legendy-dla-dziecka

Co zrobić, by legendy polskie dla dzieci nie kojarzyły się tylko z obowiązkową szkolną lekturą? Wydawnictwo HarperCollins w serii „Czytam sobie” opracowało legendy dla dzieci i dostosowało je do współczesnego odbiorcy. Sprawdź wybrane przez nas tytuły oraz pomysły na dodatkowe czytelnicze aktywności!

Dlaczego warto czytać legendy dla dzieci? Sprawdź 5 powodów!

Legendy to nie tylko przestarzałe historie zawierające skomplikowane wątki i trudne nazwy. To przede wszystkim ciekawe opowieści, które pozwolą rozwinąć wyobraźnię Twojego dziecka.

Odpowiednio dobrane i zaprezentowane będą świetną bazą do pogłębiania wiedzy, nabywania nowych umiejętności u dzieci i ciekawych rozmów.

Oto 5 powodów, dla których warto czytać legendy dla dzieci:

1. Są źródłem ciekawych opowieści

Legendy ze względu na wątki magiczne, fascynujących bohaterów i niesamowite zwroty akcji pozwalają na rozwój wyobraźni dzieci. Spośród wielu opowieści każdy mały czytelnik wybierze interesujące go tematy – zarówno miłośnik fantasy, jak i wątków detektywistycznych.

2. Zachęcają do poznawania historii, również tej lokalnej

Legendy polskie dla dzieci są świetnym wprowadzeniem do nauki historii, bo w ciekawy sposób opowiadają o ważnych dla naszej kultury postaciach i wydarzeniach. Natomiast legendy związane z założeniem miasta lub miejscowości mogą stać się impulsem do odkrywania lokalnej historii i edukacji regionalnej.

To też Cię zainteresuje: Ciekawa lekcja historii – pomysły na warsztaty historyczne dla dzieci

3. Inspirują do zajęć z kreatywnego pisania

Legendy podsuwają wiele pomysłów na zajęcia z kreatywnego pisania. Od stworzenia alternatywnej wersji zakończenia ulubionej historii, poprzez narysowanie komiksu przedstawiającego krok po kroku losy bohaterów, aż po stworzenie zabawnych rymowanych wierszy na temat głównych bohaterów.

4. Mogą stać się pretekstem do ciekawych podróży

W legendach, w przeciwieństwie do mitów czy baśni, kryje się ziarnko prawdy. Przecież syrenkę można zobaczyć w Warszawie, a smok nadal stoi w Krakowie przy Wawelu i zionie ogniem. Warto wybrać się w podróż śladami legend polskich, by odkrywać ciekawe miejsca i znajdować ich ślady we współczesnym świecie.

5. Zachęcają do ważnych rozmów

Legendy polskie dla dzieci to prawdziwa skarbnica wiedzy o wartościach i tym, co w życiu jest ważne. Opowieści te prezentują warte naśladowania wzorce postępowania, które dobrze jest przekazywać dzieciom od najmłodszych lat.

Legendy polskie dla dzieci do czytania – z myślą o najmłodszych czytelnikach

Twórcy serii „Czytam sobie” dostosowali język popularnych polskich legend do percepcji współczesnych dzieci. Dzięki temu powstały opowieści, które zrozumieją nawet początkujący czytelnicy. Sprawdź nasze propozycjelegend polskich do czytania dla najmłodszych dzieci.

1. „Wars i Sawa”, poziom 1

Wojciech Widłak, znany dzieciom i rodzicom z książek o Panu Kuleczce, w swojej opowieści połączył dwie wersje legendy o Warsie i Sawie. Czy w tej historii znalazło się miejsce dla syrenki? Kim jest dla Warsa Sawa? Czy nadal jest to opowieść o powstaniu Warszawy? Podsuń dziecku tę legendę do samodzielnego przeczytania, a następnie porozmawiajcie o jej pierwowzorze.

okładka książki Wars i Sawa

2. „O smoku spod Wawelu”, poziom 1

Wojciech Widłak zmierzył się z kolejną popularną polską legendą. Choć nadal jest to straszliwa opowieść, ma też kilka wątków humorystycznych. Ta wersja legendy o smoku wawelskim wywoła uśmiech na twarzy młodego czytelnika.

Pomysł na dodatkową aktywność 1: Na początku każdej książeczki z tego poziomu znajdziesz trzy pytania do treści. Zachęć dziecko, by po przeczytaniu odpowiedziało na nie. Dzięki temu przećwiczycie nie tylko pamięć, ale też umiejętność opowiadania treści.

Pomysł na dodatkową aktywność 2: Fabuła książki „O smoku spod Wawelu” nadaje się idealnie do zabawy w teatr. Wybierzcie Smoka, Kraka i Dratewkę i bawcie tekstem, odgrywając odpowiednie role.

Przeczytaj też: Ciekawostki naukowe dla dzieci – jak zapoznać dziecko ze światem nauki?

3. „Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce”, poziom 2

Popularna autorka książek dla dzieci Joanna Papuzińska postanowiła pójść o krok dalej i do swojej interpretacji popularnej legendy wprowadziła jeszcze więcej magii oraz współczesną bohaterkę – roztropną dziewczynkę Ludkę. Jednak niezmienne w stosunku do oryginału pozostało kluczowe przesłanie: to nadal opowieść o tym, że na nic nam bogactwo, jeśli nie możemy się nim podzielić z innymi.

okładka książki "Złota panna"

Pomysł na dodatkową aktywność: Ludka, bohaterka „Legendy o Złotej Kaczce”, tak podsumowuje swoją przygodę: „Za to mam inne bogactwa: słonko ze złota, ze srebra obłoki i brylantowe krople z fontanny. I miłe miasto dookoła (…)”. Zastanów się wspólnie z dzieckiem, co w Waszym życiu jest największym bogactwem i przygotujcie własną listę życiowych skarbów.

Legendy dla dzieci a poznawanie innych kultur i mitologii

Czytanie legend dla dzieci może być też świetnym pretekstem do odkrywania bogactwa innych kultur. Początkującemu czytelnikowi i miłośnikowi powieści detektywistycznych podsuń książkę „Na tropie potwora z Loch Ness”. Jej bohaterowie mieszkają w Szkocji nad jeziorem Loch Ness, w którego głębinach podobno żyje legendarny potwór. Czy jest on podobny do smoka wawelskiego? A może to tylko odblask na fali? Mali bohaterowie postanawiają odkryć wielką zagadkę!

Starszym miłośnikom magii i starych baśni w wieku 9–11 lat zaproponuj książkę z serii „Czytam, bo lubię” pt. „Wierzbowa 13”. Na jej kartach pojawia się cała galeria legendarnych postaci: od bazyliszka, poprzez znane z mitologii słowiańskiej utopce, aż po wyjącego do księżyca wilkołaka. Na bazie tej książki możecie też porozmawiać o różnicach między mitem a legendą.

Zaprezentowane legendy polskie dla dzieci do czytania wprowadzą początkujących czytelników w świat tradycyjnych opowieści, które warto znać. Z odniesieniami do nich będą stykać się przez całe życie: nie tylko w lekturach szkolnych, ale też w szeroko rozumianej kulturze. Zadbaj o to, by poznały szerszy kontekst!