CzS 1145×650

Jak co roku, w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego, wydawnictwo HarperCollins prezentuje nowości z serii do nauki czytania „Czytam sobie”. Wśród nich, jak zawsze, znajdą coś dla siebie zarówno te dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem, jak zaczynające czytać płynnie a nawet czytelniczki i czytelnicy, sięgający już po dłuższe opowiadania.

„Czytam sobie” – ulubiona seria dzieci, rodziców i nauczycieli!

Trzystopniowy program do nauki czytania „Czytam sobie” towarzyszy polskim dzieciom już od ponad dekady. Książki są obecne w szkołach i bibliotekach, chętnie wykorzystywane przez nauczycielki i nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego jako pomoce do nauki czytania i inspiracja do przeprowadzenia ciekawych zajęć. Zróżnicowana tematyka ponad 130 tytułów z cyklu „Czytam sobie” pozwala na użycie ich na lekcjach zgodnych z podstawą programową.

„Czytam sobie” to książki do nauki czytania, którym ufają również rodzice. Dają im one narzędzia pozwalające sprawdzić postępy dziecka i to, czy pociecha czyta tekst ze zrozumieniem.

W końcu, co najważniejsze, „Czytam sobie” pokochały dzieci. Wygodny format, teksty i ilustracje uwielbianych przez młodych czytelników i czytelniczki polskich twórczyń i twórców, tematy wpisujące się w potrzeby współczesnych odbiorców. A przede wszystkim poczucie, że udało się przeczytać całą książkę! To wszystko sprawia, że dzieci tak chętnie sięgają po książeczki z charakterystycznymi kolorowymi paseczkami na grzbietach. Dodajmy do tego dyplom sukcesu i naklejki czekające na końcu każdego opowiadania i mamy przepis na czytelniczy sukces!

3 poziomy zaawansowania – każde dziecko znajdzie książkę dla siebie

„Czytam sobie” to książki na trzech poziomach zaawansowania.

Czytelniczą przygodę najlepiej rozpocząć od tytułów z poziomu 1 stworzonego z myślą o dzieciach, które dopiero składają litery. Krótkie teksty zawierają tylko 23 podstawowe głoski. Nieobecność liter z ogonkami, takich jak ś, ć lub ż czy dwuznaków czyni lekturę łatwiejszą. Duża czcionka, krótkie zdania (jedno na stronie!) i przejrzysta numeracja stron sprawiają, że dziecko może śledzić własne postępy, które następują bardzo szybko!

Kiedy dziecko nabierze czytelniczej pewności siebie, pora na poziom 2. To nieco dłuższe teksty, ale liczba głosek nadal jest ograniczona, a w opowieściach pojawiają się dialogi. W trakcie lektury dzieci ćwiczą sylabizowanie.

Dla wytrawnych czytelników i czytelniczek stworzono poziom 3 serii „Czytam sobie”. To dłuższe, podzielone na rozdziały opowiadania, w których użyte są już wszystkie głoski. Ilustracje w tych książkach są już nieco „poważniejsze”, czarno-białe. Na końcu każdego tomu dzieci znajdą słowniczek trudniejszych wyrazów użytych w tekście.

Jesienne nowości „Czytam sobie”

Co nowego przygotowało w tym sezonie wydawnictwo HarperKids?

W ramach poziomu 1 „Czytam sobie” ukazała się książka Justyny Bednarek, zilustrowana przez Przemka Liputa, zatytułowana „Rycerka Rozalka”. To opowieść, czerpiąca ze znanego w bajkach motywu żarłocznego smoka, terroryzującego królestwo. Tym razem jednak, nie dzielny rycerz, czy sprytny szewczyk stawiają mu czoło, lecz książęca córka w zbyt długiej sukience, która na dodatek nie stosuje przemocy. „Rycerka Rozalka” to nowoczesna bajka obalająca stereotypy i bawiąca się konwencją klasycznej baśni.

W poziomie 2 serii pojawiła się kontynuacja popularnej wśród dzieci opowieści o dwóch dziewczynkach mieszkających w jednej kamienicy. „Akiko i Helenka. Rewizyta” autorstwa Katarzyny Kozłowskiej z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej opisuje dalsze losy Heli i jej nowej sąsiadki, która przyjechała z Kraju Kwitnącej Wiśni. Helenka jest zaproszona na obiad do koleżanki. Długo zastanawia się, jaki prezent, kojarzący się z Polską może podarować dziewczynce. Ma też obawy, że może jej nie smakować zupa z… wodorostów. To piękna opowieść o różnicach kulturowych i o tym, jak dzieci nawiązują przyjaźnie!

Ostatnią tegoroczną nowością z cyklu „Czytam sobie” jest „Tajemnica Nawojkiz poziomu 3. Legendarna Nawojka uważana jest za polską pierwszą kobietę, która podjęła studia na wyższej uczelni. W czasach, kiedy dziewczętom, pod karą śmierci, nie wolno było studiować, dodajmy. Z tego powodu, ambitna córka burmistrza Dobrzynia udawała swojego brata bliźniaka i uczęszczała na zajęcia w Akademii Krakowskiej, zdobywając uznanie profesorów, jako pilny i wybitnie uzdolniony student. Burzliwe losy Nawojki spisała Katarzyna Majgier. Książkę zilustrowała Nika Jaworowska-Duchlińska.

okładka książki Tajemnica Nawojki

Jak zawsze, wydawnictwo HarperCollins przygotowało materiały uzupełniające do książek z serii „Czytam sobie”, takie jak wykreślanki, zakładki czy zawieszki na drzwi. Znajdziesz je na naszej stronie internetowej w dziale „Do pobrania”.

Z „Czytam sobie” nadchodząca jesień będzie pełna wciągających opowieści!