W wydawnictwie HarperCollins zapachniało wiosną! Wszystko za sprawą nowości z serii „Czytam sobie”, czyli książek do nauki czytania przygotowanych z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. W artykule przedstawiamy nowe zaskakujące tytuły, ciekawe pomysły na czytelnicze aktywności, darmowe materiały do pobrania i wskazówki, jak nauczyć dziecko czytać.
Jak nauczyć dziecko czytać? Na start nowości z poziomu 1
Zastanawiasz się, w jakim wieku i jak nauczyć dziecko czytać? Anna Buchner, autorka poradnika dla rodziców „Od pierwszej litery do pierwszego zdania”,podkreśla, że: „Większość dzieci musi uczyć się czytania w wyznaczonym czasie, bez względu na to, czy są na to gotowe. Dlatego można trochę wyprzedzić naukę szkolną. Im więcej zdołamy przekazać w zabawie, omijając szkolne rygory, tym łatwiej będzie dziecku później”.
Przeczytaj również: Problemy z nauką czytania u dzieci – przyczyny i porady
Sposobem na lekką formą nauki czytania są książki z serii „Czytam sobie” z poziomu 1. To z reguły proste, ale wciągające i zabawne historie, stworzone na bazie 23. głosek. Uzupełnieniem każdej opowieści są piękne ilustracje oraz dodatkowe elementy: graficzne wyróżnienie najważniejszych słów z podziałem na głoski, dyplom dla czytelnika oraz naklejki.
Na dobry początek podsuń dziecku książkę Katarzyny Kozłowskiej „Wakacje Adelki” z radosnymi ilustracjami Zofii Różyckiej. To nowość, która wpisuje się w klimat nadchodzącej wiosny i już nie tak odległego lata. Choć na dworze jest ciepło, kwitną magnolie, a w domu pachnie rabarbarem, zadanie domowe samo się nie odrobi. Wie o tym Adelka, która przygotowuje do szkoły wyklejankę na temat: „Moje plany na wakacje”. Jednak niespodziewany prezent, który otrzymuje w trakcie pracy nad kolażem, sprawia, że jej plany na letnie miesiące muszą ulec zmianie. Dlaczego? Tego Twoje dziecko dowie się z lektury.
Pomysł na dodatkową aktywność w domu: Adelka wyjaśnia, że do zrobienia wyklejanki, potrzebne są: kredki, klej biurowy, nożyczki i kolorowe magazyny. Zachęć swoje dziecko, by, idąc śladem bohaterki, zebrało pomysły na plany wakacyjne i przedstawiło je w formie kolażu. Wyklejankę może też uzupełnić prostymi zabawnymi zdaniami ułożonymi z wyrazów wyciętych z gazety.
Cytowana już wcześniej ekspertka Anna Buchner podkreśla, że książki do nauki czytania powinny odpowiadać upodobaniom dziecka, gdyż wtedy będzie ono chętniej po nie sięgać. Miłośnikowi muzyki podsuń więc kolejną nowość wydawnictwa HarperCollins, czyli książkę „Zagraj to, Fryderyku!” o życiu Fryderyka Chopina autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej.
Wielkiego kompozytora poznajemy najpierw jako małego Frycka, który od dziecka tworzy muzykę, ale uwielbia też bawić się w teatr i rysować karykatury. Co Chopin robi w Paryżu? Dlaczego wyjeżdża na jakiś czas na Majorkę? Jakie utwory komponuje najchętniej? Odpowiedzi na te pytania oraz inne ciekawostki ukryte są na kartach książki.
Ta biografia Fryderyka Chopina dla najmłodszych świetnie sprawdzi się też na lekcjach muzyki jako wprowadzenie do tematu związanego z omawianiem twórczości tego kompozytora.
Pomysł na dodatkową aktywność w szkole: Wypiszcie z książki „Zagraj to, Fryderyku!” wszystkie typy utworów, które komponował Chopin, a następnie stwórzcie z nich playlistę. Niech będzie ona tłem do Waszych plastycznych aktywności np. związanych z rysowaniem karykatury kompozytora.
Książki do nauki czytania z poziomu 2 – nowości dla miłośników przygód
Książki do nauki czytania z poziomu 2 przeznaczone są dla dzieci, które radzą sobie ze składaniem zdań, ale muszą nabrać płynności. Właśnie na tym etapie potrzebują dodatkowej motywacji, na przykład w formie zabawnych i wciągających historii. Te warunki spełnia nowa książka wydawnictwa HarperCollins pt. „Wyspa pirata Protazego”. Jej autorka Justyna Bednarek kolejny raz przekonuje, że humor to mocna strona tworzonych przez nią opowieści. Jednak historia Protazego to nie tylko zabawne perypetie związane z pirackimi przygodami, rabowaniem skarbów i zakochiwaniem się w lubiących luksus syrenach. To przede wszystkim opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.
Miłośnikom przygód, którym nauka czytania sprawia przyjemność, podsuń też książkę – spod pióra Zofii Staneckiej i klimatycznymi ilustracjami Joanny Rusinek – „Na tropie potwora z Loch Ness”. Una i Rob mieszkają nad słynnym szkockim jeziorem Loch Ness, w którym według legend żyje straszny potwór. Niektórzy twierdzą, że to dinozaur, inni, że wielka ryba, a są też tacy, którzy przekonują, że to tylko odblask na fali. Jak jest naprawdę? Bohaterowie postanawiają wytropić potwora i rozwiązać zagadkę. Wakacje to przecież najlepszy czas na przygody!
Pomysł na dodatkową aktywność w szkole: Niech książka „Na tropie potwora z Loch Ness” będzie inspiracją do porozmawiania o innych legendarnych stworach, takich jak: Yeti, Chupacabra czy Wielka Stopa.
Świetnym uzupełnieniem nauki czytania są dodatkowe materiały dopasowane do książek z serii „Czytam sobie”, które zwiększą motywację Twojego dziecka oraz wprowadzą element rozrywkowy. Dla każdej premierowej książki znajdziesz zakładkę, wykreślankę i zawieszkę na drzwi. Możesz je pobrać bezpłatnie ze strony Czytam sobie.
Sprawdź także: 5 sposobów, dzięki którym pomożesz dziecku w nauce czytania
Nauka czytania – książka zupełnie inna niż wszystkie z poziomu 3
Czas na nowość z ostatniego poziomu serii „Czytam sobie”. Książki na tym etapie mają czarno-białe ilustracje, które nie odciągają od treści oraz słowniczek trudnych wyrazów na końcu. Tekst dominuje nad obrazkami, dzięki czemu dzieci mają wrażenie, że obcują z dorosłą literaturą.
Małym myślicielom, którzy uwielbiają czytać i zadawać pytania, podsuń książkę pt. „Spotkanie z Filozofią” Tomasza Stawiszyńskiego z ilustracjami Daniela de Latoura. Narratorką jest Pani Filozofia, która opowiada nie tylko o sobie, ale też o różnych dziedzinach nauki, starożytnej Grecji i mitach. Namawia czytelników do tego, żeby zawsze mieli swoje zdanie, nieustannie zadawali pytania i wytrwale szukali na nie odpowiedzi.
Zainspiruj się: Ciekawostki naukowe dla dzieci – jak zapoznać dziecko ze światem nauki?
Prezentowana książka świetnie nadaje się do nauki czytania ze zrozumieniem. Jak podkreśla Anna Buchner: „Przy pierwszych zdaniach pomagają rozmowy, pytanie o sens przeczytanych słów i wielokrotne powtarzanie”.
Pomysł na dodatkową aktywność w bibliotece: Niech dzieci wypiszą trzy tematy, które najbardziej je interesują (np. Dlaczego dinozaury wyginęły?), a następnie w książkach z biblioteki poszukają na nie odpowiedzi. Bo zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi są najlepszą motywacją do nauki czytania.
Nauka czytania może być przyjemna, pod warunkiem, że dobierzesz literaturę dopasowaną do umiejętności dziecka i jego zainteresowań. Ważne jest również stworzenie odpowiedniego sprzyjającego otoczenia, na przykład zaaranżowanie półki na książki wyłącznie dla dziecka, do których będzie miało łatwy dostęp oraz korzystanie z materiałów motywujących do czytania.