nauka-wspolnych-dzialan

Umiejętność pracy w grupie to jedna z kluczowych kompetencji przyszłości. Przydaje się w szkole, domu, na podwórku oraz w pracy. Jak ją rozwijać wśród dzieci? Rodzicom, nauczycielom i bibliotekarzom pomogą w tym wybrane książki z serii „Czytam sobie”. Sprawdź, które tytuły świetnie tłumaczą zalety grupowych działań.

Dlaczego nauka pracy w grupie jest taka ważna?

Jeśli nauczymy się dobrze współpracować, będziemy lepiej dogadywać się w rodzinie, wśród przyjaciół, w społeczeństwie. To ważne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dlaczego? Otóż działania grupowe:

  • uczą akceptacji innych i rozwiązywania konfliktów,
  • pozwalają odkryć nasze mocne i słabe strony,
  • kształtują asertywność, zdolność wyrażania opinii,
  • pokazują nam, jak dążyć do celu, przestrzegając reguł,
  • uświadamiają, że w grupie można pełnić różne role, w zależności od predyspozycji.

Zalety pracy w grupie świetnie pokazuje książka „Kura Krystyna i jej banda”. Na przykładzie relacji panujących w zagrodzie „Stokrotka” wyjaśnisz dzieciom, kim jest prawdziwy lider. Co więcej, opowieść ta świetnie ilustruje ważną grupową zasadę: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Gdy kura Krystyna zostaje porwana, na pomoc jej rusza cała banda zwierząt. Czy uda się uratować szefową?

Nietypowego lidera grupy przedstawia też książka „Nasza pani supermenka”. To opowieść o ekscentrycznej nauczycielce, która skacze po ławkach, na lekcjach matematyki strzela z kuszy i …potrafi prowadzić wycieczkowy autobus. Czy klasie i rodzicom spodobają się takie metody nauczania?

Jak zachęcać do współpracy?

„Nie martw się, że dzieci nigdy cię nie słuchają. Martw się, że zawsze cię obserwują” – tym cytatem chcemy Cię zachęcić do przyjrzenia się własnej postawie. Nauka działań w grupie będzie łatwiejsza, jeżeli dziecko zobaczy, że i ty chętnie wchodzisz w interakcje, jesteś empatyczny i potrafisz dogadać się z innymi.

Kolejny ważny krok to uświadamianie, czyli rozmawianie o odmienności i o tym, co różne osoby wnoszą do projektu podczas pracy w grupie. Świetnym pretekstem do dyskusji na ten temat będzie lektura książki „Otwieramy sklepik”. Bohaterki opowieści Ela, Hela i Mela postanawiają założyć pierwszy własny biznes – sklepik z kompotem, kanapkami oraz karmą dla psów i kotów. Aby jednak przedsiębiorstwo ruszyło, muszą zadbać o wyposażenie, reklamę, poznać konkurencję, wymyślić chwytliwą nazwę. Tutaj potrzebna jest współpraca, ale też właściwe rozdzielenie zadań. Czy dziewczyny poradzą sobie z własnym biznesem? Zachęcamy do lektury!

Pomysł na dodatkową aktywność: Napisz wspólnie z grupą dzieci mini biznesplan wymarzonego sklepu. Wyznaczcie zadania, biorąc pod uwagę talenty poszczególnych osób.

Czas na działanie grupowe, czyli robimy wspólny projekt

Jeśli chcesz, by dzieci nauczyły się pracy w grupie, daj im okazję do takiego współdziałania. Świetnie sprawdzi się do tego spontaniczna zabawa, w której nie powinieneś przeszkadzać. Podczas niej dzieci współpracują, kłócą się, negocjują i rozwiązują konflikty. To najlepsza lekcja pracy w grupie!

Innym pomysłem jest stworzenie wspólnej akcji pod okiem rodzica, nauczyciela lub bibliotekarza. Dobrym wstępem do takiej pracy projektowej będzie lektura książki „Letni koncert”. Aby tytułowe wydarzenie odbyło się, konieczna jest współpraca wszystkich owadów. Każdy ma przydzielone zadania i stara się je wypełnić. Jednak biedronce cały czas coś wychodzi na opak. Czy bohaterka weźmie się w garść i koncert dojdzie do skutku?

Podobną tematykę znajdziesz w książce „Wielki bal Smerfetki”. Mieszkańcy wioski przygotowują się do ważnego wydarzenia i każdy ma rozdzielone zadania według swoich zdolności. Czy bal zostanie zorganizowany na czas? Jak bohaterowie poradzą sobie z pojawiającymi się trudnościami? Tę książkę warto przeczytać miłośnikom smerfowego świata.

Pomysł na dodatkową aktywność: Zorganizuj pracę projektową, której celem będzie stworzenie dekoracji na szkolny bal. Wspólnie wymyślcie motyw przewodni, a następnie dopasujcie do niego ozdoby. Przed przystąpieniem do rozmów o pracy w grupie, napisz w widocznym miejscu w domu, szkole lub bibliotece motto: „Kiedy wszyscy sobie pomagamy, wszyscy wygrywają”. Niech te słowa przyświecają Wam we wspólnych aktywnościach.