pwnosc-siebie-u-dziecka-1

W budowaniu pewności siebie u dziecka dużą rolę odgrywa postawa rodziców i nauczycieli oraz konkretne przykłady, które można znaleźć w odpowiednio dobranych lekturach. Zastanawiasz się, jak uszczęśliwić dziecko? Pomóż mu odkrywać jego wartość. Nie chodzi jednak o doświadczanie wyłącznie pozytywnych emocji, równie ważne jest to, aby nauczyć dziecko akceptować te trudne.

Jak wykształcić w dziecku pewność siebie i poczucie własnej wartości?

Budowanie dziecięcego poczucia własnej wartości to proces, który trwa wiele lat. Duże znaczenie ma w nim postawa dorosłych – rodziców, opiekunów, nauczycieli. Pedagożki Ewa Sitko i Teresa Tymarkiewicz we wspólnej rozmowie sformułowały dekalog postępowania dla dorosłych, którego przestrzeganie, pomoże wykształcić w dziecku poczucie własnej wartości[1].

  1. Nie chwal ponad miarę.
  2. Niezależnie od efektu doceniaj wysiłki i starania.
  3. Nie porównuj z innymi.
  4. Akceptuj dziecko takim, jakie jest.
  5. Pozwól młodemu człowiekowi podejmować decyzje.
  6. Szanuj wybory dziecka, nawet jeśli są niezgodne z Twoimi.
  7. Dyskutuj, negocjuj, pokazuj swoje stanowisko, ale zawsze z szacunkiem.
  8. Jeśli jednak dziecko będzie miało inny pomysł na siebie, zaakceptuj.
  9. Pozwól dziecku okazywać emocje.
  10. Sam również pokazuj, jak czujesz się w danej chwili, by dziecko mogło Cię zrozumieć.

To wskazówki skierowane głównie dla rodziców, ale nauczyciele również powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ich zachowanie wpływa na poczucie własnej wartości ich uczniów i uczennic. W ich przypadku ważne jest, aby okazywać:

  • zainteresowanie uczniem jako osobą, nie tylko w kontekście dobrych ocen;
  • szacunek dla uczuć, pragnień, potrzeb, marzeń danego dziecka;
  • wartość każdego ucznia niezależnie od ocen, zdolności, talentów.

Jak uszczęśliwić dziecko?

Dzieci, którym rodzice poświęcają swój czas i uwagę, mają wysokie poczucie własnej wartości, a co za tym idzie, czują się szczęśliwsze. Możesz na przykład podsunąć dziecku do czytania książki, których tematyka zachęci je do rozmowy z Tobą na trudne dla niego tematy, takie jak samoakceptacja i poczucie własnej wartości.

Wielu młodych czytelniczek i czytelników z pewnością może się utożsamiać z Włodziem, bohaterem książki „Zapiski szczęściarza” z nowej serii „Czytam, bo lubię”, która powstała z myślą o dzieciach wychowanych na cyklu „Czytam sobie”. Jeśli Twoje dziecko bez problemu czyta już książki z poziomu 3 „Czytam sobie”, z pewnością poradzi sobie z dłuższą historią z nowej serii.

czytam bo lubię zapiski szczęściarza

Bohater powieści Rafała Witka, jedenastoletni Włodzio, nie dogaduje się z kolegami, nie ma przyjaciela, nawet od nauczycieli słyszy, że nie sposób go lubić. Sam siebie uważa za pechowca. Jednak gdy w jego życiu pojawiają się osoby, które dają mu odczuć, że jest ważny, chłopiec zyskuje pewność siebie i zaczyna mu dopisywać szczęście.

To też może Cię zainteresować: Szkodliwe treści w Internecie – jak nauczyć dziecko filtrować informacje z sieci?

Jest to książka nie tylko o odbudowywaniu szczęścia dzięki wspierającemu otoczeniu, ale też opowieść o tolerancji, wrażliwości i sile przyjaźni. Pozycja ta porusza jeszcze jeden ważny problem: kwestię popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków.

Podział tekstu na krótkie rozdziały zachęca do przyjemnej regularnej lektury. Dzięki temu żaden początkujący mol książkowy nie zrazi się do zbyt długich treści.

Jak pomóc dziecku uwierzyć w siebie?

Jeśli Twoje dziecko lubi powieści fantasy, na pewno spodoba mu się książka „Wierzbowa 13”. Jej tytuł to adres nietypowego bloku, w którym oprócz ludzi mieszkają stwory znane z mitologii słowiańskiej, takie jak rusałki, strzygi czy utopce.

książka wierzbowa 13

Trudno być „straszydlakiem” – wilkołakiem czy bazyliszkiem – w ludzkim świecie. Nie wszyscy lokatorzy bloku przy Wierzbowej akceptują nietypowe sąsiedztwo. Bohaterowie muszą się zmierzyć między innymi z wredną nauczycielką, która za wszelką cenę chce się ich pozbyć z kamienicy. Pozostają jednak sobą, odnajdują siłę we wspólnocie.

Podkreśl to, żeby pokazać dziecku, że trzymanie się własnych zasad jest czymś naturalnym, a -samoakceptacja i życie w zgodzie ze swoimi przekonaniami może być źródłem szczęśliwego życia.

Pomysł na dodatkową aktywność: Zachęć dziecko do stworzenia plakatu prezentującego listę jego 10 marzeń na najbliższe 10 miesięcy. Pokaż dziecku, jakie ma do wyboru techniki pracy kreatywnej – kolaż, rysunek, scrapbooking lub połączenie kilku technik w jednej pracy. Plakat możecie wspólnie oprawić i powiesić w ważnym dla dziecka miejscu. Spełnianie marzeń jest jednym ze sposobów na budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.

Przeczytaj również: 6 książek, które uczą radzić sobie z niepowodzeniami i wzmacniać pewność siebie

Zastanawiasz się, jak wzmacniać pewność siebie u dziecka? Stwórz mu takie warunki, by czuło się akceptowane i ważne. To zadanie zarówno dla rodziców, jak i mądrych nauczycieli. Pamiętaj, że dziecko, które ma poczucie własnej wartości, lepiej znosi porażkę i radzi sobie z wyzwaniami.


[1] Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=SL-Xk-DJmLw&list=PLWuGvFSnLu3-zMdOTZrEVCNSSX2NSjvfz&index=3