aktywne wakacje

Letnia przerwa szkolna zbliża się wielkimi krokami. Najmłodsi ogromnie cieszą się z dwumiesięcznego odpoczynku, ale rodzice często mają zagwozdkę, jak zorganizować wolny czas dziecka w wakacje. Przychodzimy z pomocą i podsuwamy kilka pomysłów!

Wolny czas dziecka w wakacje – jak go zorganizować?

Oczywistych podpowiedzi mamy co najmniej klika. Warto jednak o nich wspomnieć, bo czasem to te najprostsze rozwiązania umykają nam sprzed oczu J. Pierwsze z nich to wyjazd na kolonie lub obóz tematyczny. Jeśli jednak bierzesz je pod uwagę, koniecznie przemyśl to pod kątem wieku dziecka i swoich możliwości finansowych. Takie wyjazdy trwają zazwyczaj od tygodnia do nawet 14 dni – ich koszt może być spory, a Twoja pociecha może bardzo tęsknić. Oceń więc, czy dziecko jest gotowe na kolonię i w ogóle chce na nią jechać.

Świetny pomysł to także tzw. półkolonie. Organizowane są one najczęściej w lokalnych szkołach, domach kultury czy np. muzeach. To codzienne spotkania dzieci (trwające podobnie co kolonia) wypełnione najróżniejszymi aktywnościami. W ich program często wpisana jest także jednodniowa wycieczka np. do jakiegoś skansenu lub parku rozrywki. Udział dziecka w półkolonii zwykle jest bezpłatny lub opłata jest niewielka. Koniecznie sprawdź ofertę w swojej okolicy! Twoja pociecha będzie miała codziennie kontakt z rówieśnikami, nie będzie się nudzić, a każdego dnia po południu będzie mogła wszystko Ci opowiedzieć i spokojnie zasnąć we własnym łóżku. Same zalety!

A może masz możliwość zorganizowania Twojemu dziecku wyjazdu do rodziny, np. na wieś do dziadków lub wujostwa? Warto porozmawiać z rodziną o takim rozwiązaniu, które często okazuje się korzystne dla wszystkich. Pociecha może spędzić beztroskie chwile, rodzice nie muszą martwić się zapewnieniem jej opieki, a stęsknieni dziadkowie cieszą się z wolnych chwil z wnukami. Jeśli Twój mały wczasowicz nie jest przekonany do takiego wyjazdu, koniecznie podsuń mu książkę „Fafik i kogut”. Ta szalona opowieść pokaże, że na wsi nie ma mowy o nudzie, a za każdym rogiem czekają wspaniałe przygody.

Fafik i kogut okładka

Co robić z dzieckiem w wakacje?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kolonie lub wyjazd dziecka do rodziny, nadal pozostanie sporo czasu, który musisz zorganizować dziecku. Poniżej nasze propozycje – na domowy wypoczynek i ten bardziej aktywny. Zainspiruj się!

Aktywny wypoczynek dziecka

Wykorzystajcie czas ciepła, pięknej pogody i długich dni. Postaraj się spędzić jak najwięcej czasu z pociechą na świeżym powietrzu. Co możecie razem robić?

  1. Puszczanie latawca

Postawcie poprzeczkę nieco wyżej i najpierw wykonajcie latawiec w domu. To wcale nie takie trudne. Internetowych instrukcji znajdziecie całe mnóstwo. Pięknie go przyozdóbcie i koniecznie nadajcie mu imię. A potem? Marsz na ogród lub do parku i podziwiajcie, jak Wasze dzieło dumnie unosi się na wietrze.

  • Zawody sportowe

Bardzo łatwo możesz zorganizować swojemu dziecku miniolimpiadę. Przygotujcie razem tor przeszkód, który pociecha będzie musiała pokonać np. jak najdokładniej lub jak najszybciej. Jakie „stacje” warto przygotować? Bieg z piłką przez słupki, trafianie piłeczką do wiadra, skoki w worku, skok w dal, krótki bieg, rzuty piłką, czołganie się do celu (np. w materiałowej tubie), przejście pod kijkiem zawieszonym na jakiejś wysokości… i co tylko jeszcze przyjdzie Ci do głowy.

Nie zapomnij też o przygotowaniu medalu lub innej nagrody, która dodatkowo zmotywuje dziecko. Jeśli dziecko mimo to nie będzie chętne, podsuń mu książeczkę „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza” – zwierzenia sportowca zapalą Twoją pociechę do treningów.

Przeczytaj też: Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

  • Zajęcia ogródkowo-działkowe

Jeśli tylko macie ogród lub działkę (a może mają dziadkowie lub sąsiedzi?) koniecznie zaangażuj pociechę w drobne prace. Zrywanie truskawek, ogórków czy pomidorków, podlewanie roślin, wyrywanie chwastów, obserwacje ślimaków, robienie wianków, koszenie trawy, grabienie ziemi – na wolnym powietrzu nie można się nudzić J Pamiętajcie jednak o ochronie przeciwsłonecznej – nim się obejrzycie, minie cały dzień.

Jeśli jednak pogoda nie sprzyja Waszym ogródkowo-działkowym zmaganiom, możecie spróbować swoich hodowlanych sił w domu. Pomoże Wam w tym książeczka „Fasola Eulalii”, która da wskazówki dotyczące domowych prób „ogrodniczych”. A może spróbujecie wyhodować coś więcej? Wakacje przecież są długie, a codzienne obserwowanie rozwoju roślin daje dużo radości. Do dzieła!

  • Lokalne wycieczki

Z pewnością w Waszej okolicy jest sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Warte wizyty mogą być nawet parki, które często mają bardzo rozbudowane place zabaw, a w roku szkolnym, często nie ma czasu, by posiedzieć tam dłużej… Wykorzystaj do tego wolny czas dziecka w wakacje. Sprawdź też jakie muzea czy parki rozrywki znajdują się w okolicy. Często o nich nawet nie wiemy! A może zrobicie długi spacer po parku krajobrazowym? Poleżycie trochę nad jeziorem?

  • Nocleg na wolnym powietrzu

Ładną i ciepłą noc koniecznie wykorzystajcie na spanie w namiocie lub pod gwiazdami! Z takiej okazji skorzystali „Nelka i piesek Fafik”, jak bohaterowie książki szybko przekonacie się, że ta noc zapewni Wam całą masę wrażeń! Jej przygotowanie zajmie Wam cały dzień, a później kolejny będziecie ją wspominać – lub – odsypiać…

Co robić z dzieckiem w wakacje w domu?

Pomysły na aktywny wypoczynek dla dziecka już znasz, ale co z czasem wolnym w domu?

  1. Czytanie książek

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaproponowali wakacyjnych czytadeł. Jak zachęcić dziecko do czytania w wakacje? Podsuwaj mu rozrywkowe i wciągające książki, na które być może w roku szkolnym nie ma czasu. „Kto zamawiał koszmarną przygodę?” to świetna historia z dreszczykiem, od której czytelnik nie będzie mógł się oderwać. Jeśli Twoje dziecko woli tablet lub smartfon i całe wakacje najchętniej spędziłoby na grach, podsuń mu historię Matiego. „Złota rybka” pokaże pociesze, że warto czasem odejść od ekranu i przeżyć coś nowego.

  • Pisanie listu w butelce

Inspiracją do iście wakacyjnej aktywności, jaką jest pisanie listu w butelce, może być dla Was wzruszająca opowieść „Tajemnica zielonej butelki”. Kto będzie adresatem Waszego listu? Może piękną, ozdobioną butelkę podarujecie komuś bliskiemu? A może połączycie ją z kapsułą czasu i zakopiecie razem innymi rzeczami w ogródku dla kolejnych pokoleń?

  • Zabawy z masą solną

To zajęcie, które często pamiętamy z dzieciństwa i jedno możemy stwierdzić – jest niezawodne. Masa solna to gwarancja długich godzin spędzonych na kulaniu, lepieniu i ozdabianiu. Nie tylko rozwija wyobraźnię, ale też zdolności manualne. Nie może jej zabraknąć wśród wakacyjnych aktywności!

Mamy nadzieję, że nasza lista choć trochę zainspirowała Cię do zorganizowania wolnego czasu dziecka w wakacje. A może wpadło Ci do głowy coś jeszcze? Koniecznie zapisz pomysły na kartce, szkoda by umknęły, może jeśli nie przydadzą się w tym tygodniu to w następnym?