qrf

W ciągu ostatnich dziesięciu lat tysiące polskich dzieci nauczyło się czytać wraz z książkami z serii Czytam sobie. Młodzi czytelnicy i czytelniczki nie tylko opanowali tę trudną sztukę, co najważniejsze, pokochali czytanie!

Kiedy dzieci już bez trudu i z prawdziwą radością połykają książki z najbardziej zaawansowanego, trzeciego poziomu serii Czytam sobie, są gotowe na kolejne czytelnicze wyzwania. Z myślą o nich powstał cykl Czytam, bo lubię.

Czytam, bo lubię to powieści przygodowe autorstwa najlepszych polskich pisarek i pisarzy, stworzone dla dzieci w wieku 9 – 12 lat. Każda książka ma blisko 200 stron, okraszone czarnobiałymi ilustracjami najlepszych polskich rysowników i rysowniczek.

Jako pierwsze tytuły z cyklu na rynku pojawiły się Zapiski szczęściarza Rafała Witka z ilustracjami Oli Krzanowskiej i Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13 autorstwa Danuty Wawiłow i Natalii Usenko zilustrowana przez Dianę Karpowicz.

Zapiski szczęściarza” to historia Włodzia, chłopca przekonanego, że od dnia narodzin towarzyszy mu pech. Pytanie, czy ktoś, kto urodził się pechowcem może oszukać przeznaczenie? Czy potrzeba do tego magicznych przedmiotów? A może szczęście zależy od nas samych i wiary we własne możliwości. Pełną niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o samotności, szukaniu przyjaźni i akceptacji autorstwa Rafała Witka zilustrowała Ola Krzanowska.

Zwariowałem w tej książce kompletnie! Wsadziłem w nią całe serce i wszystko, co kocham w literaturze dla młodych: przygodę i zabawę, szczęście i pecha, uśmiechy i smutki, wypadki i ratunki, kumpli i samotność, chłopaka i dziewczynę… A do tego dodałem szczyptę orientalnego klimatu (bucior Abu-Hasana!!!) i kilka decydujących pytań. I nawet kradzież w Żabce, i ratowanie psa, i jazdę Mercedesem bez dachu, i złoty rower, i tyle innych rzeczy. I to najważniejsze: przyjaźń, która wszystko zmienia, unieważnia podłość świata, pokazuje nam własną drogę. To znaczy im pokazuje: Włodziowi i Samirze. Ale może trochę też mi? W każdym razie dużo się dzieje na tych 200 stronach.

Rafał Witek

Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13” spodoba się wszystkim dzieciom lubiącym fantastyczne opowieści, baśnie i magię. Filip i Dorotka mieszkają w bloku wybudowanym w miejscu dawnej wsi. Ich sąsiadami są strzygi, utopce czy rusałki i mnóstwo innych stworzeń zamieszkujących niegdyś kominy i strzechy wiejskich chat. dzięki nietypowym współlokatorom każdy dzień obfituje w niesamowite wydarzenia. Książkę pióra Danuty Wawiłow i Natalii Usenko zilustrowała Diana Karpowicz.

Książki skrojone na miarę potrzeb współczesnych dzieci

Wyróżnikiem serii są bohaterowie i bohaterki, z którymi mogą się utożsamiać czytelniczki i czytelnicy, współczesne realia i problemy bliskie odbiorcom, czerpanie z różnych form literackich i przekładanie ich na język dzisiejszych dzieci. Książki Czytam, bo lubię mają przyjazny, wygodny format i nieco tajemnicze, przyciągające wzrok okładki, zachęcające do sięgnięcia po książkę i zajrzenia do środka. Przejrzysty podział na rozdziały ułatwia lekturę i pozwala na łatwe zaplanowanie czasu poświęconego na czytanie.

Niecodzienna codzienność

Bohaterami książek z pierwszej odsłony Czytam, bo lubię są dzieci podobne do czytelników i czytelniczek. Dorotka i Filip mieszkają w bloku , który na pierwszy rzut oka nie różni się od innych. Włodzio chodzi do szkoły, za którą nie przepada, jest wychowywany tylko przez mamę i często przekomarza się z młodszą sąsiadką. Książkowe opowieści rządzą się jednak szczególnymi prawami więc w życiu bohaterów zaczynają się dziać niecodzienne rzeczy. Przy Wierzbowej pojawiają się stwory znane z ludowych słowiańskich podań, a Włodzio, do tej pory mający się za pechowca zauważa, że jego los w magiczny sposób się odwrócił. Przygody dzieci stają się punktem wyjścia do opowieści o harmonijnym życiu z innymi – choćby sąsiadami, potrzebą bycia akceptowanym – niezależnie od tego czy jest się chłopcem czy wilkołakiem, czy dbaniu o uczucia innych – zarówno koleżanki w potrzebie, jak i Bazyliszka. 

Wciągające powieści dla dzieci

Nie tylko pełne zwrotów akcji i humoru fabuły sprawiają, że lektura Czytam, bo lubię jest wciągającą rozrywką. Autor i autorki pierwszych tomów z nowej serii odwołują się do różnych form literackich. W trakcie lektury dzieci będą miały okazję czytać tekst opisujący wydarzenia w czasie teraźniejszym, poznać fragmenty luźnych zapisków będących przemyśleniami jedenastolatka czy dowiedzieć się, jak mogłyby brzmieć klasyczne baśnie, gdyby zostały opowiedziane dzisiaj. Ta różnorodność gwarantuje, że w trakcie czytania nikt nie będzie się nudzić!