, „ma-mo”, a z czasem nawet całe zdania! Przykładowo: „to ko-za na po-lu”.

Kiedy dziecko opanuje już sylaby otwarte, można przejść do kolejnego etapu. Polega on na dodawaniu do połączeń typu „pa” spółgłoski zamykającej, np. „pa-n”, „do-m”, „se-n”. Aż w końcu dochodzimy do dłuższych zestawień np. „do-mek”, „lal-ka”. A stąd już niedaleka droga do całych wyrazów i zdań.

Jak nauczyć dziecko czytać sylabami?

Aby nauka czytania metodą sylabową miała sens, musisz przestrzegać kolejności wymienionych wyżej etapów. Najpierw samogłoski, a potem ich połączenia ze spółgłoskami. Ale jak zacząć przedstawiać je dziecku? Postaraj się naukę prowadzić w formie zabaw. Każdej z nich niech jednak towarzyszą wizualne odpowiedniki liter. Dobrą pomocą będą wszelkiego rodzaju układanki czy gry skojarzeniowe.

Pociecha może dopasowywać do siebie karteczki z zapisaną tą samą literą, jednocześnie wypowiadając ją na głos. Na początek możecie tworzyć zbiory lub „pociągi” tych samych samogłosek. Później dziecko może dopasowywać do siebie takie same pary liter i czytać je na głos np. „ma-ma-ma-ma”.

Dobrą pomocą do takich zabaw będzie „Zestaw edukacyjny. Pierwsze słowa”. Znajdziecie w nim kartoniki z samogłoskami i spółgłoskami, które możecie wykorzystać do łączenia w pary. W późniejszych etapach przydadzą się kartoniki z prostymi słowami takimi jak: koza, lis, Ola. Są one uzupełnione obrazkami, które urozmaicą naukę.

Jeśli chcesz nauczyć dziecko czytać i sprawić, by chętnie sięgało po lekturę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Każdy mały czytelnik uczy się w swoim tempie. Sprawdź koniecznie na naszej stronie, jakie błędy popełniają rodzice podczas nauki czytania z dziećmi, by móc ich unikać 😊

Książki do nauki czytania metodą sylabową

Czy w czasie nauki czytania sylabami można korzystać z książek? Jak najbardziej! Muszą być jednak dopasowane do poziomu czytelnika i jego wieku. Na początek wspierajcie się wspomnianym już „Zestawem edukacyjnym”. Możecie też wykorzystać „Elementarz współczesny”, który utrwali rozpoznawanie słów i liter. Dla dzieci, które już dobrze rozróżniają sylaby i radzą sobie z sylabami zamkniętymi, świetną pomocą będą książeczki z poziomu 2 „Czytam sobie”.

Zaproponuj swojej pociesze takie historie, które nie będą kojarzyć się z nauką i wprawią Was w dobry humor. Opowieść o papudze, której uciekło złote jajo, na pewno sprawi, że nauka czytania będzie świetną zabawą. Koniecznie sięgnijcie więc po książkę „Maja na tropie jaja”. Jeśli lubicie zwierzęta, dobrym wyborem będzie „Nelka i piesek Fafik”. Naukę w czasie jesiennych wieczorów umili Wam książka o dalekich podróżach – „Wyprawa Kon-Tiki”. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla Twojego dziecka.