palcem po mapie

Nadchodzące miesiące sprzyjają wszelkim wycieczkom i podróżom. To świetny moment, by przeprowadzić zajęcia krajoznawcze dla dzieci. Uczniowie będą mieli okazję poznać miejsca warte odwiedzenia oraz historie wielkich podróżników.

Zajęcia o podróżach dla dzieci ­– dlaczego warto?

Mówi się, że podróże kształcą. I jest w tym sporo prawdy. W czasie wycieczek mamy okazję zgłębić historię odwiedzanych miejsc, poznać inne kultury, architekturę, krajobraz czy nawet kuchnię. Dalekie wyprawy pomagają nam poszerzyć horyzont myślenia, a te bliższe, lokalne pozwalają lepiej poznać własną tożsamość.

Zajęcia krajoznawcze dla dzieci pokażą im różnorodność świata, obudzą w nich ciekawość i zachęcą do jego odkrywania. W czasie takiej lekcji (lub cyklu spotkań) uczniowie zapałają pragnieniem do dalekich wypraw, dowiedzą się, jak one wyglądają oraz nauczą się ich planowania. Przeczytaj nasze pomysły na zajęcia o podróżach dla dzieci i zainspiruj się!

Palcem po mapie – pomysły na zajęcia dla dzieci

By lekcje dla uczniów były ciekawe, muszą angażować ich na różne sposoby. Proponujemy czytanie książek i map, ćwiczenia manualne oraz kreatywne. Nie ma mowy o nudzie!

Książki przygodowe i podróżnicze

Choć z jednej strony ta propozycja może brzmieć banalnie, z drugiej nie ma lepszego sposobu na to, by wprowadzić uczniów w tematy wielkich (i mniejszych wypraw). W serii „Czytam sobie” znajdziesz całą gamę książek inspirujących do odkrywania świata.

Idealną pozycją, którą możesz wykorzystać przy tym temacie, jest „Wyprawa Kon-Tiki”. Opisuje ona losy Thora, młodego naukowca, który rejsem na tratwie postanawia udowodnić, że pierwszymi mieszkańcami Polinezji byli Inkowie. Opowieść utrzymana w reportażowym stylu doskonale wprowadzi dzieci w zagadnienie podróży.

Kolejna lektura o wielkich podróżniczych dokonaniach, która świetnie nada się dla najmłodszych uczniów, to „Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena”. To krótka historia oparta na faktach opisująca ekspedycję Roalda Amundsena z 1911 roku.

Kiedy już znudzi Wam się biegun północny, koniecznie sięgnijcie po pozycję „Mały skryba i wielka piramida”. Zaprezentuje ona dzieciom starożytny Egipt i opowie o budowie piramid, które przecież ciągle można zobaczyć na własne oczy! To znakomita zachęta do marzeń o dalekiej wyprawie.

Tę książeczkę z powodzeniem wykorzystasz też do przeprowadzenia ciekawej lekcji historii.

Nieznane gatunki roślin i zwierząt

Inspiracją dla podróży mogą być nie tylko fascynujące miejsca, ale też niezwykłe stworzenia i rośliny, które można zobaczyć. Pokaż uczniom, że świat pełen jest różnorodności, którą warto odkryć. Pomocna okaże się tutaj nowość w serii „Czytam sobie” – „Przygoda w Himalajach”. To relacja Darka z wyprawy w Himalaje, który bada tamtejszą faunę i florę. Dzieci dzięki książce poznają takie zwierzęta jak kangury, tary czy irbisy.

Przygoda w Himalajach okładka

Warto pokazać im, że niezwykłe stworzenia można spotkać także w Polsce. Co powiecie na odwiedziny u fok z Helu? Taka wyprawa ma szansę wydarzyć się szybciej niż ta w Himalaje J

Sięgnijcie po książkę „Figle w fokarium. O fokach z Helu”, by poznać te osobliwe ssaki.

Mapa podróży

Trudno wyobrazić sobie zajęcia dla dzieci „palcem po mapie” bez wykorzystania samych map. Na początek zaproponuj uczniom dokładne obejrzenie map świata i Polski, wraz z wyszukiwaniem znanych im już miejsc (ciekawe czy znajdą Egipt i Polinezję?).

Następnie dzieci na podstawie wzorów mogą przygotować własne mapy. Niech obejmą one obszar, który chciałyby odwiedzić i zaznaczą na samodzielnie wykonanym planie trasę swojej podróży. To świetne ćwiczenie z pogranicza geografii, plastyki i logistyki!

Plan wyprawy

Zajęcia o podróżach dla dzieci powinny zakończyć się zaplanowaniem wielkiej podróży! Nieważne czy jej realizacja będzie możliwa w najbliższym czasie, czy za kilka lub kilkadziesiąt lat. Namów dzieci na puszczenie wodzy fantazji i stworzenie dokładnego planu wymarzonej wyprawy.

Niech uwzględnią wszystkie istotne szczegóły – środki transportu, konieczny ekwipunek i odpowiedni ubiór. To bardzo „życiowe” ćwiczenie, które uświadomi uczniom, że przygotowanie podróży wymaga przemyślenia.

Relacja z wyprawy

Skoro podróżnicze inspiracje, wyznaczenie trasy i zaplanowanie wyprawy mamy już za sobą, konieczne jest przygotowanie relacji z wyprawy. Wspomnienia umykają szybko. Aby zapamiętać na zawsze niezwykłe przeżycia, warto spisywać dziennik podróży lub po powrocie zanotować najważniejsze zdarzenia. Przećwiczcie wspólnie pisanie relacji z wyprawy. Dzięki temu żaden aspekt ekspedycji nie będzie w przyszłości dla Twoich uczniów zaskoczeniem.