chlopiec piszacy

Informacje, których dziecko wyuczy się na pamięć, z pewnością nie będą zapamiętane na lata. Jak pomóc dzieciom uczyć się efektywniej, tak by nie tylko łatwiej przyswajały wiedzę, ale też zapamiętywały ją na dużej?

Jak uczyć dzieci efektywnie?

Forma większości szkolnych podręczników nie sprzyja owocnej nauce. W książkach pojawiają się liczne teorie i fakty, które bez odpowiedniej narracji, są trudne do przyswojenia. Jak można pomóc dzieciom w zapamiętywaniu tak dużej ilości informacji? Warto przede wszystkim zadbać o to, by dzieci nie uczyły się na pamięć. „Wkuwanie” szkolnych zagadnień niczym wiersza nie sprawdzi się na dłuższą metę.

By ułatwić uczniom naukę warto wszelkie wydarzenia i podane teorie ubierać w opowieść. Wiadomości w takiej formie będą dla dzieci bardziej interesujące, a dzięki temu, że wiedza będzie osadzona w szerszym kontekście, łatwiej zapadnie w pamięć. Jakie pomoce można wykorzystać, by pomóc dzieciom uczyć się efektywniej? Oczywiście książki!

Jak dzięki książkom pomóc dziecku w zapamiętywaniu?

Za podręcznikową wiedzą zawsze stoi jakaś ciekawa historia albo postać. Na podstawie historycznych wydarzeń powstała niejedna książka i niejeden film. Trudno więc zgodzić się ze stwierdzeniem, że historia to tylko daty, które trzeba pamiętać. Z kolei za wielkimi odkryciami czy teoriami zawsze stoi ich twórca ze swoją własną życiową opowieścią. Warto to wykorzystać. Jak to wszystko może pomóc dziecku w nauce?

Trudno zapamiętać wzór czy definicję siły grawitacji bez żadnego kontekstu. Wszystko jednak może się zmienić, jeśli przypomnimy sobie, w jaki sposób grawitacja została odkryta. Skoro spadające jabłko było inspiracją dla sformułowania jednej z najważniejszych teorii naukowych, to pomoże także zapamiętać, o co w niej chodzi. Pomocną w tej kwestii historię, a także inne dotyczące odkryć z dziedziny (nie tylko) fizyki, znajdziecie w książce „Jabłko Newtona”.

Jabłko Newtona okładka
Jabłko Newtona okładka

To krótka biografia odkrywcy, która zainteresuje nauką już najmłodsze dzieci.  W końcu, skoro ten Newton to całkiem fajny gość – to może warto zgłębić to, czemu poświęcił swoje życie?

Sprawdź także: Kreatywne sposoby na organizację lekcji przyrody

Fizyka, historia, geografia… – jak pomóc dziecku w nauce?

Nie tylko za odkryciem grawitacji kryje się ciekawa postać. W świecie nauki jest ich całkiem sporo! Koniecznie sięgnijcie po książki „Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie” i „Teoria pana Alberta. O Albercie Einsteinie, w których kryją się ciekawe życiorysy kolejnych wielkich odkrywców.

Biografie przybliżające kontekst i realia dawnych epok pomogą dzieciom w zapamiętywaniu także wiedzy historycznej. Odzyskanie niepodległości może stanowić dla uczniów kolejne trudne do zrozumienia i zapamiętania hasło. Może o wolnej Polsce warto im opowiedzieć z nieco innej perspektywy, nie skupiając się tak bardzo na datach i terminach? „Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim” to lektura, która sprosta temu wyzwaniu. Opowieść o Marszałku i walczących w tamtych czasach Polakach sprawi, że kwestia niepodległości stanie się dzieciom bliższa, a nauka o Polsce z początku XX wieku efektywniejsza.

Komendant_wolnej_Polski_Czytamsobie

Więcej o tym, jak urozmaicić lekcje historii, przeczytasz tutaj: Ciekawa lekcja historii – pomysły na warsztaty historyczne dla dzieci.

Historia nieustannie splata się także z geografią. Jak zapamiętać położenie na mapie państwa, o którym zupełnie nic nie wiemy? Taki abstrakcyjny byt może przecież leżeć i w Afryce, i w Ameryce Północnej. Dużo łatwiej wskazać Egipt, jeśli przypomnimy sobie, że pochodzą stamtąd „Mały skryba i wielka piramida”. Opowieść skryby Panufera o powstawaniu piramid, Nilu i egipskich zwierzętach zapadnie dzieciom w pamięć. Dzięki niej łatwiej będzie odszukać na mapie ten kraj i powiedzieć co nieco o obszarach pustynnych. A może ta wiedza przyda się także na innych lekcjach?

Seria książeczek Czytam sobie pomoże dzieciom uczyć się efektywniej wielu przedmiotów. Kulisy wydarzeń historycznych i biografie wielkich postaci nie tylko zaciekawią najmłodszych, ale uruchomią też konteksty potrzebne do zapamiętywania bez wysiłku.

Koniecznie sprawdźcie, co jeszcze czeka na Was w serii!