jak-zachecic-dzieci-do-czytania-latem

Plaża, góry, miejskie wycieczki czy odpoczynek na wsi – wszędzie czekają przygody! W tym beztroskim czasie nie zapomnij jednak o… książkach. Nie wiesz, czy przekonasz swoją pociechę do wakacyjnej lektury? Podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do czytania latem.

Nadeszły upragnione wakacje! Można zapomnieć na chwilę o podręcznikach i ćwiczeniach. Ale czy warto żegnać się też z książkami? Zdecydowanie nie! Jeśli myślisz inaczej, przypomnij sobie nasze 6 powodów, dlaczego dzieci powinny czytać książki.

Co możesz zrobić, by zachęcić dziecko do czytania latem?

  1. Dawaj dziecku dobry przykład! Zabieraj ze sobą książkę na plażę, do parku, do ogrodu. Zamiast spędzić kolejne 15 minut w smartfonie – sięgnij po lekturę. Twoja pociecha będzie Cię podpatrywać i w końcu sama chwyci za książkę.
  • Zaproponuj wycieczkę do księgarni lub biblioteki. To może być naprawdę inspirujące przeżycie. Dziecko będzie mogło samo wybrać książkę, którą chce przeczytać – na wielkich regałach dla dzieci na pewno znajdzie coś dla siebie. Poza tym jest duża szansa, że spotka tam rówieśników, a to może zachęcić je do czytania w wakacje!
  • Piszcie wspólnie dziennik lub pamiętnik. Dzięki temu Twoja pociecha, mimo szkolnej przerwy, nadal będzie trenować pisanie i czytanie. Bieżące uzupełnianie rodzinnej kroniki nie będzie kojarzyć się dziecku z zadaniami lekcyjnymi, więc spróbujcie to wykorzystać. Możecie stworzyć naprawdę piękną księgę wakacyjnych wspomnień.
  • Jeśli nie książka, to może gazeta lub komiks? Poręczniejsza forma, krótsze teksty i dużo zdjęć czy ilustracji może być świetnym pomysłem na wakacje. Naszą komiksową propozycję znajdziesz poniżej.
  • Podsuwaj odpowiednią, wakacyjną lekturę! A co czytać z dziećmi w wakacje? Podpowiadamy! 😊

Książki z inspiracjami na letnie wycieczki

Nie macie jeszcze planów na letni wyjazd? Świetnie! Nasze książki na pewno Was zainspirują, a dziecko z pewnością sięgnie chętniej po lekturę, która będzie związana z Waszymi letnimi planami.

Po przeczytaniu „W kraju Polan. O dawnej Polsce” zechcecie odwiedzić miejsca związane z historią Mieszka I. Więc może kierunek Gniezno? Jeśli wolicie morskie klimaty, koniecznie sięgnijcie po „Figle w fokarium. O fokach z Helu” – zabawni bohaterowie z pewnością zachęcą Was, by tym razem wybrać Półwysep Helski. Stamtąd już rzut beretem do Gdyni – zerknijcie na karty książki „Koronkowa parasolka z Gdyni” i przekonajcie się, dlaczego warto odwiedzić to miasto.

Twoja pociecha woli fantastyczne historie i bohaterów jak z bajki? Smoki i królewny bez wątpienia zaliczają się do tego grona 😉 Zaproponuj swojemu dziecku lekturę „O smoku spod Wawelu”, a zapewne wakacyjny urlop spędzicie, śledząc miejsca, gdzie widziano kiedyś smoka.

Książki, które zapewnią przygody – niezależnie od miejsca i pogody

Nie planujecie nigdzie wyjeżdżać? A może pogoda nie zawsze będzie sprzyjać letnim przygodom? Pamiętaj, że cała masa wspaniałych przeżyć czeka na Was w książkach. By zachęcić dziecko do czytania w wakacje, zaproponuj mu lektury pełne przygód.

Może warto sięgnąć po trzymającą w napięciu powieść detektywistyczną? W książce „Tajemnica namokniętej gąbki” Barto i Ziutek wraz z siostrami próbują rozwikłać zagadkę – świetna lektura zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Jeszcze większych emocji dostarczy horror dla dzieci – „Kto zamawiał koszmarną przygodę?”. Co skrywa paczka, którą dostał Patryk? Twoja pociecha nie będzie mogła oderwać się od lektury!

Młodszych i starszych zabawią też „Historie spod podłogi. Dom”, „Wyprawa” i „Serce” – dzieciaki czytając, nie tylko miło spędzą czas, ale też nauczą się dostrzegać małe rzeczy w codzienności i… docenią dom 😊

Książki dla dzieci, które nie chcą czytać

Twoje pociecha od czytania woli telefon lub tablet? Namów ją na tę jedną lekturę, która odmieni jej życie. „Złota rybka” to opowieść o Matim, który wolał grać na smartfonie, niż spędzić sobotę z rodziną. Złota rybka szybko mu uświadomiła, jak wiele przez to stracił. Historia głównego bohatera z pewnością da Twojemu dziecku do myślenia.

Jeśli jednak bardzo trudno zachęcić Twoje dziecko do czytania czy słuchania dłuższych historii, może sięgnięcie po komiks? Mała ilość tekstu i dużo ilustracji mogą być pierwszym krokiem do poznawania niezwykłych światów złożonych z liter. Na początek proponujemy komiksową opowieść „Jonka, Jonek i Kleks”, którzy pokażą, że książki wcale nie są nudne.

Może Twoje dziecko nie jest wielkim fanem książek, ale za to uwielbia zwierzęta? Historia o Fafiku powinna przypaść mu do gustu. Z książki „Nelka i piesek Fafik” dowiecie się też, jak pogodzić plany na wakacje z posiadaniem psa, a to w tym czasie może okazać się szczególnie przydatne.

Mamy również propozycje dla dzieci, które uwielbiają piłkę nożną i taniec. Na naszej stronie znajdziesz też inne propozycje książek, które wspierają dziecięce pasje. Możliwości wyboru jest całkiem sporo!

Miłego wakacyjnego czytania! 😊