zdrowa-rywalizacja

Rywalizacja wśród dzieci pojawia się w domu, w szkole, podczas zawodów sportowych i na podwórku. Dlatego ważnym zadaniem rodziców, nauczycieli oraz trenerów jest wspieranie najmłodszych w nauce radzenia sobie z emocjami, które w związku z nią się pojawiają. Jak to zrobić? Sprawdź, jak nauczyć dziecko zdrowiej rywalizacji i szacunku do rywala!

Rywalizacja dzieci – pozytywny i negatywny aspekt

Pedagożka dr Marta Majorczyk podkreśla w wielu wystąpieniach i wywiadach, że rywalizacja dzieci może mieć zarówno wymiar pozytywny, jak i negatywny. Ta pozytywna dotyczy przymiotów dziecka: talentów, wiedzy, cech, zdolności itp. Negatywna natomiast wynika z elementów zewnętrznych np. posiadania rzeczy, wyglądu zewnętrznego. Zadaniem rodziców jest osłabianie chęci konkurowania w tych elementach zewnętrznych.

Opiekunowie powinni też zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednio stymulowana zdrowa rywalizacja ma pozytywny wpływ na kształtowanie charakteru dziecka:

  • przygotowuje dzieci do przyszłych sytuacji życiowych,
  • pomaga uczyć się na błędach,
  • poszerza strefę komfortu dziecka, czyli chęć podejmowania nowych wyzwań,
  • rozwija umiejętności społeczne, takie jak współpraca czy empatia,
  • uczy pracowitości,
  • podnosi motywację.

Jeśli natomiast zostawisz dziecko samo z negatywnymi emocjami wynikającymi np.rywalizacji w szkole, mogą pojawić się kłopoty z pewnością siebie i samoakceptacją, konflikty rówieśnicze czy niepotrzebna presja.

Przeczytaj również: Jak nauczyć dziecko współpracy?

Zdrowa rywalizacja – 5 wskazówek dla rodziców

W takim razie, jak nauczyć dzieci zdrowej rywalizacji? Oto 5 elementów, o których powinien pamiętać każdy rodzic. Te wskazówki przydadzą się też trenerom oraz nauczycielom.

1.    Wyjaśnij, na czym polega zdrowa rywalizacja

W rywalizacji nie chodzi o pokonanie kogoś, ale o wyznaczenie sobie celu i dążeniu do niego. Powtarzaj to często swojemu dziecku i wspólnie spróbujcie wyznaczyć cele w kontekście różnych wyzwań związanych z konkursami przedmiotowymi lub sportowym współzawodnictwem.

2.    Podkreślaj, że nie tylko wygrana się liczy

Zadbaj o to, by Twoje dziecko nie tylko myślało o wygranej, ale było dumne z włożonego wysiłku, niezależnie od wyniku. Podkreślaj też, że kochasz je bezwarunkowo – nie za to, co osiąga, ale za to, jakie jest i jak pięknie walczy.

3.    Pozwól dziecku na porażkę i wyciąganie wniosków

Porażka to doskonała okazja do nauki: sugeruje bowiem to, na czym jeszcze należy popracować. Naucz dziecko, by nie poddawało się mimo przeciwności, wyciągało wnioski i próbowało wiele razy. Taka umiejętność przyda mu się na całe życie. Bo zdrowa rywalizacja to akceptacja porażek bez umniejszania rywalom i własnym wysiłkom.

4.    Omów wartości rodzinne lub klasowe w kontekście współzawodnictwa

Podkreślaj, jakie wartości są ważne w Waszej rodzinie: szacunek, zasady fair play, życzliwość dla innych i siebie nawzajem, współpraca. To przełoży się również na podejście do rywalizacji w szkole.

Sprawdź także: Jak wspierać dobre relacje między rodzeństwem?

5.    Nie osądzaj i naucz tego dziecko

Osądzanie prowadzi do porównywania się, a to często jest przyczyną konkurowania w rzeczach zewnętrznych: kto jest ładniejszy, lepiej ubrany, ma więcej gadżetów. Unikaj oceniania innych, a zaszczepisz też takie podejście swojemu dziecku.

Pomysł na dodatkową aktywność: Dobrym ćwiczeniem przegrywania i wygrywania są planszówki. Zacznij od gier kooperacyjnych, w których wspólnie dążycie do celu. Dzięki temu dziecko oswoi się z tematem w łagodny sposób – wspólne przegrywanie nie jest aż tak bardzo bolesne.

Rywalizacja w szkole i poza nią – przykłady książek tematycznych

Amerykański pedagog Jim Trelease, który kładzie nacisk na wartość głośnego czytania w rozwoju dzieci i budowaniu z nimi relacji, podkreśla, że dobrze dobrane tematycznie książki mogą „przetrzeć szlaki do dyskusji na trudne tematy”, również te związane z rywalizacją dzieci.

Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 tematów dotyczących bezpośrednio i pośrednio zdrowej rywalizacji u dzieci i dobraliśmy do nich odpowiednie tytuły książek z serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins. Podsuń je swojemu dziecku do samodzielnego czytania, a następnie omówcie zaproponowane zagadnienia.

1. Nauka współpracy i zdrowej rywalizacji

Bohaterki książki „Otwieramy sklepik” Ela, Hela i Mela pokazują, jak można współpracować z rówieśnikami, by osiągać wspólne cele. Jednak mimo dobrej organizacji dziewczyny mają kłopoty. Czy sklepik chłopaków zagrozi ich biznesowi? A może plany pokrzyżuje im coś zgoła innego? Ta książka pokazuje, że czasem lepiej współpracować niż konkurować i nie zawsze wygrana zależy od nas.

czytam sobie otwieramy sklepik

2. Nawet gdy na początku idzie źle, uwierz w zwycięstwo

Gdyby piłkarz Robert Lewandowski nie wierzył w siebie, nigdy nie zdobyłby 5 goli w 9 minut. Pamiętny mecz opisany jest w książce „Lewy, gola!”, która będzie świetną bazą do rozmowy o tym, że nie warto się poddawać.

okładka "Lewy, gola!"

3. Zdrowa rywalizacja i determinacja

Jeśli kochasz jakąś dyscyplinę, w końcu osiągniesz w niej sukces. Udowadnia to Marysia, bohaterka książki „Dziadek do orzechów”. To zdeterminowana uczennica szkoły baletowej, która nie zazdrości, ale pomaga odtwórczyni głównej roli – mimo że sama również o niej marzy. Wspaniała postawa głównej bohaterki owocuje sukcesem.

okładka dziadek do orzechów

4. Próbuj, zmieniaj, testuj – czyli jak odkryć swój talent

Troll i zawody” to książka o tym, że warto próbować różnych dyscyplin sportowych. Podobnie, jak jej główny bohater troll Alojzy, który biega powoli, ale za to doskonale radzi sobie w skoku w dal. Opowieść ta pokazuje też, że rywalizacja dzieci może być pełna szacunku, wzajemnej zabawy i radości.

okładka książki dla dzieci "Troll i zawody"

5. Ciężka praca a talent

Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza” to kolejna książka dla młodych sportowców. Temat rywalizacji podjęty jest tu od strony pokazania wysiłku, jaki poprzedza każdy mecz. Na sukces składa się bowiem wiele elementów: trening grupowy, indywidualny, odpowiednia dieta i nastawienie. Talent to tylko niewielka składowa końcowego sukcesu.

okładka książki dla dzieci "Mecz o wszystko"

Rywalizacja w szkole, w domu czy na podwórku to temat, który dotyczy wszystkich dzieci. Warto na co dzień wdrażać powyższe wskazówki i uczyć dziecko współzawodnictwa, które nie będzie wiązało się z negatywnymi uczuciami. Szacunek do rywala, radzenia sobie z porażkami i dążenie do wyznaczonego celu to umiejętności, które przydadzą się Twojemu dziecko nie tylko w rywalizacji sportowej.

———

Źródła:

https://zwierciadlo.pl/psychologia/235690,1,wspolpraca-nie-wyklucza-zdrowej-rywalizacji-jak-przekazac-to-dzieciom.read

https://www.verywellfamily.com/competition-among-kids-pros-and-cons-4177958#citation-3