Little,Boy,Kisses,The,Dog,In,Nose,On,The,Window.

Twoje dziecko odczuwa strach przed zwierzętami? Na widok psa lub kota najchętniej wskoczyłoby Ci na ręce, albo przynajmniej przeszło na drugą stronę ulicy? Przezwyciężenie dziecięcej zoofobii to niełatwa sprawa, która wymaga dużo spokoju i zrozumienia. Z naszymi wskazówkami na pewno będzie prościej! Z artykułu dowiesz się, skąd może brać się lęk Twojej pociechy i jak sobie z nim poradzić.

Dlaczego moje dziecko boi się zwierząt?

Zadajesz sobie często to pytanie? Przyczyn może być kilka i każdą należy potraktować poważnie. Po pierwsze, to może być jeden z etapów dorastania – dzieci w naturalny sposób zaczynają się obawiać różnych rzeczy. Nie bagatelizuj tego, nieodpowiednimi reakcjami możesz utrwalić strach dziecka na stałe.

Po drugie, przyczyną lęku przed zwierzętami mogą być też jakieś przeżycia, często nawet traumatyczne. Może Twoją pociechę gonił kiedyś pies? Albo co gorsza, zaatakował? Takie zdarzenie w oczywisty sposób może wyryć się w pamięci i w przyszłości generować obawy.

Po trzecie, strach mogą wywoływać też zwierzaki same w sobie – wyglądają inaczej niż ludzie, zachowują się dość nieprzewidywalnie i wydają dźwięki, które bywają nieprzyjemne (szczekanie, warczenie, piszczenie).

Z lękiem przed zwierzętami warto postarać się sobie poradzić, by, przede wszystkim, oszczędzić dziecku stresu w sytuacjach „kontaktowych”. Szkoda też, by twoja pociecha nie czerpała korzyści z przebywania z naszymi futrzanymi przyjaciółmi, a trudno przecenić pozytywny wpływ zwierząt na dzieci.

Jak poradzić sobie z zoofobią u najmłodszych?

Zacznij od „odczarowania” obrazu utrwalonego w umyśle dziecka. Pokaż, że psy, koty i inne stworzenia mogą być świetnymi towarzyszami! Możesz podarować mu jakąś zabawkę (pluszowego pieska czy plastikową żabkę) lub przeczytać książkę, w której głównym bohaterem będzie zwierzak. Jeśli Twoje dziecko najpierw zaprzyjaźni się ze zwierzęcą postacią literacką czy zabawką, z pewnością spojrzy przychylniejszym okiem na jej rzeczywistego odpowiednika.

A książek z sympatycznymi czworonogami (i nie tylko) jest cała masa!

Książki z psami:

Tytus – superpies” – sympatyczny i sprytny psi detektyw wzbudzi w każdym pozytywne uczucia! Pełne akcji i przygód śledztwo sprawi, że dziecko zapomni o swoich obawach oraz pozna psa jako pomocne i przyjazne zwierzę.

Nelka i piesek Fafik” – historia Nelki pokaże najmłodszym, że pies może być nieocenionym przyjacielem, a także najlepszym towarzyszem człowieka (również tego najmłodszego!).

Dobry pies” – bohaterem książki jest Bazyl, niepokorny buldożek, który wszystko robi na opak. Kiedy Natalka gubi drogę do domu, Bazyl mimo swego trudnego charakteru staje na wysokości zadania i doprowadza obojga do celu.

Mój Pan woła na mnie Pies” – Pies uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach Józefa Piłsudskiego – jego postawa z pewnością przekona wszystkich, że nie trzeba bać się psów.

Książki z kotami:

Rok z kocicą Izabelą” – pokaże wszystkim dzieciom, które nie lubią przebywać w kociej obecności, że strach ma wielkie oczy. Kiedy kocica Izabela znika, Zuzia rozpacza – chyba nie płakałaby za potworem? 😊

Kłopoty z mlekiem dla kota” – w kocie sprawy, kłopoty i miłości wprowadzi też dzieci Adam, który zrobi wszystko dla swojej kotki Ady.

Wielki bal” – kot jest ważny także w życiu Nel – czworonożny przyjaciel staje się nawet inspiracją dla jej balowego kostiumu!

Książki z innymi zwierzątkami:

Szarka” – to historia niezwykłej przyjaźni… dziewczynki i małego wilczka. Jak potoczą się ich losy? Przekonajcie się sami!

Kacper i Plaster” – strachy przed wszystkimi futrzanymi stworzonkami przegoni zabawna fretka – Plaster. Jej harce poprawią wam humory, nawet w trudny dzień.

Na co uważać, kiedy dziecko boi się zwierząt?

  1. Przede wszystkim nie zmuszaj dziecka do kontaktu ze zwierzęciem. Nie zachęcaj do pogłaskania psa czy kota, presja w niczym nie pomoże. Pozwól powoli oswajać się najmłodszemu z obecnością zwierzaka.
  • Wykaż się zrozumieniem dla odczuć dziecka. Nie mów, że nie ma się czego bać. Niech pociecha czuje Twoje wsparcie.
  • Zachowaj ostrożność przy wszystkich zwierzętach, nie tylko obcych, by nie zrazić dziecka bardziej. Wytłumacz dziecku, jakich zasad trzeba przestrzegać, żebyśmy i my czuli dobrze się w towarzystwie zwierząt i one przy nas.

Powodzenia!