ciekawostki-naukowe-dla-dzieci

Czy ciekawostki naukowe dla dzieci znajdujące się w książkach mogą wpływać na to, że więcej dzieci będzie chciało zostać naukowcami i naukowczyniami? Odpowiedź brzmi: tak! I mamy na to naukowe dowody. Czytaj dalej, by je sprawdzić i dowiedzieć się, po które książki warto sięgnąć, by wprowadzić Twoje dziecko w świat nauki.

 Jak zostać naukowcem, czyli kilka słów o kapitale naukowym

Z badań ekspertów Centrum Nauki Kopernika wynika, że uczniowie, którzy uważają, że byliby dobrymi naukowcami, częściej deklarują, że rozmawiają na tematy naukowe z bliskimi. Zatem jeśli dom i szkoła dostarczą dzieciom kapitału, stwarzając warunki do naturalnej eksploracji różnych dziedzin nauki, wówczas więcej zechce w przyszłości związać z nią swoją karierę edukacyjną i zawodową.

Możesz wprowadzić dziecko w świat nauki poprzez następujące działania:

  • regularne odwiedzanie muzeów i centrów nauki,
  • uczestniczenie w piknikach naukowych,
  • uczęszczanie na dodatkowe zajęcia z matematyki czy przyrody,
  • udział w szkolnych kołach zainteresowań,
  • przeprowadzanie domowych eksperymentów,
  • czytanie książek naukowych dla dzieci o różnej tematyce,
  • rodzinne oglądanie programów o tematyce popularnonaukowej.

Aktywności te, realizowane regularnie, pokażą Twojemu dziecku, że nauka jest ciekawą i fascynującą przygodą, oraz zainspirują do bycia w przyszłości naukowcem, wynalazcą oraz odkrywcą.

Przeczytaj również: 5 sposobów na lepszą koncentrację u dziecka

Książki naukowe dla dzieci wydawnictwa HarperCollins

Jakie książki naukowe dla dzieci wybrać? Postaw na lektury ilustrujące różne aspekty związane z tą nauką:

  • pokazujące, że nauka może być domeną zarówno dziewczyn, jak i chłopaków;
  • zachęcające do rozmów o możliwościach, jakie dają badania naukowe;
  • przedstawiające ciekawostki naukowe dla dzieci w sposób niebanalny i angażujący dla dziecka;
  • opowiadające w interesujący sposób o życiu naukowców.

W serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins znajdziesz lektury dotyczące wszystkich tych wymiarów. Książka „Marta i zagadkowy pojazd” pokazuje, że naukowcy mogą być wśród nas. W przypadku małej Marty jest to jej wujek, który skonstruował maszynę czasu. Bohaterka postanawia wypróbować pojazd i z laboratorium trafia do lasu, w którym odkrywa jajo ogromnych rozmiarów. Co wyniknie z jej przygody? Tego dzieci dowiedzą się w trakcie lektury. Zdradzimy tylko, książka przypadnie do gustu miłośnikom dinozaurów.

okładka marta i zagadkowy pojazd

Książki „Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie”, „Jabłko Newtona”, „Teoria pana Alberta” oraz „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie” są inspirującymi pozycjami do rozmowy z dzieckiem o postaciach ważnych dla nauki i przybliżenia ich biografii w sposób zrozumiały i ciekawy dla dziecka.

Jeśli Twoje dziecko zastanawia się, jak zostać naukowcem, podsuń mu książkę „Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze”, która pokazuje, że marzenia o byciu naukowcem spełniają się i warto o to walczyć. To opowieść o małym Mieciu z Kutna zafascynowanym kosmosem, który w dorosłym życiu mieszka w USA i zostaje jednym z konstruktorów łazika, czyli pojazdu, dzięki któremu można badać Księżyc.

Małym odkrywcom zafascynowanym tematami wszechświata, gwiazd i galaktyk rekomendujemy również książkę „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc”. Wymienione wyżej lektury będą świetnym pretekstem do rozmów o tym, jakie możliwości odkrywania kosmosu dają badania naukowe.

Ciekawostki naukowe dla dzieci, czyli sposób na trudniejsze tematy

Warto poruszać z dziećmi skomplikowane i trudne do wyjaśnienia tematy. Nawet dziecko w wieku wczesnoszkolnymzrozumie trudne zagadnienia pod warunkiem, że przedstawisz je w interesujący sposób, na przykład za pomocą zaskakujących faktów lub eksperymentów.

Ciekawostki naukowe dla dzieci znajdziesz w książce „Po co wieje wiatr” z podserii EKO. Mała Kinga złości się na podmuch, który zabrał jej ukochany balonik. Po co w ogóle on wieje? – zastanawia się. Z odpowiedzią przychodzi jej brat Antek, który w przystępny sposób wyjaśnia zalety tego zjawiska pogodowego.

Książka „Cuda z mleka. Pankracy i Tatarak na tropie bakterii” to pozycja, która pomoże zrozumieć Twojemu dziecku trudne zagadnienia, takie jak fermentacja. Z tej książki dowie się też czym są kumys i kwas mlekowy. Treści te opracowane są, podobnie jak wszystkie książki z serii „Czytam sobie”, z uwzględnieniem wieku i możliwości czytelniczych dziecka.

Pomysł na dodatkową aktywność: Jak zostać naukowcem? Zaproponuj dziecku lekturę książki „Robot Robert”, a następnie sami zostańcie konstruktorami. Stwórzcie robota z plastikowych i tekturowych odpadków.

okładka robot robert

To też Cię zainteresuje: 5 sposobów, jak rozmawiać z dziećmi o historii. Historia nie musi być nudna!

Książki, ciekawostki naukowe czy programy popularnonaukowe – to wszystko przybliży Twojemu dziecku naukową tematykę. Nie zapomnij jednak o praktyce. Pozwól dziecku na swobodne eksperymentowanie, przeprowadzanie badań oraz samodzielne próby znalezienia odpowiedzi na interesujące go pytania. W ten sposób stworzysz mu naturalne warunki oraz zainspirujesz do poznawania różnych dziedzin nauki.