jak-zachecic-dziecko-do-jedzenia-nowych-potraw

Twoje dziecko nie chce próbować nowych smaków? Przetestowałeś już wiele metod, ale żadna nie działa? Mamy dla Ciebie kilka nowych pomysłów: od dowodów naukowych, poprzez ciekawe książki zachęcające do gotowania i próbowania, aż po kreatywne zajęcia z jedzeniem w tle. Sprawdź, co może przekonać dzieci w wieku wczesnoszkolnym do próbowania nowych smaków!

Dziecko nie chce próbować nowych potraw? Przedstaw mu naukowe dowody!

Specjaliści neurobiologii twierdzą, że sposób myślenia dzieci przypomina ten naukowców, dlatego też uczniowie, zwłaszcza z klas 1–3 szkoły podstawowej, tak bardzo lubią eksperymenty i dowody naukowe. Wykorzystaj tę naturalną ciekawość świata również wtedy, gdy dziecko nie chce próbować nowych potraw.

Dr Mary Ellen Camire, profesor wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka na Uniwersytecie Maine, przekonuje, że kubki smakowe żyją bardzo krótko i zmieniają się co kilka dni. Opowiedz o tym dziecku i umówcie się, że co jakiś czas będziecie sprawdzać, czy jego kubki smakowe nie zmieniły zdania w kwestii jakiegoś warzywa. Ten eksperyment doskonale łączy się z zasadą dietetyczną mówiącą o tym, że należy stosować wielokrotną ekspozycję na nowe smaki. Co to oznacza w praktyce? Zanim wykreślisz jakiś produkt z menu dziecka, powinieneś podjąć od 5 do 15 prób jego podania.

Pomysł na dodatkową aktywność: Małym naukowcom, którzy uwielbiają zadawać pytania o jedzenie, zaproponuj książkę z serii Akademia Mądrego Dziecka pt. „Dlaczego jemy rośliny”. Dowiedzą się z niej, czy owoce i warzywa zawsze były jadalne, jak powstają ich nowe odmiany i co to są modyfikacje genetyczne.

Przeczytaj także: Ciekawostki naukowe dla dzieci – jak zapoznać dziecko ze światem nauki?

10 sprawdzonych wskazówek, aby zachęcić dziecko do jedzenia nowych potraw

Wielokrotne serwowanie tego samego produktu to dobra strategia, ale nie możesz zapominać o innych ważnych kwestiach. Liczy się również wyrobienie zwyczaju próbowania, dobra atmosfera przy posiłkach, zdrowe nawyki żywieniowe rodziców oraz wolność wyboru.

Sprawdź nasz dekalog pozytywnego podejścia do jedzenia. Przestrzegaj poniższych wskazówek, aby stworzyć w swoim domu atmosferę sprzyjającą testowaniu nowych smaków.

1. Nie zmuszaj do spożywania posiłków, bo z reguły efekty będą odwrotne. Psychologowie podkreślają, że dzieci, które jedzą na siłę, mogą mieć w przyszłości problemy z zajadaniem stresu czy jadłowstrętem.

2. Dawaj dobry przykład, bo dzieci uczą się przez modelowanie. Zadbaj o wspólne zdrowe posiłki, nie jedz w biegu, zrezygnuj z niezdrowych przekąsek na rzecz owoców, rodzynek, orzechów.

3. Wyeliminuj rozpraszacze w czasie jedzenia, niech nic nie zakłóca wspólnego czasu przy stole. Wyłącz telewizor, poproś o odłożenie smartfonów. Pamiętaj, że dzieci, które jedzą przed ekranem, często się przejadają. Może to w przyszłości prowadzić do otyłości.

4. Wymyślaj zabawy związane z jedzeniem – zgadujcie smaki produktów z zamkniętymi oczami. W ten sposób dziecko chętniej spróbuje czegoś nowego.

Pomysł na dodatkową aktywność: Jak wyrobić w dziecku nawyk próbowania? Na dobry początek przetestujcie różne smaki herbaty np. miętę, miętę z jabłkiem, malinową, świąteczną. Wybór smaku, wspólne parzenie, nalewanie do pięknych filiżanek oraz miła rozmowa przy herbacie może stać się Waszym wieczornym rytuałem.

5. Proponuj nowe smaki, kiedy dziecko jest głodne. Jak podkreśla psycholożka i dietetyczka Zuzanna Wędołowska: „najlepszą przyprawą jest głód”. Zabierz więc nową przekąskę (w formie owoców, warzywa, orzechów) na spacer lub zaproponuj ją podczas przygotowywania posiłków. Unoszące się w kuchni aromaty, dodatkowo zaostrzą apetyt.

6. Zaproś dziecko do wspólnego gotowania i eksperymentowania w kuchni. Eksperci twierdzą, że dzieci są bardziej skłonne do spróbowania nowego jedzenia, jeśli miały swój udział w powstaniu dania. Co więcej, mieszanie sałatki, przygotowywanie deseru jogurtowego z bakaliami, krojenie ogórka, to świetna okazja do zdrowego podjadania.

7. Wspólnie zasadźcie zioła, warzywa i owoce. Twoje dziecko z pewnością zaangażuje się w doglądanie plonów, a potem z przyjemnością zje to, co wspólnie wyhodowaliście.

Pomysł na dodatkową aktywność: Przygodę z ogrodnictwem zacznijcie małymi krokami, na przykład od hodowania fasoli na parapecie. Jak ją zasadzić i pielęgnować? Podrzuć Twojemu dziecku książkę „Fasola Eulalii”, w której znajdzie odpowiednie wskazówki. Z lekturą poradzi sobie nawet początkujący czytelnik, gdyż książka należy do poziomu 1 serii „Czytam sobie” i zawiera maksymalnie 200 słów.

okładka Fasola Eulalii

8. Nieznane potrawy podawaj w małej ilości, bo dziecko nie chce próbować nowych smaków, jeśli jest ich za dużo.

9. Stawiaj na dodatki, które podkreślą smak jedzenia, na przykład frytki warzywne serwuj z domowym ketchupem lub sosem czosnkowym.

10. Nie stosuj jedzenia jako kary lub nagrody dla dziecka, bo jak pokazują badania, takie praktyki skutkują w późniejszym wieku zaburzeniami odżywiania.

Pomysł na dodatkową aktywność: Znasz akcję „Całkiem nieSŁODKI PREZENT”? Jej celem jest namówienie dorosłych do obdarowywania dzieci prezentami innymi niż sklepowe słodycze. W ramach tej samej kwoty, zamiast czekolady i batonów, kup kolorowankę lub kredki. Dobrym pomysłem jest też podarowanie książki np. „Muffiny Eufrozyny”, a następnie wspólne upieczenie pysznych babeczek na podstawie wskazówek z lektury. Dziecko zapamięta taki prezent i doświadczenie z nim związane na długo.

okładka Muffiny Eufrozyny

Sprawdź również: Ferie w domu, czyli 5 sposobów na spędzenie czasu z dzieckiem w przerwie zimowej

Postaw na czytanie, gotowanie i prace plastyczne z jedzeniem w tle

Jak zachęcić dziecko do jedzenia nowych potraw? Zaproponuj mu książki z serii „Czytam sobie. Przepis”, które uczą składać zdania i…potrawy. Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią wdrażać w życie pomysły zaczerpnięte z lektur, filmów lub bajek. Początkującym czytelnikom i kucharzom proponujemy książkę „Pora na pomidora (w zupie)”, z której dowiedzą się, jak krok po kroku ugotować pyszną pomidorówkę.

okładka Pora na pomidora

Naukę próbowania nowych potraw możesz również wdrożyć podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej lub świetlicowych aktywności. Oto dwa pomysły:

  • Aromatyczne malowanie. Zaprezentuj dziecku różne przyprawy (np. cynamon, kardamon, paprykę, kurkumę) oraz kasze (np. gryczaną, jaglaną, jęczmienną). Następnie wykorzystajcie te produkty do stworzenia prac plastycznych. W jaki sposób? Narysujcie zarys grzyba, posmarujcie go klejem, a następnie posypcie te obszary wybraną kaszą lub przyprawą. Dodatkowo wypiszcie, jakie dania można przygotować na bazie tych przypraw, grzybów oraz kasz.
  • Owocowa lekcja. Niech każdy uczeń przyniesie na lekcję ulubione owoce, a następnie przygotuje z nich sałatkę owocową. Porozmawiajcie o tym, ile owoców i warzyw powinno codziennie znajdować się na naszym talerzu.

Pomysł na dodatkową aktywność: Wspólne przyrządzanie potraw w szkole niech będzie pretekstem do rozmowy o tym, skąd bierze się żywność. Przy tego typu pogadankach wykorzystaj książki z serii Akademia Mądrego Dziecka „Wiem, co jem, które w przystępny sposób wyjaśniają tajniki produkcji makaronu, chleba oraz czekolady. W opracowaniu serii brała udział edukatorka żywieniowa Małgorzata Talaga-Duma, autorka bloga jedzzglowa.pl.

okładka wiem co jem miód
okładka wiem co jem makaron

Przeczytaj też: Wspólne gotowanie sposobem na naukę czytania!

Teraz już wiesz, jak zachęcić dziecko do jedzenia nowych potraw. Próbuj na różne sposoby, ale nigdy nie zmuszaj. Jedzenie, tak jak czytanie, powinno być przyjemnością. Dzięki zaproponowanym aktywnościom Twoje dziecko z pewnością w końcu zasmakuje w dobrych potrawach i…lekturach.