akcja-czytam-sobie-w-twojej-klasie

Zastanawiasz się, czy możesz jeszcze dołączyć do akcji Czytam Sobie? Choć rekrutacja do tegorocznej edycji już się zakończyła, nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować w klasie własną akcję czytelniczą! Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci samodzielnie ją zaplanować. Zaczynamy!

Akcja Czytam Sobie – sposób na kwarantannę

Pandemia koronawirusa po raz kolejny zmusiła dzieci do pozostania w domach i zdalnej nauki. Uczniowie spędzają przed ekranami komputerów i tabletów po kilka godzin dziennie. Warto więc zadbać o to, by w tym czasie sięgali także po książki. Lektura nie tylko pozwoli odpocząć maluchom od ekranów, ale jest też świetną receptą na nudę, która może teraz doskwierać dzieciom trochę bardziej.

Jak samodzielnie zorganizować własną akcję czytelniczą?

Choć tegoroczne edycja akcji organizowanej przez wydawnictwo HarperCollins dobiegła już końca, wcale nie musisz czekać cały rok na kolejną! Już teraz, wykorzystując zasoby dostępne na naszej stronie, możesz zaplanować ją samodzielnie. Wystarczy zajrzeć do zakładki Czytam Sobie. Pierwsza klasa! – znajdziesz tam pełen zasób materiałów, które pomogą Ci wystartować z własną akcją. Jakie materiały udostępniamy?

Pobierzesz tam gotowe plakaty, dyplomy i odznaki – wszystko to możesz przekazać uczniom także w formie zdalnej. O rozpoczęciu akcji Czytam Sobie poinformuj dzieci, wrzucając plakat na Waszą tablicę w platformie do zdalnej nauki. Twoi uczniowie mogą drukować odznaki i dyplomy lub – jeśli nie mają takiej możliwości – zbierać je w specjalnym folderze na komputerze. Możesz też zaproponować, by ustawiali je np. jako tapetę na ekranie swojego komputera lub tabletu 😊

Co mogę zrobić jako nauczyciel?

By ułatwić samodzielne przygotowanie akcji czytelniczej, zebraliśmy garść wskazówek, które maksymalnie ułatwią proces planowania całego przedsięwzięcia:

  1. Pobierz materiały dla dzieci – to naprawdę ogromna motywacja do czytania!
  2. Zajrzyj do artykułu Jak promować w szkołach czytanie książek? – znajdziesz tam inspiracje do rozpoczęcia własnej edycji akcji Czytam Sobie. Nie zniechęcaj się wizją nauczania online – nie możesz odwiedzić z klasą biblioteki, ale wspólne czytanie na głos i dyskusje o lekturze sprawdzą się doskonale. Może się też okazać, że jeśli zorganizujecie np. konkurs moli książkowych, dzieci przeczytają jeszcze więcej książek, niż byłoby to możliwe przed koniecznością nauki zdalnej.
  3. Scenariusze lekcji – zastanawiasz się, jak połączyć akcję Czytam Sobie w Twojej klasie z nauką? W udostępnionych przez nas materiałach znajdziesz gotowe scenariusze bazujące na publikacjach wydawnictwa HarperCollins. Przykładowo – scenariusz oparty na książeczce „Fasola Eulalii” możesz bez problemu użyć podczas zajęć online. Znajdziesz w nim schemat lekcji, zadania dla uczniów oraz mnóstwo źródeł internetowych, którą pomogą w organizacji wciągających warsztatów z najmłodszymi.

4. Połącz akcję Czytam Sobie z realizacją podstawy programowej – to prostsze niż Ci się wydaje! Czytane treści możesz dostosować do tych przekazywanych w nauczaniu na co dzień. Książeczka „Awantura w śmietniku” jest świetną pomocą do lekcji na temat śmieci i ich segregacji. Podobnie „Wielki skarb” – urozmaici lekcje przyrody dotyczące Ziemi i jej zasobów – przede wszystkim wody.Dodatkowym atutem książek jest niski poziom trudności tekstu, który nie będzie sprawiał trudności młodym czytelnikom.

Pssst! Do tych książeczek też znajdziesz pomoce edukacyjne na naszej stronie!

Więcej o tym, jak seria „Czytam sobie” może pomóc w codziennej pracy nauczyciela i realizacji podstawy programowej przeczytasz w tekście Jolanty Okuniewskiej – nauczycielki i finalistki konkursu Global Teacher Prize 2016.

5. Koło zabaw – znakiem rozpoznawczym klasy, która zgłosi się do akcji Czytam Sobie jest koło zabaw czytelniczych. Wy też możecie je mieć! Wykonaj je samodzielnie na podstawie pomocy z naszej strony lub skorzystaj z jego wersji online: Koło Zabaw Młodych Czytelników.

Wsparcie dorosłych

Nie zapominamy o dorosłych, którzy jako motywatorzy też mogą dołączyć do waszej akcji Czytam Sobie. W materiałach do pobrania znajduje się „Poradnik dla Rodzica” z zasobem 10 porad, jakie będą pomocne w kształtowaniu postawy czytelnika u dziecka. Dzięki niemu rodzice na pewno chętniej zaangażują się w akcję razem z maluchami.

Podwójne wykorzystanie serii Czytam Sobie – w domu i w szkole – może być dobrą alternatywą dla innych książek. „Walizka pana Hanumana” skrywa niezwykły świat cyrkowego magika, który ubarwi długie jesienne wieczory. A „Nelka i piesek Fafik” może okazać się ważną pozycją, pomocną w dyskusjach o zwierzątkach domowych. Ich przystępna cena oraz ciekawe treści dodatkowo zachęcają do podjęcia czytelniczego wyzwania.

W oczekiwaniu na nową edycję akcji Czytam Sobie – życzymy powodzenia w organizacji własnej akcji czytelniczej! 😊