stres-u-dzieci

Czy wiesz, że ponad 30% dzieci doświadcza bólu głowy z powodu stresu, ale tylko 13% rodziców tych dzieci zdaje sobie sprawę z przyczyn tej dolegliwości? Co zrobić, by nie przeoczyć tych symptomów u swojej pociechy? Jak rozładować stres u dzieci i rozpoznać jego objawy? Przeczytasz o tym w poniższym artykule!

Stres u dzieci w wieku szkolnym – jakie są jego przyczyny?

Bycie uważnym na zachowanie i potrzeby dziecka to pierwszy krok do tego, by nie przeoczyć trudnych stanów, które przeżywa. Dzieci mają różne temperamenty i w różny sposób okazują emocje. Jeśli jednak jesteś rodzicem wrażliwca, powinieneś być szczególnie czujny na zmiany w zachowaniu swojej pociechy.

Według raportu WebMED symptomami przeżywanego stresu u dzieci w wieku szkolnym są:

  • bóle brzucha,
  • bóle głowy,
  • kłótliwość,
  • problemy ze snem i koszmary nocne,
  • płacz, marudzenie oraz narzekanie.

Stres oraz napięcia u dzieci w tym wieku mogą pojawiać się z powodu zadań domowych, trudnych relacji z przyjaciółmi, dręczenia lub dokuczania przez rówieśników czy problemów w rodzinie.

Jak rozładować stres u dziecka? Wskazówki dla rodziców

Zastanawiasz, się jak rozładować stres u dziecka? Pierwszy krok to rozpoznanie symptomów. Aby było to możliwe, staraj się na co dzień stosować poniższe wskazówki.

  1. Zawsze znajdź czas, by wysłuchać dziecko. Dzięki temu będziesz na bieżąco z tym, co dzieje się w szkole i jego życiu oraz w porę rozpoznasz, co powoduje u niego stres.
  2. Bądź blisko fizycznie i mentalnie. Dzieci, które mogą liczyć na pełną uwagę opiekuna, mają poczucie własnej wartości, potrafią budować zdrowe relacje i lepiej radzą sobie z napięciem.
  3. Okaż zrozumienie. Jak zachęca psycholożka Ewa Sękowska-Molga: „Spójrz na swoje dziecko przez wspierające okulary”. W trudnych sytuacjach popatrz na nie, jak na osobę, która w danej chwili nie potrafi poradzić sobie z napięciem i emocjami.
  4. Nazywaj emocje. Stres u dzieci jest mniejszy, jeśli rozumieją, skąd bierze się dane uczucie.
  5. Wspólnie poszukajcie przyczyn stresu. Dzięki temu dziecko będzie wiedzieć, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach może na Ciebie liczyć.

Przeczytaj również: Szczęście a pewność siebie u dziecka. Czy to się ze sobą łączy?

Jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem?

Wśród wielu korzyści płynących z czytania eksperci wymieniają też fakt, że aktywność ta pozwala lepiej radzić sobie z codziennymi problemami i redukuje stres u dzieci. Właściwie dobrane lektury są dobrym pretekstem do rozmowy o emocjach, których dziecko doświadcza na co dzień. Po lekturze w sposób naturalny możesz zapytać swoje dziecko, czy miało do czynienia z podobnymi sytuacjami oraz w jaki sposób postąpiłoby na miejscu bohatera.

Na przykładzie książki Twoje dziecko może również prześledzić, jak jej bohater pokonywał uczucie niepokoju i rozładowywał napięcie. Dobre wzorce z książek mogą być dla niego inspiracją do postępowania w życiu codziennym. Przykładem książki poruszającej temat trudnych relacji z rówieśnikami może posłużyć lektura „Oko w oko z diplodokiem” z serii „Czytam sobie”. To historia nielubianego w klasie chłopca o imieniu Bruno, który w końcu zostaje dostrzeżony i doceniony przez kolegów. Jeśli powodem stresu u dzieci są napięcia w relacjach panujących w klasie, będzie to doskonała lektura do podsunięcia Twojej pociesze.

okładka oko w oko z diplodokiem

Podobną tematykę podejmuje książka dla bardziej wprawionych czytelników w wieku 9–12 lat „Zapiski szczęściarza”. Główny bohater ma problemy nie tylko z kolegami, ale też z nauką. Dzięki samodzielnej lekturze tej książki Twoje dziecko przekona się, że żaden z bohaterów nie jest takim, jakim się na początku wydaje. Niektóre fragmenty książki mają postać zapisków głównego bohatera – to pomoże młodemu czytelnikowi wczuć się w jego sytuację.

okładka zapiski szczęściarza

Zaproponuj dziecku lekturę książki „Szkoła na Dobrej”, żeby kontynuować temat relacji koleżeńskich panujących w klasie. To również świetna pozycja dla uczniów stresujących się w związku z przeprowadzką i zmianą szkoły, ucząca empatii i uważności na potrzeby innych.

okładka szkoła na dobrej

To też Cię zainteresuje: Jak przygotować dziecko do przeprowadzki

Na koniec dwie pozycje dla małych wrażliwców, którym nieśmiałość może czasem utrudniać życie. „Pan Fortepianekto opowieść o pasji do muzyki, która sprawia, że stajemy się bardziej pewni siebie i mniej stresujemy się codziennymi wyzwaniami. Natomiast „Dziadek do orzechów” pokazuje, że nawet nieśmiałe osoby, dzięki determinacji, mogą spełniać swoje marzenia. Dowodem na to jest historia głównej bohaterki Marysi — uczennicy szkoły baletowej.

Pomysł na dodatkową aktywność: Porozmawiaj z dzieckiem o tym, czym jest trema. Zwróć uwagę na to, że czasem może ona nas paraliżować, ale częściej motywuje do jeszcze lepszego występu. Wiąże się więc nie ze stresem, ale naturalnym pobudzeniem.

Czytanie jako metoda radzenia sobie ze stresem dla dzieci ma jeszcze jedną zaletę: zapewnia spokój i chwile wytchnienia, a co za tym idzie – redukuje napięcie. Ta informacja oraz wcześniejsze wskazówki z pewnością przydadzą się wszystkim rodzicom, którzy chcą mądrze wspierać swoje dzieci w codziennych trudnościach.

Źródło: https://myslepozytywnie.pl/publikacje/Mysle%20pozytywnie%20infografiki%20-%20stres%20u%20dzieci.pdf