jak-mowic-aby-dzieci-sluchaly

Według neurodydaktyki, nauki, która wykorzystuje badania mózgu do zmiany w podejściu do nauczania, mózg najchętniej uczy się tego, co jest interesujące. Poznaj ciekawe sposoby na przeprowadzenie lekcji, dzięki którym skupisz uwagę uczniów i zainspirujesz ich do samodzielnego pogłębiania wiedzy.

Sposoby na nudę w szkole – klucz to intrygujący nauczyciel!

Skoro już wiesz, że mózg lubi ciekawostki, wykorzystaj to w swojej codziennej pracy. Kluczowe są pierwsze chwile lekcji, to one wprowadzają temat i decydują o tym, czy dziecko zaangażuje się w lekcję. To Twoje pięć minut.

Jeśli nie wiesz, co może zainteresować uczniów, porozmawiajcie o tym, jak wyobrażają sobie lekcję marzeń. Ten temat pomoże Ci wprowadzić książka „Nasza Pani Supermenka” wydawnictwa HarperCollins. Jej akcja zaczyna się, gdy Pani Nudzińska odchodzi na urlop, a w jej zastępstwie pojawia się energiczna Żaneta Żyleta. Każda lekcja z nią to niezapomniana przygoda, która na długo zapada w pamięć. Nowa nauczycielka strzela z kuszy na matematyce, skacze po ławkach i zaskakuje umiejętnością prowadzenia autokaru wycieczkowego. Nuda w szkole? Nie z panią Żanetą!

czytam sobie nasza pani supermenka

Pomysł na dodatkową aktywność: Przygotuj wspólnie z uczniami plakat pt. „W naszej szkole jest ciekawie!”. Następnie powieście go wspólnie w widocznym miejscu. Niech zawsze przypomina Wam o tym, że mózg lubi to, co nowe i ciekawe.

Zainspiruj się: Jak podtrzymać w dzieciach głód wiedzy i pasję nauki?

Jak mówić, aby dzieci słuchały? Ciekawe sposoby na przeprowadzenie lekcji

Poniżej zebraliśmy 10 sposobów na to, jak na początku lekcji skupić uwagę dziecka i zachęcić je do aktywnego udziału, a następnie samodzielnego zgłębiania tematu. Sprawdź, które z nich spodobają się Twoim uczniom. Mogą z nich skorzystać również rodzice do powtórki materiału w domu.

1. Przebierz się tematycznie

Chciałbyś porozmawiać z dziećmi o kosmosie, a przy okazji przybliżyć im postać Stanisława Lema? Na taką lekcję załóż hełm astronauty. Tak nietypowy początek z pewnością pozostanie w pamięci na długo, a sam rekwizyt w postaci hełmu może skłonić dziecko do dalszego zgłębiania tematu kosmosu.

Lektura fragmentów książki „Lem i zagadki Kosmosu” może być punktem wyjścia do Twojej lekcji o kosmosie. Kolejną pozycją wydawnictwa HarperCollins, którą warto wykorzystać do takiego tematu, jest „Apollo 11. O pierwszej podróży na księżyc”. Z wykorzystaniem książki z serii „Czytam sobie” przybliżysz uczniom historię lądowania ludzi na Księżycu, wyjaśniając na przykład, dlaczego skafander jest taki puchaty.

książka lem i zagadki kosmosu
książka apollo 11

2. Zadbaj o odpowiedni rekwizyt

Jak zilustrować grawitację? Wystarczy, że na lekcję przyniesiesz jabłko. Umieszczone w centralnym miejscu z pewnością przykuje uwagę uczniów. Co więcej, wielu współczesnych fizyków podkreśla, że jabłko świetnie pokazuje też kruchość naszej planety. Gdybyśmy ziemię zmniejszyli do rozmiarów tego owocu, ziemska skorupa i atmosfera byłaby tak cienkie, jak jego skórka.

Takie wprowadzenie to świetny początek lekcji o Newtonie, który sformułował prawo powszechnego ciążenia pod wpływem obserwacji spadającego jabłka. Przeczytaj głośno książeczkę „Jabłko Newtona” i udowodnij, że każde dziecko może być naukowcem. Wystarczy być jak Newton: zadawać dociekliwe pytania i nie ustawać w poszukiwaniu odpowiedzi na nie.

Jabłko Newtona okładka

3. Zostań na moment bramkarzem

Stań przy drzwiach i zadawaj uczniom pytania dotyczące omówionego materiału (pamiętaj, by na wcześniejszej lekcji przypomnieć o powtórce). Do klasy przepuść tych, którzy znają odpowiedź. Osoby, które nie wiedzą, wracają na koniec kolejki. Mają czas, by znaleźć odpowiedź na zadane pytanie i spróbować swoich sił jeszcze raz.

4. Zaszyfruj temat lekcji

Napisz na tablicy szyfr, który dzieci muszą rozwiązać podczas lekcji. To świetny sposób na aktywizację uczniów na samym początku zajęć.

5. Zadawaj zagadki

Rymowane i dotyczące świata zwierząt zagadki świetnie sprawdzą się w edukacji polonistycznej i przyrodniczej.

6. Zacznij od inspirującego cytatu

Zapisz wybrane zdanie na tablicy i porozmawiaj z uczniami o jego znaczeniu. Na koniec lekcji zapytaj uczniów, jak cytat odnosi się do omawianego tematu.

7. Postaw na ciekawostki i nieznane fakty

Nuda w szkole często spowodowana jest nieciekawą z perspektywy dziecka tematyką. Pamiętaj jednak, że nawet biografie naukowców można pokazać w interesujący sposób, zaczynając prezentację od interesujących faktów z ich dzieciństwa.

Dziecięce perypetie naukowców będą uczniom dużo bliższe niż opowieść o dorosłej, poważnej osobie. Przykładem może być książka „Droga do Nobla” o Marii Skłodowskiej-Curie. Dzieci poznają ją jako zdolną badaczkę, ale też miłośniczkę kotów. Skracanie w ten sposób dystansu pozytywnie wpływa na zainteresowanie lekcją.

książka droga do nobla

8. Dobierz piosenkę do tematu

Puść dzieciom piosenkę dobraną do tematu lekcji. Możecie trochę poruszać się do tego utworu, gdyż aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę mózgu.

9. Postaw na pracę w grupach

Dzięki zadaniom grupowym aktywizujesz wszystkich uczniów, wzmacniasz więzi między dziećmi i pokazujesz, że w grupie siła. Praca zespołowa pozytywnie wpływa na naukę akceptacji różnych poglądów. Uczysz w ten sposób, że zadanie można rozwiązać na wiele sposobów, ważne, aby wszyscy zostali wysłuchani bez oceniania.

10. Skorzystaj z rozsypanki

To świetna forma na powtórki materiału. Możesz ją wykorzystać na przykład do dopasowania przez uczniów bohaterów literackich do tytułów utworów.

Przeczytaj również: Razem lepiej, czyli nauka wspólnych działań w grupie

Czego jeszcze potrzebuje mózg dziecka, by nauka nie była nudna?

Uczniowie odczuwają znudzenie lekcją nie tylko z powodu pozornie nieatrakcyjnych treści. Przyczyną trudności w skupieniu uwagi, uczeniu się i zapamiętywaniu mogą być:

  • niesprzyjająca atmosfera: dzieci lepiej zapamiętują, kiedy czują się bezpiecznie i mogą liczyć na zachęty oraz pozytywne wzmocnienia;
  • dostosowywanie treści tylko do jednego typu odbiorców: każdy mózg jest inny, zależy to od genów i środowiska, na swoich lekcjach zadbaj więc o różnorodność materiałów i sposobów przekazywania wiedzy.

To też Cię zainteresuje: Ciekawa lekcja historii – pomysły na warsztaty historyczne dla dzieci

Warto jest walczyć z nudą w szkole. Dzięki wiedzy z zakresu neurodydaktyki oraz powyższym pomysłom sprawisz, że Twoi uczniowie będą chętnie angażować się na lekcji oraz poczują się zainspirowani do dalszego zgłębiania tematów na własną rękę.