banner-NEW-slajder-1145×650

Skuteczna metoda nauki czytania, gdy dziecko zna litery i składa wyrazy? Po prostu czytanie — bez zbędnych gadżetów, a z mądrymi książkami. Na początku drogi czytelniczej najlepszym drogowskazem będzie kultowa seria „Czytam sobie”. Sprawdź, jakie nowości przygotowało wydawnictwo HarperCollins dla małych pożeraczy książek i co zrobić, by nauka czytania była przyjemnością.

Nauka czytania — przykry obowiązek czy przyjemność?

W nauce czytania nie chodzi o to, by zdobyć tę umiejętność, jak najszybciej i nie popełniać błędów. Takie podejście może stresować rodziców, dzieci i nauczycieli. Przede wszystkim trzeba stworzyć atmosferę, w której kilkulatek pokocha książki. Jak to zrobić?

  • Czytajcie wspólnie, nie tylko na dobranoc. Czytanie książek to przecież „najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Tak twierdziła Szymborska, a my się z nią zgadzamy.
  • Pamiętaj, że dziecko najlepiej uczy się przez modelowanie (naśladowanie). Jeśli często będzie widziało Cię z książką, z pewnością szybko zapragnie nauczyć się czytać.
  • Odwiedzajcie ciekawe księgarnie np. te połączone z kawiarniami, śledźcie nowości czytelnicze, rozmawiajcie o książkach.

Przeczytaj artykuł: Jak nauczyć dziecko czytać? Etapy nauki czytania

W przyjemnej nauce czytania pomagają też książki zaprojektowane z myślą o małych czytelnikach, czyli seria „Czytam sobie”. Bardzo duża czcionka, ramki ze słowami do czytania głoskami, sylabicznego, dyplom sukcesu małego czytelnika — te elementy sprawiają, że składanie wyrazów jest świetną zabawą.

Zainspiruj się: 5 sposobów, dzięki którym pomożesz dziecku w nauce czytania

5 nowości do nauki czytania od HarperCollins

Choć w serii „Czytam sobie” jest już sporo ciekawych tytułów na wiele tematów (od astronomii po ekologię), to wciąż pojawiają się kolejne książki i ciekawe tematy do odkrycia. Sprawdź nowości do nauki czytania zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych czytelników.


Poziom 1 – nauka składania słów

To seria dla najmłodszych czytelników z prostymi wyrazami, krótkimi zdaniami oraz ćwiczeniami głoskowymi. W nowościach znajdziesz 2 tytuły:

  1. Marta i skarby” – tym razem główna bohaterka (znana czytelnikom z innych książeczek) testuje Skarbek, czyli przyrząd do poszukiwania skarbów. Czy znajdzie skrzynię pełną monet? A może skarby to nie tylko złote przedmioty? Książeczka napisana przez wspaniałego pisarza Wojciecha Widłaka z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło uczy uważności i doceniania tego, co mamy.
  1. Kura Krystyna i jej banda” to dowód na to, że humor ułatwia naukę czytania. Bo jak tu nie pokochać książeczki, w której główna bohaterka kura Krystyna w obliczu niebezpieczeństwa odkrywa w sobie moc i zostaje karateką? Do tego ma świetnych przyjaciół: indyka Mariana, gawrona Edwarda, koguta Zenona i psa Biesa. Dziecko będzie czytać i zalewać się łzami…ze śmiechu :). Pozycja spod pióra Justyny Bednarek z ilustracjami Tomka Kozłowskiego.

Poziom 2 – nauka składania zdań

Więcej wyrazów, dłuższe zdania, elementy dialogu i kolejne ćwiczenia sylabizowania, czyli nowości dla bardziej wprawionych czytelników.

  1. Akiko i Helenka” to piękna książeczka ucząca otwartości na to, co nowe i nieznane. Pokochają ją mali miłośnicy m.in. kultury wschodu. Czy Helenka zaprzyjaźni się z Akiko — nową lokatorką kamienicy, w której mieszka? Książka napisana przez Katarzynę Kozłowską z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej.
  1. Lektura książeczki „Otwieramy sklepik” to świetny pomysł na naukę przedsiębiorczości dla najmłodszych. Główne bohaterki zakładają własny biznes i przekonują się, że prowadzenie sklepiku nie jest wcale takie łatwe. Co sprzedają i jak stawiają czoło konkurencji? Historię spisał Rafał Witek, a zilustrowała Olka Grzegorka.  

Poziom 3 – dla tych, którzy już połykają strony

Na tym poziomie mali czytelnicy mierzą się z dłuższymi, bardziej złożonymi zdaniami i mogą zajrzeć do alfabetycznego słownika trudnych wyrazów. Z nowości czeka na nich książeczka „Nasza pani supermenka” autorstwa Ewy Nowak z ilustracjami Zofii Różyckiej pokazująca, że lekcje w szkole mogą być prawdziwą przygodą.

Pomysł na dodatkową aktywność: Zachęć uczniów do przeczytania tej książeczki, następnie porozmawiajcie o ich wymarzonej szkole i przygotujcie na ten temat rysunek lub wierszyk.

To też Cię zainteresuje: Błędy, jakie popełniają rodzice, podczas nauki czytania z dziećmi

Nowości z serii „Czytam sobie” to dowód na to, że nauka czytania może być przyjemnością. Wystarczy wybrać odpowiednie książki oraz tematykę, która zainteresuje małych czytelników.