jak-rozwijac-empatie-u-dzieci

Rozwój empatii u dzieci przynosi korzyści nie tylko w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale również na każdym innym etapie życia. Dlaczego życzliwość jest tak ważna w życiu? Jak rozwijać empatię u dzieci? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Rozwój empatii u dzieci — inwestycja na przyszłość

Empatia jest niezwykle cenną umiejętnością współodczuwania oraz rozpoznawania emocji u innych, która w znacznym stopniu ułatwia kontakt z ludźmi. Nie jest to cecha wrodzona, jednak empatii można się nauczyć. Dlatego na równi z rozwojem intelektualnym dziecka, warto rozwijać inteligencję emocjonalną, w tym umiejętność bycia empatycznym.

Maria Kaźmierczak z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w jednym ze swoich tekstów przytacza badania, które potwierdzają pozytywny wpływ empatii na zachowanie uczniów. Dzieci empatyczne dobrze funkcjonują w szkole, ponieważ:

  • lepiej współpracują z rówieśnikami,
  • rzadziej przejawiają agresję,
  • mają dobry kontaktz wychowawcą.

Korzyści płynące z bycia osobą empatyczną nie ograniczają się do wieku dziecięcego. Jeśli będziesz uczyć swoje dziecko życzliwości i empatii od najwcześniejszych lat, zaprocentuje to w przyszłości. Dorośli wykazujący wysoki poziom empatii:

  • mają bardziej satysfakcjonujące relacje z ludźmi,
  • odnoszą sukcesy w pracy,
  • lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów,
  • mają niższy poziom stresu.

Zatem empatia u dzieci to kompetencja równie przydatna w życiu, jak umiejętności twarde, na przykład znajomość języka obcego.

Jak nauczyć dziecko empatii?

Empatia u dzieciwykształca się pod wpływem odpowiednich postaw osób z najbliższego otoczenia. Jak więc rozwijać empatię u dzieci? Oto 10 praktycznych wskazówek, które warto stosować na co dzień.

  1. Praktykuj gesty życzliwości w najbliższym otoczeniu. Pamiętaj o używaniu słów grzecznościowych, dziękowaniu, życzeniach miłego dnia.
  2. Stosuj empatyczną komunikację, czyli wysłuchuj uważnie, akceptuj uczucia dziecka, nawet jeśli są dla Ciebie trudne, nazywaj je. Rodzice, którzy przestrzegają tych zasad, podświadomie zaszczepiają u dzieci podobny styl komunikacji.
  3. Stwarzaj warunki do praktykowania życzliwości i robienia dobrych uczynków np. odwiedźcie wspólnie samotną sąsiadkę, upieczcie ciasto na powitanie nowych mieszkańców, przygotujcie wspólnie zakładkę do książki dla babci.
  4. Podkreślaj, że dobrze jest brać pod uwagę opinię innych, na przykład planując zabawę lub aktywności na wspólne popołudnie.
  5. Włączaj dziecko w wykonywanie obowiązków domowych i pokaż, jak to pozytywnie wpływa na życie wszystkich osób z rodziny.
  6. Zachęcaj do czytania książek, których bohaterowie postępują w empatyczny sposób.
  7. Regularnie angażuj dziecko w akcje charytatywne. Dzięki temu nauczy się życzliwości, tolerancji i odpowiedzialności za drugiego człowieka.
  8. Pokaż, jak ważne jest dbania o zwierzęta i przyrodę wokół.
  9. Naucz swoje dziecko wdzięczności, by potrafiło doceniać to, co ma.
  10. Dawaj przykład. Traktuj z empatią zarówno bliskich, jak i obce osoby.

Przeczytaj również: Rozmowy o uczuciach – sposoby na rozwijanie wdzięczności u dzieci

Empatia u dzieci — przykład tematycznych książek HarperCollins

Choć na rozwój empatii u dzieci najbardziej wpływa postawa otoczenia, to lektura odpowiednio dobranych książek będzie świetnym uzupełnieniem i pretekstem do inspirujących rozmów.

Dzieciom, które są na początku przygody z czytaniem,zaproponuj książki z poziomu 1 lub 2 serii „Czytam sobie”. Na dobry początek sięgnij po „Bigos z Mamutka”. Tytułowy bohater to psotnik, a jego niesforna postawa męczy wielu mieszkańców lasu. Jednak gdy Mamutek wpada w tarapaty, zwierzęta ruszają mu z pomocą. To piękna opowieść o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za drugiego człowieka i do każdego warto wyciągnąć pomocną dłoń.

okładka bigos z mamutka

Z kolei książka „Pudel na dyskotece” opowiada o nietypowym psie, który swoją odmiennością irytuje pewnego kota. Jednak mimo pozornych różnic, zwierzęta w końcu odnajdują wspólny język. Po lekturze tej książki porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak ważna jest tolerancja wobec osób, które się od nas różnią.

okładka pudel na deskorolce

Temat empatii u dzieci świetnie uzupełnia trylogia „Historie spod podłogi” zawierająca następujące tytuły: „Dom” (poziom 1), „Wyprawa” (poziom 2) i „Serce” (poziom 3). Przygody Kudełka, kłębka kurzu, i Grubelka świetnie ilustrują to, jak ważne w życiu jest docenianie codziennych radości i obecność bliskich osób.

Nieco starszym czytelnikom zaproponuj książki z serii „Czytam sobie” z poziomu trzeciego poruszające temat empatii u dzieci. „Szkoła na Dobrej” pokazuje empatyczną postawę uczniów wobec nowego kolegi, który cierpi na mizofonię. Aby ułatwić mu funkcjonowanie w szkole, koledzy wpadają na świetne pomysły. Ich postawa uwrażliwi Twoje dziecko na potrzeby rówieśników przeżywających różne trudności.

okładka szkoła na dobrej

Tajemnica zielonej butelki” to opowieść o dziewczynce, która znajduje list w tytułowej butelce i postanawia pomóc jego adresatowi — chłopcu mieszkającemu na drugim brzegu morza. Ta książka może być pretekstem do rozmów o potrzebujących dzieciach żyjących daleko od nas, którym warto pomagać, jeśli ma się możliwość. Opowiedz dziecku o satysfakcji płynącej z bezinteresownych gestów i daj przykład swoim zachowaniem.

Pomysł na dodatkową aktywność: Zachęć dziecko do samodzielnego przeczytania książki „Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej”, która podczas II wojny światowej uratowała wiele osób. Na podstawie lektury porozmawiajcie o tym, kim jest autorytet i dlaczego warto mieć wzór do naśladowania.

Zainspiruj się: Jak rozmawiać z dzieckiem o różnych kulturach i pochodzeniu?

Empatia u dzieci jest ważną umiejętnością. To dzięki niej mogą spojrzeć na świat z różnych perspektyw, wczuć się w sytuacje innych i z łatwością nawiązywać relacje. Życzliwe i empatyczne dziecko jest po prostu szczęśliwsze. Pamiętaj, że tę cenną umiejętność można rozwijać. Sięgnij po nasze wskazówki i wprowadzaj je w życie każdego dnia.