jak-pomoc-dziecku-odnalezc-sie-w-nowej-grupie-slider

Przenosicie się do innego przedszkola lub Twoja pociecha zostanie dołączona do starszej grupy? Nadszedł już czas, kiedy Twój maluch dorósł i wkracza w szkolne progi? A może po prostu Twoje dziecko szykuje się na powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu? Niezależnie od tego, które z pytań Was dotyczy, Twoją pociechę czekają zmiany. Jak pomóc dziecku w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i co zrobić, by dziecko nie czuło się odrzucone w grupie? Podpowiadamy!

Nowa grupa – jak zdobyć akceptację rówieśników?

Zmiana otoczenia i nowe osoby, które będziemy spotykać co dzień, w naturalny sposób mogą budzić lęk. Przypomnij sobie swoje pierwsze dni w nowej pracy – z pewnością były stresujące. To normalne, że Twoja pociecha obawia się nowości. Jak możesz pomóc swojemu dziecku odnaleźć się w grupie? Oto kilka wskazówek:

  1. Porozmawiaj

Postaraj się przygotować dziecko na zmiany. Spróbuj dowiedzieć się też, czego najbardziej się boi i razem zmierzcie się ze strachem. Opowiedz dziecku, jak najprawdopodobniej będą wyglądały pierwsze dni w przedszkolu czy szkole. Pociesz je, że większość dzieci będzie w tej samej sytuacji – wszyscy będą musieli się poznać, przystosować do nowych okoliczności (np. maseczki, dezynfekcja). To wszystko pomoże mu oswoić lęk – zarówno ten związany z nowym miejscem, jak i postpandemicznym powrotem do szkoły.

  • Daj wskazówki

Bądź przyjacielem swojego dziecka – wesprzyj je dobrą radą. Opowiedz o własnych podobnych doświadczeniach. Może pamiętasz jeszcze swoje pierwsze szkolne chwile? Możesz posłużyć się też przykładem pierwszych chwil na studiach, w nowej pracy, powrotu do biura po okresie pracy zdalnej. Twoja pociecha zobaczy, że każdy ma w życiu takie sytuacje, które budzą obawy, także kiedy jest się dorosłym. Zobaczy też, że może Ci ufać i na pewno łatwiej będzie jej zwierzyć się z pierwszych trudności.

  • Zachęć do integracji

By zdobyć akceptację rówieśników, Twoje dziecko musi integrować się z grupą. Niektórym dzieciom przychodzi to zupełnie naturalnie, inne wstydzą się lub nie lubią wspólnych zabaw. Jeśli Twoje dziecko jest towarzyskim ekstrawertykiem, zapewne nie będzie miało problemu z odnalezieniem się w grupie.

A co z introwertykiem? Na szczęście społeczeństwo pełne jest i jednych i drugich! Doradź pociesze, by spróbowała znaleźć swoją bratnią duszę – może ktoś inny w czasie wspólnych zabaw też trzyma się nieco z boku? Albo ma takie same zainteresowania? W stosunku do jednej lub dwóch osób, łatwiej przełamać wstyd. A później, z sojusznikiem w grupie, żadna zabawa nie będzie straszna!

  • Uważaj na słowa

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoje dziecko nie czuło się odrzucone, zależy Ci, by dobrze czuło się w nowym miejscu. Pamiętaj, że to zależy też od Ciebie! Jeśli przykładowo powiesz dziecku, by nie dzieliło się swoimi zabawkami (bo się zniszczą) lub by nie pożyczało swoich przyborów (bo zgubi), możesz mu zaszkodzić. Rówieśnicy szybko zaklasyfikują Twoją pociechę jako samoluba, z którym nie warto się bawić. Staraj się raczej wychować asertywnego młodego człowieka – o tym w kolejnym akapicie!

  • Ucz asertywności

To bardzo ważna cecha, która pomaga zdrowo funkcjonować w społeczeństwie. Nie chodzi przecież o to, by Twoje dziecko w celu zdobycia akceptacji rówieśników, zgadzało się na wszystko. Naucz je stawiać granice. Może przecież pożyczać swoje zabawki czy przybory na określonych zasadach. Przykładowo – Twoja pociecha może pożyczyć swój samochód czy lalkę na określony czas albo pod warunkiem wspólnej zabawy.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie? Skorzystaj z pomocy książek

Z pewnością na myśl przyszły Ci poradniki dla rodziców, które udzielą Ci dodatkowych wskazówek i pomogą szerzej spojrzeć na zagadnienie. Ich lektura oczywiście nie zaszkodzi, ale warto sięgnąć też po segment… literatury dziecięcej! Książki dla dzieci nie tylko bawią, ale też poruszają takie problemy, które są bliskie młodym czytelnikom. Książkowe historie mogą pomóc Ci zainicjować wiele ważnych tematów. Podpowiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem o tolerancji, ekologii, czy właśnie problemie z odnalezieniem się w grupie. Przed starciem z nową sytuacją, koniecznie sięgnijcie po publikację „Oko w oko z diplodokiem„.

Jej bohaterem jest Bruno, który z powodu swojego wyglądu jest odrzucany przez rówieśników z klasy. Ta historia z pewnością podniesie na duchu i doda odwagi nieśmiałym, a tym zbyt pewnym siebie pozwoli dojrzeć mniej pewnych kolegów i koleżanki.

Godną uwagi pozycją jest również „Tadek i spółka”, czyli historia gromadki rezolutnych urwisów, którym przyszło się zmierzyć z różnymi wyzwaniami, a także Pudel na dyskotece – książka o wolności w wyrażaniu swojej osobowości, tolerancji i przede wszystkim… o rozwiązywaniu konfliktów – również tych z nowo poznanymi osobami. Przygody Pudla to opowieść, która zdecydowanie może posłużyć jako pretekst oraz doskonały punkt wyjścia do rozmowy z Twoją pociechą na wiele trudnych tematów związanych z odkrywaniem przez dziecko różnorodności.