wakacyjna biblioteczka

Długie, letnie dni pełne przygód to czas, na który niezależnie od wieku czekamy znaczną część roku. Przed wyjazdem na rodzinny urlop pakujemy torby z ubraniami i niezbędnymi akcesoriami – macie już wybrane najciekawsze lektury na wyjazd? Aby ułatwić szukanie inspiracji, przygotowaliśmy propozycje książek na lato dla dziecka.

Czytanie w wolnym czasie – dziecięca biblioteczka na lato

Dla dzieci i młodych osób wakacyjny wypoczynek  to moment, kiedy naukę i codzienne obowiązki zastępuje dobra zabawa, odpoczynek i czas z najbliższymi. Dlatego szczególnie zadbajmy o to, aby czytanie nie kojarzyło się ze szkolnym obowiązkiem. Księgarniane półki uginają się od wartościowych lektur, które wciągną młodego czytelnika do swojego świata, jednocześnie wyrabiając w nim nawyk czytania. Wspólne spędzanie czasu nad książką – czytając ją razem, obserwując tym samym dorastanie malucha przy samodzielnych lekturach, to przyjemne momenty odpoczynku i dobrze spędzony czas. Lekkie, przyjemne i dostosowane do wolnego czasu propozycje książek sprawią, że dziecko nie tylko z radością przeczyta, ale chętnie sięgnie po kolejną lekturę.

Stosy przeczytanych książek to znak lubianej przez dzieci serii Czytam sobie – z boku książeczki widzimy narysowany stosik symbolizujący postęp czytelniczy malucha. To książeczki przystosowane do możliwości dzieci na różnych etapach, co sprawia, że dziecko czyta książki chętnie i z zainteresowaniem. Biblioteczka dziecka powinna być różnorodna i pełna ciekawych opowieści – dokładnie tak jak propozycje książek na lato.

Początki przygody czytelniczej

Dla dzieci stawiających pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu, zabierz książki z poziomu 1: składam słowa, czyli krótkie, zabawne historyjki, które maluch może łatwo śledzić. Na początek sięgnijcie po Sekret ponurego zamku, zabawną opowieść  o ponurej Damie, przed którą uciekły nawet sowy – ale i to nie odstrasza małego Kuby, który wymyślił na nią sposób.

Warto zerknąć także do książki Chrapka na apkę, czyli historyjki o Mai i zagadkowym świecie aplikacji, emotikonów i Internetu, po którym lepiej nie wędrować w pojedynkę.

Baba Jaga na deskorolce to wyjątkowa bohaterka – jej nowoczesna, wielofunkcyjna miotła ułatwia sprzątanie i przemieszczanie tak dobrze, że gdzieś zniknęła, a Baba Jaga musi wypróbować nowy środek lokomocji. Umiecie sobie wyobrazić jakie triki osiągnie na kolorowej desce? Wybierając się nad Bałtyk, zabierzcie ze sobą Figle w fokarium, opowieść o dzieciach w fokarium na półwyspie helskim. To idealna okazja, aby poznać lepiej te ciekawe, morskie ssaki. Książeczki z tej serii to historie wspierające edukację – nie tylko pierwsze czytelnicze osiągnięcia, ale również poszerzające wiedzę o świecie.

Dzieci, które czytają płynnie

Dzieci, które samodzielnie składają zdania spokojnie mogą sięgnąć po propozycje książek na lato z 2 poziomu serii. Ułatwiające ćwiczenia z sylabizowania w książeczce Letni koncert urozmaicą lekturę i pozwolą lepiej zapamiętać nazwy owadów i ich obowiązki podczas organizowanego wydarzenia. Pozostając w temacie przyrody, sięgnijcie po książkę Fafik i kogut, kolejną z serii przygód rezolutnego pieska i jego właścicielki. Tym razem wybierzemy się na mazurską wieś, aby pojeździć na rowerach, zbierać owoce i poznać wiejskie zwierzęta. Czy Fafik dobrze sobie z tym poradzi? To doskonały pretekst do czytelniczej zabawy z dzieckiem – spróbujcie wymyślić kolejną przygodę dziewczynki i jej pupila.

Fafik i kogut okładka

Propozycje dla starszaków

Dziecięca biblioteczka rozwija się wraz z wiekiem, dlatego książeczki z 3 poziomu serii mają pokaźny stosik na boku. Wśród najciekawszych tytułów znajdziecie z pewnością odpowiednie propozycje książek na lato dla dziecka. Kto zamawiał koszmarną przygodę? to pełna emocji i dreszczyków książka dla wielbicieli thrillerów. Tajemnicza przesyłka sprawia, że Patryk niespodziewanie musi zaangażować się w niesamowitą przygodę – ta książka z łatwością wciągnie wszystkich młodych czytelników. Pozostając w temacie emocjonujących wydarzeń, w wakacyjnej torbie nie może zabraknąć książki Tajemnica pewnej sąsiadki. Dziwne zdarzenia na klatce schodowej, jakie rejestruje Dynia i jej brat, Stefanek, to wstęp do bardzo interesujących przygód rodzeństwa na tropie czarownicy. A rodzeństwo to niejednokrotnie idealne towarzystwo zabaw, o czym dowiadujemy się również z książki Psotnice podwórkowe, o niezwykłym gatunku dziewczynek, do których należą niesforne siostry bliźniaczki. Urocza opowieść o psotach i zabawach to świetna lektura na wakacyjne wieczory.

Oczywiście nie zapominajmy, że wakacyjne dni to idealna okazja do zabaw na świeżym powietrzu i aktywności fizycznej, jednak odpoczynek w parku, na plaży czy podczas deszczowych dni nie musi kojarzyć się z nudą. Kształtowanie nawyków czytelniczych sprawia, że maluch od najmłodszych lat ma świadomość istnienia fascynujących światów i ciekawych opowieści, które ciekawie urozmaicają czas.