ksiazki-o-podrozach-dla-dzieci

Święty Augustyn porównywał świat do książki i twierdził, że „ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. Trzymając się tej analogii, w poniższym artykule podpowiadamy, jak przekonać dzieci do poznania tej książki. Sprawdź, co daje najmłodszym pasja podróżowania i jak ją zaszczepić poprzez czytanie książek o podróżach.

Pasja podróżowania – 6 korzyści dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Najczęściej powtarzana fraza dotycząca podróżowania brzmi: podróże kształcą. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak pasja do podróżowania wpływa na edukację, wychowanie i zdrowie psychiczne najmłodszych? Oto 6 interesujących faktów.

1. Pasja podróżowania wzmacnia relacje rodzinne. Z jednej strony dzieci widzą, że lubimy spędzać z nimi czas, co daje im poczucie komfortu oraz buduje ich lepszą samoocenę i większą pewność siebie. Z drugiej strony podczas podróży wspólnie stawiamy czoła wyzwaniom, poznając swoje mocne i słabe strony.

2. Podczas podróży dziecko ma więcej okazji do wypróbowania nowych rzeczy i zdobycia kolejnych umiejętności. Dzięki temu może znaleźć swoją prawdziwą pasję.

3. Podróżowanie wiąże się też z wieloma nowymi sytuacjami i koniecznością dostosowywania się do nich. Dziecko nabywa więc umiejętność radzenia sobie w różnych warunkach.

4. Cały proces podróżowania to żywa lekcja: języka obcego (kiedy trzeba zamówić ulubioną zupę w restauracji), przyrody (poznając nieznane dotąd zwierzęta czy obserwując zorzę polarną) oraz kultury (Co to jest sjesta? Dlaczego w czasie jej trwania restauracje nie są czynne?).

5. Podróżowanie uczy tolerancji i szacunku do różnorodności. Z drugiej strony pokazuje, że wszyscy w gruncie rzeczy jesteśmy tacy sami(mamy podobne poczucie humoru, marzenia). Dr Robin Hancock, specjalistka z Bank Street College of Education przekonuje, że podróżowanie „pozwoli na wychowanie pokolenia, które wie, jak żyć i współistnieć z innymi nawzajem”.

Pomysł na dodatkową aktywność: Podrzuć dziecku książkę do samodzielnego czytania pt. „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie”. Niech ta lektura będzie pretekstem do porozmawiania o różnorodności w świecie ludzi i zwierząt.

okładka Darwin opowieść o naszej wielkiej rodzinie

6. Podróżowanie przyśpiesza rozwój mózgu u dzieci. Jak przekonuje psychoterapeutka dziecięca dr Margot Sunderland, podczas zwiedzania miast czy spędzania czasu na łonie natury aktywują się w szczególności systemy zabawy i poszukiwania. To powoduje wzrost i dojrzewanie w płatach czołowych mózgu, które są zaangażowana w funkcje poznawcze i inteligencję społeczną.

Przeczytaj również: Jak rozmawiać z dzieckiem o różnych kulturach i pochodzeniu?

Książki o podróżach dla dzieci, które zachęcają do tego, żeby ruszyć w drogę

Podróże kształcą? „Tak, ale tylko wykształconych ludzi” – dodaje psycholog Jacek Walkiewicz. Znając bowiem kontekst kulturowy, przyrodniczy lub historyczny, dzieci wyniosą znacznie więcej ze zwiedzania różnych zakątków świata. Dlatego warto dołożyć do ich biblioteczki książki o podróżach dla dzieci, które z jednej strony będą źródłem wiedzy, a z drugiej zaś mogą zaszczepić w nich ducha odkrywcy. W serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins przeznaczonej do nauki samodzielnego czytania znajdziesz tytuły dotyczące każdego kontynentu.

1. Afryka

Przed wakacjami w Egipcie podrzuć dziecku książkę „Mały skryba i wielka piramida”. To opowieść starego skryby Panufera o przygodzie z dzieciństwa, podczas której popłynął z Tury do Gizy. W trakcie lektury dziecko dowie się, jak powstawały piramidy, na czym polega praca skryby i jakie zwierzęta mieszkają w dorzeczu Nilu.

okładka Mały skryba i wielka piramida

2. Azja

Książki o podróżach dla dzieci są też świetną okazją do poznania nowych zwierząt. Na przykład w książce „Przygoda w Himalajach” pojawiają się zaskakujące gatunki. Główny bohater Darek, naukowiec badający Himalaje, opisuje m.in. jaka, langura nepalskiego oraz dziką owcę zwaną argali.

okładka Przygoda w Himalajach

3. Australia, Oceania i Ameryka Południowa

Czy na tratwie można pokonać aż 5000 mili morskich? Twoje dziecko znajdzie odpowiedź na to pytanie na kartach książki „Wyprawa Kon-Tiki” z serii „Czytam sobie – Fakty”, która utrzymana jest w reportażowym stylu i dotyczy rzeczywistych wydarzeń.

okładka Wyprawa Kon-Tiki

Pomysł na dodatkową aktywność: Ile wynosi 1 mila morska? Sprawdź ze swoją pociechą i przeliczcie 5000 mili morskich na kilometry. Podajcie też w milach morskich odległości do Waszych ulubionych miast w Polsce.

4. Europa

Maurizio. Włoska przygoda” z serii „Czytam sobie z bakcylem” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich początkujących czytelników, którzy uwielbiają książki dla dzieci o podróżach z wątkiem kryminalnym w tle. Fabuła osadzona jest w Rzymie, dlatego na bazie tej lektury możesz porozmawiać z dzieckiem o atrakcjach Wiecznego Miasta. Będzie świetnym wstępem do podróży po Włoszech, gdyż dzieci poznają włoskie słowa i zwroty.

okładka Maurizio włoska przygoda

5. Ameryka Północna

Znana czytelnikom serii „Czytam sobie” Baba Jaga tym razem wybrała się do Ameryki. Dlaczego zdecydowała się na taką podróż? Czy poradzi sobie w starciu ze stadem bizonów? Do jakiego amerykańskiego miasta w końcu dotrze? Tego wszystkiego Twoje dziecko dowie się z książki „Baba Jaga w Ameryce”. Uzupełnieniem amerykańskiej tematyki dla nieco starszych dzieci zainteresowanych historią może być książka „Wakacje w Waszyngtonie. Historia Abrahama Lincolna”.

6. Antarktyda

Miłośników zimowych klimatów z pewnością rozgrzeje pasjonująca historia odkrycia bieguna południowego opisana w książce „Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena”.

okładka Wyprawa na biegun

Zainspiruj się: Palcem po mapie, czyli 5 pomysłów na zajęcia literacko-krajoznawcze

Podróże to też rozwój zmysłów!

Jeśli planujecie podróż, przygotuj dziecko również na to, że w nowych miejscach może czuć się inaczej, niż w dobrze sobie znanym otoczeniu. Zmiany ciśnienia, inne temperatury, wilgotność powietrza, ale też nowe smaki, dźwięki i zapachy – to wszystko wpływa na to, jak czujemy się w trakcie podróży. Opowiada o tym przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, bogato ilustrowana książka „Jak smakuje czekolada na Evereście z serii „Chcę wiedzieć! Akademia Mądrego Dziecka”. Opisom dwunastu niezwykłych zakątków Ziemi towarzyszy w niej spora porcja naukowych faktów, ciekawostek oraz odwołań do wielozmysłowych doświadczeń, które mogą być udziałem osób podróżujących w opisane miejsca, takie, jak najwyższy szczyt i największa głębina, najbardziej upalna i najmroźniejsza okolica czy najbardziej śmierdzące miejsce na Świecie.

okładka Jak smakuje czekolada na Evereście

Podróże dla dzieci z książką w plecaku

Pamiętaj, że podróże dla dzieci i z dziećmi mogą być jeszcze przyjemniejsze, jeśli zabierzecie w trasę ulubione książki.

  • Podczas lektury fascynującej książki nawet najbardziej monotonna i długa podróż zleci błyskawicznie.
  • Książki dla dzieci o podróżach mogą być źródłem pomysłów na rozmaite wycieczki, na przykład śladami znanych osób.
  • Mając przy sobie książkę, Twoje dziecko nigdy nie będzie się nudzić. Nawet jeśli podczas wakacji zdarzy się kilka deszczowych dni z rzędu.

Podróżowanie z dziećmi nie musi obejmować najdalszych zakątków naszego kontynentu czy świata. Pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne najmłodszych oraz ich rozwój i edukację mają również lokalne wycieczki. Ważne, by podczas tych wypraw świadomie odkrywać przyrodę, zwierzęta i zabytki. Pomogą Ci w tym liczne książki z serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins.