Wielu rodziców przyznaje, że zapewnienie dzieciom atrakcji przez dwa miesiące to trudne zadanie. W artykule podpowiadamy, z jakich opcji skorzystać i co robić z dzieckiem w wakacje w domu. Zachęcamy, by jeszcze mocniej wykorzystać w tym okresie podejście rodzicielstwa przez zabawę. Wszak wakacje to dobry czas, by w ten sposób odpoczywać i budować wartościowe relacje.
Co robić z dziećmi w wakacje? Postaw na rodzicielstwo przez zabawę
Dr. Lawrence J. Cohen autor kultowej książki „Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę” przekonuje, że dzieci używają zabawy, by tworzyć relacje, przepracowywać problemy, budować pewność siebie i relaksować się. Warto więc postawić na zabawę – szczególnie w wakacje, które kojarzą się z dzieciństwem, beztroską i radością.
Jak zatem zostać rodzicem, który nie boi się zabawy? Trzeba po prostu…wyluzować i rozchmurzyć się: „Rodzicielstwo przez zabawę […] opiera się na gotowości do bycia dla dziecka niewyczerpanym źródłem uczucia, zachęty i entuzjazmu. Warto się przy tym – dosłownie i w przenośni – rozluźnić, bo wielu dorosłych usztywnia się, kiedy ma zejść na podłogę i zacząć bawić się z dzieckiem. A że radość i śmiech są podstawową walutą obowiązującą w dziecięcym świecie, trzeba też popracować nad rozchmurzeniem się”.
Oto dwa pomysły na wspólne aktywności w duchu rodzicielstwa przez zabawę, które warto przetestować w wakacje.
Walka na poduszki
Jak podkreśla Lawrence J.Cohen to świetna metoda, by wywołać zaraźliwy śmiech i rozluźnić się. Z nieco starszymi dziećmi może mieć głębsze znaczenie i obracać się wokół zagadnienia władzy i siły.
Skarpetkowa gra
Dzieci w wieku 5 lat i wzwyż uwielbiają tę aktywność. W grze chodzi o to, by zdjąć innym skarpetki, jednocześnie nie tracąc własnych.
Jeśli zastanawiasz się zatem, co robić z dziećmi w wakacje czy w wolnych chwilach po pracy lub w weekendy, po prostu baw się i podążaj za ich pomysłami.
Wolny czas dziecka w wakacje – jak go zorganizować?
Co robić z dzieckiem w wakacje, kiedy Ty przez cały czas musisz pracować? Zacznijmy od tradycyjnych rozwiązań. Warto o nich wspomnieć, bo czasem te najprostsze pomysły łatwo umykają.
Pierwsze z nich to wyjazd na kolonie lub obóz tematyczny. Takie wakacje trwają zazwyczaj od tygodnia do nawet 14 dni, a ich koszt może być spory. Oceń więc swój budżet oraz gotowość dziecka na taki wyjazd.
Świetnym pomysłem dla nieco młodszych dzieci są półkolonie organizowane w lokalnych szkołach, domach kultury, bibliotekach i muzeach. To codzienne spotkania wypełnione różnorodnymi aktywnościami. W ich program często wpisana jest także jednodniowa wycieczka np. do pobliskiego skansenu lub parku rozrywki. Udział dziecka w półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowe zwykle jest bezpłatny lub opłata jest niewielka.
A może masz możliwość zorganizowania Twojemu dziecku wyjazdu do rodziny na wieś? Warto porozmawiać z bliskimi o tym rozwiązaniu. Jeśli Twojemu dziecku nie do końca podoba się taki pomysł, koniecznie podsuń mu książkę „Fafik i kogut”. Ta szalona opowieść pokazuje, że na wsi nie ma mowy o nudzie, a za każdym rogiem czekają wspaniałe przygody.
Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko zafascynowała opowieść o Fafiku? Podsuń mu pierwszą część tej serii pt. „Nelka i piesek Fafik”, a następnie porozmawiajcie o obowiązkach każdego opiekuna zwierząt. Wakacje to też dobry czas, by zająć się psem, kotem lub świnką morską kolegi, który wyjeżdża na letni wypoczynek.
Przeczytaj również: Jak zachęcić dziecko do czytania w wakacje? Porady i propozycje książkowe
Co robić z dzieckiem w wakacje? Pomysły na aktywności domowe i w naturze
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kolonie lub wyjazd dziecka do rodziny, nadal pozostanie sporo czasu, który musisz zorganizować. Co robić z dziećmi w wakacje w domu? Poniżej nasze propozycje na domowy wypoczynek i ten bardziej aktywny w naturze. Zainspiruj się, pamiętając o zasadach rodzicielstwa w duchu zabawy.
Poznaj 3 pomysły na to, co robić w wakacje z dziećmi na świeżym powietrzu.
1. Postaw na aktywność sportową
W wakacje dzieci żyją sportowymi emocjami: to czas mistrzostw, olimpiady i zawodów. Przygotujcie razem tor przeszkód, który będziecie musieli pokonać. Jakie „stacje” warto zaaranżować?
- bieg z piłką przez słupki,
- trafianie piłeczką do wiadra,
- skoki w worku, skok w dal,
- krótki bieg, rzuty piłką,
- czołganie się do celu, np. w materiałowej tubie,
- przejście pod kijkiem zawieszonym na wybranej wysokość.
Nie zapomnij też o przygotowaniu medalu lub innej nagrody, która będzie dodatkową motywacją.
Jeśli dziecko mimo to nie będzie chętne, podsuń mu książkę „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza” – zwierzenia sportowca zmotywują Twoją pociechę do aktywności.
Zainspiruj się: Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?
2. Pracowite wakacje
Dzieci uwielbiają naśladować rodziców i bawić się w dorosłość. Dlatego zaproponuj im lekturę książkę „Otwieramy sklepik”, a następnie zachęć do wymyślenia własnego wakacyjnego biznesu. Mogą zainspirować się pomysłami książkowych bohaterek lub stworzyć coś innowacyjnego.
3. Lokalne odkrycia
Co robić z dzieckiem w wakacje? Postaw na lokalne podróże! Z pewnością w Waszej okolicy jest sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Warte wizyty mogą być pobliskie parki, które często mają bardzo rozbudowane place zabaw. Odwiedźcie też lokalne ogrody zoologiczne, minizoo czy fokaria. Przed wizytą przeczytajcie książkę „Figle w fokarium”, by wiedzieć, jak bezpiecznie obcować ze zwierzętami w tego typu miejscach.
Pomysły na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu już znasz, ale co robić z dzieckiem w wakacje, kiedy cały czas pada? Oto kolejne propozycje.
1. Ogród na parapecie
Marzysz o uprawianiu wakacyjnego ogródka wspólnie z dzieckiem, ale mieszkasz w bloku? Spróbujcie swoich sił, hodując roślinki na parapecie lub balkonie. Pomoże Wam w tym książeczka „Fasola Eulalii” z poziomu 1 serii Czytam sobie, która zawiera wskazówki dotyczące domowych prób ogrodniczych. Może spróbujecie wyhodować coś więcej? Wakacje przecież są długie, a codzienne obserwowanie rozwoju roślin daje dużo radości.
2. Pisanie listu w butelce
Inspiracją do iście wakacyjnej aktywności, jaką jest pisanie listu w butelce, będzie dla Was wzruszająca opowieść pt. „Tajemnica zielonej butelki”. Kto będzie adresatem Waszego listu? Może piękną, ozdobioną butelkę podarujecie komuś bliskiemu? A może połączycie ją z kapsułą czasu i zakopiecie razem innymi rzeczami w ogródku?
3. Zabawy z masą solną
To zajęcie, które często pamiętamy z dzieciństwa i jedno możemy stwierdzić – jest niezawodne. Masa solna to gwarancja długich godzin spędzonych na kulaniu, lepieniu i ozdabianiu. Nie tylko rozwija wyobraźnię, ale też zdolności manualne.
Z naszej bazy wakacyjnych aktywności wybierz te najciekawsze i stwórz razem z dzieckiem wakacyjny planer np. w formie kolażu. Jak go zrobić? Podpowiedź znajdziesz w kolejnej książce z serii „Czytam sobie” pt. „Wakacje Adelki”.
Sprawdź także: Wakacyjny planer – zainspiruj dziecko do stworzenia planu na wakacje!
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, wakacje będą dla Ciebie powrotem do beztroskiej zabawy i staną się okazją do zachwytu nad światem dziecka. Na dobry początek dwie rady: wyluzuj się i puść wodze wyobraźni!
Źródło:
Dr. Lawrence J. Cohen, „Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę”, Warszawa 2012