eko-postanowienia-noworoczne

Nowy rok to dla większości z nas okazja do zmiany przyzwyczajeń. Warto w tym kontekście pomyśleć nie tylko o sobie. Zaangażujmy w postanowienia noworoczne także dzieci i wpłyńmy pozytywnie na ich przyszłość, kształtując w nich (i w sobie!) nawyki ekologiczne.

Jak uczyć dzieci nawyków ekologicznych?

Stan naszej planety to jeden z ważniejszych w ostatnim czasie tematów. Wiele mówi się o tym, by ograniczać konsumpcję, produkcję śmieci czy – najogólniej mówiąc – emisję dwutlenku węgla. Ważne jest także to, by rozmawiać z dziećmi o ekologii, bo to właśnie one w przyszłości mogą mierzyć się z konsekwencjami przemian klimatycznych.

Nowy Rok to dobry moment na to, by wprowadzić do życia uczniów kilka zasad, które zwiększą ich świadomość ekologiczną. Te zmiany uwrażliwią dzieci na to, że codzienne, drobne czynności mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. Zaplanuj ze swoimi uczniami serię ekologicznych postanowień noworocznych, które wdrożycie w klasie. W grupie będzie łatwiej wytrwać w zamierzeniach.  Takie klasowe ekopostanowienia dla dzieci to zatem nie tylko dobra okazja do wyrobienia w nich ekologicznej postawy, ale też do integracji zespołu klasowego.

Pomysły na ekologiczne postanowienia noworoczne

Świetną pomocą do pracy z uczniami będą książki Czytam sobie z serii EKO. Mogą pełnić rolę inspiracji czy pretekstu do rozmowy o danym problemie związanym z naszą planetą. Poniżej przedstawiamy listę gotowych ekopostanowień dla dzieci (wraz z książkowymi propozycjami), które możesz wykorzystać w swojej klasie.

  • Ekologiczny bal karnawałowy

Na dobry początek zorganizujcie w klasie bal przebierańców. Ale uwaga! Zabronione są kupione, nowe i gotowe kostiumy. Każde z dzieci musi przygotować unikatowe przebranie z tych rzeczy, które już ma w domu. Inspiracją dla uczniów może być książeczka „Wielki bal”. W tej historii Nel mierzy się z takim samym wyzwaniem. Takie zadanie wskazuje dzieciom problem nadmiernej i jednorazowej konsumpcji, pozwoli też od razu zmienić swoje przyzwyczajenia na bardziej ekologiczne.

Przygotowania do balu to też świetna okazja do tego, by stworzyć ozdoby i zabawki z surowców wtórnych.

  • Gotowanie w duchu zero waste

Zorganizuj w klasie warsztaty kulinarne, w czasie których dzieci będą mogły dowiedzieć się co nieco o sposobach na niemarnowanie żywności. Pomoże Ci w tym książka „Samotny banan”, która zwraca uwagę na problem wyrzucania żywności.

Koniecznie przełóżcie teorię na praktykę! Podziel uczniów na grupy, niech każda z nich przygotuje jakąś potrawę w duchu zero waste. Zdobytą w szkole wiedzę dzieci na pewno zapamiętają na długo i już nigdy nie wyrzucą „brązowego banana z kropkami”.

  • Segregacja śmieci

Dzięki przetwarzaniu odpadów możemy zminimalizować ich ilość zalegającą na wysypiskach. Jednak, aby śmieci mogły być poddane recyklingowi, musimy je najpierw odpowiednio posortować.

Ustaw z dziećmi w klasie cztery podstawowe pojemniki na: papier, szkło, tworzywa sztuczne i odpady zmieszane. Dla każdego przygotujcie listę lub infografikę z kategoriami śmieci, które powinny się w nim znaleźć. Dzięki temu segregację śmieci będziecie mogli trenować wspólnie! W wyrabianiu tego nawyku ekologicznego pomocna będzie książka „Awantura w śmietniku”. W zabawny i przystępny sposób wytłumaczy, dlaczego sortowanie odpadów jest takie ważne.

  • Oszczędzanie wody

Książka, która pomoże w zrozumieniu, dlaczego warto oszczędzać wodę, jest Wielki Skarb”. Bez wody życie jest niemożliwe. Co można zrobić, aby ją oszczędzać? Koniecznie przygotuj z uczniami listę zasad, których przestrzeganie pozwoli oszczędzać wodę. To ekologiczne postanowienie noworoczne wcielcie w życie najszybciej, jak się da!

  • Wielkie sprzątanie świata

Misja Inspektora Maskonura”, to książka, która może zainspirować Was do kolejnych działań. Maskonur to ptak, który całe życie poświęcił na to, by oczyszczać ocean i jego brzegi ze śmieci. Pomóżcie mu! Zorganizujcie sprzątanie pobliskiego parku lub lasu – może uda się zrobić z tego cykliczną, szkolną akcję?

  • Dbamy o rośliny

Wielkimi sprzymierzeńcami ludzi w walce ze zmianami klimatycznymi są rośliny zielone. Postaraj się uwrażliwić dzieci na potrzebę ich ochrony. Pomogą Ci książki podejmujące ten temat: „Opowieść starego drzewa” i „Baba Jaga i Duch Puszczy”.

By dbanie o zieleń stało się nawykiem ekologicznym, przygotujcie w klasie mini hodowlę roślin doniczkowych. Zaplanujcie wymienne dyżury tak, by każde z dzieci mogło doglądać upraw.

Misja przyszłość – niesiemy eko nawyki w świat

Już drobne, klasowe ekopostanowienia to dużo, ale co jeszcze możemy zrobić dla naszej planety? Podejmij z dziećmi dyskusję na ten temat. Możesz połączyć ją z lekturą „Futuropolis   miasto jutra”, czyli opowieści o nowoczesnym, ekologicznym mieście przyszłości.

Twoi uczniowie z pewnością będą mieć mnóstwo pomysłów na odnawialne źródła energii. Zanim jednak przystąpią do ich realizacji, podpowiedz im, co mogą zrobić już dziś, by ocalić ziemię. Niech każde z dzieci, przeniesie choć jedno z ekologicznych postanowień noworocznych na grunt swojego domu. To już co najmniej kilkanaście codziennych ekozmian!