Jak podkreślają eksperci: troska o klimat w dzisiejszych czasach nie może być tylko hobby, ale musi stać się przyzwyczajeniem. Nowy rok to świetna okazja do budowania takich dobrych nawyków wśród najmłodszych poprzez regularne zajęcia ekologiczne dla dzieci. Przedstawiamy kalendarz projektów z książkami z serii EKO „Czytam sobie” w tle, które można wdrożyć w szkole i przedszkolu. Zacznij od stycznia!
Jak uczyć dzieci nawyków ekologicznych?
Stan naszej planety to jeden z ważniejszych w ostatnim czasie tematów. Wiele mówi się o tym, by ograniczać konsumpcję, produkcję śmieci czy – najogólniej mówiąc – emisję dwutlenku węgla. Ważne jest także to, by rozmawiać z dziećmi o ekologii, bo to właśnie one w przyszłości mogą mierzyć się z konsekwencjami zmian klimatycznych.
Nowy rok to dobry moment na to, by zacząć realizować plan działań ekologicznych w szkole oraz wprowadzić do życia uczniów kilka zasad, które zwiększą ich świadomość związaną z ochroną środowiska. Takie zajęcia ekologiczne dla dzieci uwrażliwią najmłodszych na to, że codzienne, drobne czynności mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. Co więcej, zaplanuj ze swoimi uczniami również serię ekologicznych postanowień noworocznych, które wdrożycie w klasie. W grupie będzie łatwiej wytrwać w zamierzeniach. Takie klasowe postanowienia dla dzieci to zatem nie tylko okazja do wyrobienia dobrych nawyków ekologicznych, ale też do integracji klasy.
To też Cię zainteresuje: Postanowienia noworoczne dla dzieci
Plan działań ekologicznych w szkole na najbliższe miesiące
Z raportu Fundacji Nasza Ziemia wynika, że dzieci oraz nauczyciele chcieliby realizować zajęcia ekologiczne w szkole podstawowej, ale barierą są deficyty materiałów i pomocy dydaktycznych wspomagających ten proces.
Zatem świetnym wsparciem do pracy z uczniami będą książki „Czytam sobie” z serii EKO. Mogą być np. pretekstem do rozmowy o danym problemie związanym z naszą planetą. Poniżej przedstawiamy listę gotowych pomysłów na zajęcia ekologiczne dla dzieci wraz z książkowymi propozycjami. Wszystkie te propozycje wpisaliśmy w kalendarz wydarzeń nietypowych związanych z ochroną środowiska.
Styczeń – 23 stycznia, Dzień bez opakowań foliowych
W tym dniu przeczytajcie wspólnie książkę Zofii Staneckiej „Misja Inspektora Maskonura”, (poziom 2). Tytułowy zwierzak to inspektor od plastiku, który całe dnie oczyszcza Ocean Atlantycki i jego brzegi z plastikowych śmieci. Dzięki temu ratuje morskie ptaki i ssaki, skorupiaki i gady. Pomóżcie mu! Zorganizujcie sprzątanie pobliskiego parku lub lasu – może uda się zrobić z tego cykliczną szkolną akcję?
Luty – 11 lutego, Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej
To Święto może być doskonałą okazją do tego, by zaprosić lokalnych leśników na lekcję o dokarmianiu zwierząt np. zimą. Ciekawie o leśnej faunie i florze prawi też dąb Hetman narrator książki „Opowieści starego drzewa” (poziom 3). Zainspirujcie się tą książką i przygotujcie podobną opowieść z perspektywy np. wróbla, który opowiada, dlaczego nie można dokarmiać go chlebem.
Pomysł na dodatkową aktywność: Styczeń i luty to miesiące karnawału. Projekty ekologiczne dla dzieci mogą obejmować wdrożenie szkolnego balu karnawałowego w stylu zero waste. Każde z dzieci musi przygotować unikatowe przebranie z tych rzeczy, które już ma w domu. Inspiracją dla uczniów może być książka „Wielki bal” (poziom 2). W tej historii główna bohaterka Nel mierzy się z takim samym wyzwaniem.
Przygotowania do balu to też świetna okazja do tego, by stworzyć ozdoby i zabawki z surowców wtórnych.
Marzec – 22 marca, Światowy Dzień Wody
Książką, która pomoże w zrozumieniu, dlaczego warto oszczędzać wodę, jest „Wielki skarb” (poziom 1). Bez wody życie jest niemożliwe. Co można zrobić, aby ją oszczędzać? Koniecznie przygotuj z uczniami listę zasad, których przestrzeganie pozwoli oszczędzać wodę.
Kwiecień – 22 kwietnia, Światowy Dzień Ziemi
Może tym razem warto nauczyć dzieci ekologicznego gotowania? Zorganizuj w klasie warsztaty kulinarne, w czasie których dzieci będą mogły dowiedzieć się co nieco o sposobach na niemarnowanie żywności. Pomoże Ci w tym książka „Samotny banan” (poziom 1), która zwraca uwagę na problem wyrzucania żywności. Koniecznie przełóżcie teorię na praktykę! Podziel uczniów na grupy, niech każda z nich przygotuje jakąś potrawę w duchu zero waste. Zdobytą w szkole wiedzę dzieci na pewno zapamiętają na długo i już nigdy nie wyrzucą „brązowego banana z kropkami”.
Maj – 11 maja, Dzień Bez Śmiecenia
Dzięki przetwarzaniu odpadów możemy zminimalizować ich ilość zalegającą na wysypiskach. Jednak, aby śmieci mogły być poddane recyklingowi, musimy je najpierw odpowiednio posortować. Ustaw z dziećmi w klasie cztery podstawowe pojemniki na: papier, szkło, tworzywa sztuczne i odpady zmieszane. Dla każdego przygotujcie listę lub infografikę z kategoriami śmieci, które powinny się w nim znaleźć. Dzięki temu segregację śmieci będziecie mogli trenować wspólnie! W wyrabianiu tego nawyku ekologicznego pomocna będzie książka „Awantura w śmietniku” (poziom 1). W zabawny i przystępny sposób wytłumaczy, dlaczego sortowanie odpadów jest takie ważne. To też dobry pomysł na zajęcia ekologiczne w przedszkolu.
Przeczytaj też: Storytelling w edukacji – 3 pomysły na wykorzystanie opowieści
Czerwiec – 15 czerwca, Światowy Dzień Wiatru
W trakcie zajęć ekologicznych dla dzieci warto porozmawiać też o roli wiatru w przyrodzie. W przypadku przedszkolaków i uczniów klasy 1 sprawdzi się książka „Po co wieje wiatr” (poziom 1). Dzięki tej prostej opowieści zapamiętają, dlaczego jest on tak ważny:
„Wiatr to zgrywus. Lata i figle płata. Ale bywa pomocny! Energia wiatru jest bezcenna. Ładuje baterie, telefony i laptopy. Nawet auta!”.
W tym dniu warto zapoczątkować zajęcia ekologiczne dla dzieci o wietrze, w ramach których można eksperymentować z jego siłą oraz właściwościami powietrze np. budując i testując latawce czy konstruując wiatraczki.
Misja przyszłość – niesiemy eko nawyki w świat
Takie regularne projekty ekologiczne dla dzieci to już dużo, ale co jeszcze możemy zrobić dla naszej planety? Podejmij z dziećmi dyskusję na ten temat. Możesz połączyć ją z lekturą „Futuropolis – miasto jutra”, czyli opowieści o nowoczesnym, ekologicznym mieście przyszłości.
Twoi uczniowie z pewnością będą mieć mnóstwo pomysłów na odnawialne źródła energii. Zanim jednak przystąpią do ich realizacji, podpowiedz im, co mogą zrobić już dziś, by ocalić ziemię. Niech każde z dzieci, przeniesie choć jedno z ekologicznych postanowień na grunt swojego domu.
Zacznij nowy rok od wdrożenia projektów ekologicznych dla dzieci i ćwiczenia dobrych nawyków związanych z ochroną środowiska. To duży krok do budowania społeczeństwa, które w naturalny sposób będzie troszczyć się o dobro naszej planety.