zaginiecia-jak-rozmawiac-o-nich-z-dziecmi

Jak uniknąć zaginięcia dziecka? Choć na wiele rzeczy nie mamy wpływu, warto przygotować najmłodszych na sytuacje, które mogą stwarzać dla nich zagrożenie. Co powinno zrobić dziecko, gdy się zgubi? I jak rozmawiać z dzieckiem o zaginionym? Przeczytaj w artykule.

Rozmowa z dzieckiem o zaginięciu

Zaginięcie to bardzo ważny temat. Nie warto go unikać. Uświadomienie dziecku zagrożeń i przygotowanie go na ewentualne niebezpieczne sytuacje, mogą zapobiec tragedii. Rozmowę z dzieckiem o zaginięciu warto zacząć od przedstawienia okoliczności, których powinno unikać. Oczywiście nie powinno oddalać się od dorosłych czy grupy dzieci, i choć może się wydawać, że to utarty i powtarzany do znudzenia slogan – nie powinno rozmawiać z nieznajomymi osobami.

Nieoceniona w takim temacie będzie pomoc policjanta. Warto zorganizować w przedszkolu czy szkole spotkanie, na którym przedstawiciel policji uświadomi dzieciom największe zagrożenia i podpowie, jak powinny się zachować w określonych sytuacjach. Taka rozmowa dodatkowo pokaże najmłodszym, że w razie niebezpieczeństwa czy zagubienia to właśnie policjant jest osobą, której można zaufać.

Co powinno zrobić dziecko, gdy się zgubi?

Wyczulmy najmłodszych na miejsca zatłoczone, takie jak dworzec, lotnisko, duży sklep czy ruchliwa ulica. Ze szczególną ostrożnością powinny wiązać się też wycieczki do obcych miejsc, których dzieci nie znają (obce miasto, inny kraj, czy choćby las). Jak uniknąć zaginięcia dziecka w tych miejscach? Nawet kilkulatek powinien pamiętać, że w takich okolicznościach bezwzględnie musi trzymać się rodziców lub swojej grupy.

W myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto wskazać, co powinno zrobić dziecko, gdy się zgubi. Po pierwsze, nie powinno oddalać się od miejsca, w którym ostatni raz widziało opiekuna. Po drugie, zwróćmy uwagę, kogo pociecha może poprosić o pomoc, kiedy zorientuje się, że się zgubiła. Kasjer, ochroniarz, pracownik lotniska, policjant, strażnik muzealny – takie osoby zawsze ubrane są w mundur lub inny charakterystyczny sposób, dzięki czemu dziecko łatwo je zlokalizuje. Często będą one miały także możliwość podania komunikatu np. przez głośniki, co sprawi, że szybko się odnajdziecie.

Dziecko musi także znać podstawowe informacje o sobie. Co powinno zawsze pamiętać? Swoje imię i nazwisko, adres, dane swoich rodziców lub nauczyciela (przyda się też nazwa szkoły). Dobrze, by potrafiło też podać, gdzie ostatnio widziało opiekuna. Starsze dzieci powinny znać też numer telefonu do rodzica i numery alarmowe.

Jak rozmawiać z dzieckiem o zaginionym?

Z tematem zaginięcia wiążą się też inne kwestie. Giną nie tylko dzieci, zdarza się, że to dorośli znikają bez śladu. Takie informacje mogą dotrzeć do dzieci z mediów, rozmów, mogą niestety dotknąć dziecka także bezpośrednio. Jak pomóc dziecku zrozumieć taką trudną sytuację? Niezastąpiony sposób to oczywiście rozmowa, ale jak rozmawiać z dzieckiem o zaginionym? Pomocna będzie w tym wypadku książka „Tajemnica zielonej butelki”. To piękna i wzruszająca historia, która w przystępny sposób zaznajomi dziecko z problemem.

Dziewczynka z opowieści odnajduje nad morzem wyrzuconą przez wody butelkę z listem. Niebawem jego treść odmieni życie chłopca z przeciwnego brzegu. Jego tata, dzielny marynarz długo nie wraca ze swojej ostatniej wyprawy. Chłopiec jednak ciągle wierzy, że mężczyzna się odnajdzie. Dziewczynka z tatą odszyfrowują list i dzwonią pod numer telefonu zapisany na kartce. Dodzwaniają się do chłopca i jego mamy. Szybko zorganizowana wyprawa ratunkowa sprawia, że tata chłopca bezpiecznie wraca do domu. Cała historia daje nadzieję małej bohaterce książki, że jej mama także się odnajdzie.

Tajemnica zielonej butelki” nie tylko zaznajamia dziecko z tematem zaginięcia, ale pozwala także poznać emocje bliskich osób zaginionych. Uświadamia dzieciom możliwe okoliczności zaginięć, a także – szczęśliwe lub niepomyślne zakończenia takich historii. To ważna lektura, która pomoże uporać się z trudnym tematem.