ciekawa-lekcja-przyrody-jak-przeprowadzic-1

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić interesującą lekcję przyrody? Zainspiruj się tym, co otacza nas na co dzień roślinami, zwierzętami, zjawiskami atmosferycznymi. Skorzystaj też z naszych pomysłów i spraw, że lekcja przyrody będzie niezwykle ciekawa dla dzieci!

Pomysły na ciekawą lekcję przyrody w terenie

Do nauki przyrody warto wykorzystać coś więcej niż tylko podręcznik i zeszyt ćwiczeń. Przede wszystkim, warto wykorzystać samą przyrodę. Wybierzcie się w teren – do parku, lasu czy choćby na boisko szkolne. Kontakt z naturą sprawi, że dzieci nie będą się nudzić i lepiej zapamiętają przekazaną wiedzę.

Zastanawiasz się, jakie gry, zabawy czy aktywności zaproponować uczniom? Oto nasze propozycje:

  1. Poznawanie różnych rodzajów drzew…

Niech dzieci zaobserwują, jakie drzewa rosną w okolicy, opiszą wygląd ich liści oraz kory. To dobry moment na zabawę ruchową: każde dziecko „będzie” którymś z drzew i ustawi się w wyznaczonym przez Ciebie miejscu dla drzew liściastych lub iglastych.  Następnie możesz zmieniać grupy, na które mają dzielić się drzewa – np. drzewa, które mają owoce, drzewa z literą „A” w nazwie, bez niej itd. By nazwy i cechy drzewa lepiej zapadły dzieciom w pamięć, każde z nich może trzymać kartkę z rysunkiem oraz jego opisem.

  • … i roślin

W podobny sposób, przez obserwację terenową, możecie poznawać rośliny. Dzieci mogą zabawić się w rysowników i z natury odtwarzać wygląd poszczególnych kwiatów czy ziół.

A może to dobra okazja na przygotowanie zielnika? Wytłumacz dzieciom, jak zrobić własny zielnik i zachęć je do wykonania zadania ?

  • Szukanie zwierząt i ich tropów

Może w parku lub w lesie uda wam się dojrzeć jakieś ślady odciśnięte w błocie? Jeśli tak, niech dzieci dokładnie je opiszą i spróbują określić, do jakiego zwierzęcia mogą należeć – dużego czy małego, ptaka czy ssaka? Jeśli nie będziecie mieć tyle szczęścia – nasłuchujcie i obserwujcie – z pewnością natraficie na całą masę różnych ptaków oraz wiewiórki.

Kreatywne sposoby na organizację lekcji przyrody w klasie

By lekcja przyrody była ciekawa dla dzieci, wcale nie musicie opuszczać murów szkoły. Do jej przeprowadzenia wykorzystaj dodatkowe książki i to, co dzieje się za oknem. Jak możesz przy różnych tematach urozmaicić lekcję przyrody?

  • Zjawiska atmosferyczne

Zacznijcie od tego, co widzicie za oknem. Pada, świeci słońce, jest pochmurno? Zastanówcie się też, jaka inna pogoda mogłaby panować za oknem np. o innej porze roku. Do wyjaśnienia bardziej abstrakcyjnych zjawisk pogodowych, by dzieciom było łatwiej je zrozumieć, wykorzystaj np. książkę.

Nowość z serii Eko – „Po co wieje wiatr” – pomoże Ci w atrakcyjny i dopasowany do dzieci sposób wytłumaczyć czym jest wiatr i do czego może się przydać. Kinga świetnie bawi się pięknym balonikiem, do czasu… aż porywa go wiatr. Jest zła i uważa go za psotnika. Brat jednak tłumaczy jej, że wiatr jest bardzo ważny dla naszego świata. Tworzy ekologiczną energię, pomaga żeglarzom, a nawet nam – susząc pranie.

  • Obieg wody w przyrodzie

Przy tematach związanych z wodą warto podkreślić jej znaczenie. Lekcja z nią związana to świetna okazja, by zacząć rozmawiać z dziećmi o ekologii. Przyda się do tego mały eksperyment, który pomoże też zrozumieć obieg wody w przyrodzie.

Niech każde z dzieci ze swoim kubkiem ustawi się w kolejce. Nalej wody do swojego kubka i przelej ją do kubeczka pierwszego dziecka z kolejki. Każde z nich niech przelewa ostrożnie wodę do kubeczków kolejnych osób. Ostatnia osoba z kolejki zobaczy, że ma tyle samo wody, ile wlano do pierwszego kubka. Każde z dzieci będzie też dumne, że zadbało o to, by nic się nie rozlało. Po tym eksperymencie sięgnijcie po książeczkę „Wielki skarb”, by nie tylko zrozumieć obieg wody, ale też poznać sposoby, które pomogą ją oszczędzać.

  • Rośliny i zwierzęta

Jak przeprowadzić interesującą lekcję przyrody w klasie, kiedy nie mamy możliwości wyjścia z dziećmi w teren? Na szczęście to możliwe! Sięgnij po lekturę, która w atrakcyjny sposób przedstawi dzieciom omawiany temat. Przy temacie związanym z roślinami i owadami świetną propozycją będzie „Letni koncert”. Dzieci poznają dzięki niej różne rodzaje kwiatów, ziół i owadów. Informacje wplecione w piękną historię na pewno je zaciekawią.

Poświęćcie też czas na zabawy manualne i plastyczne. Przygotujcie kartonowy las, który pomoże dzieciom uporządkować wiedzę przyrodniczą. Niech dzieci umieszczą w nim modele różnych drzew i zwierząt. Wykorzystajcie np. folię aluminiową, by zrobić wodopój. A jaki pomysł będziecie mieć na skały?

By zainteresować dzieci naturą i ekologią, nie wystarczą tylko ciekawe lekcje przyrody. Czasu w szkole jest mało, szczególnie na wyjścia terenowe. Dlatego ważne jest, by to rodzice pokazywali dzieciom atrakcyjne miejsca przyrodnicze i sposoby na spędzanie czasu w otoczeniu natury. Nie zapominajcie o tym!