#przygoda

Wybór książek do nauki czytania to nie lada wyzwanie. Które lektury odpowiednie będą dla dziecka o różnych zainteresowaniach? Jakie tytuły sprawdzą się w nauce czytania ze zrozumieniem, a jakie pomogą ćwiczyć maluchowi głoskowanie? W tej sekcji znajdziesz propozycje książek, dzięki którym nauka czytania będzie dla dzieci nie tylko cenną lekcją, ale przede wszystkim dobrą zabawą. Sięgnij po książki z serii „Czytam sobie” i obserwuj postępy dziecka w nauce czytania.

Wybierz poziom nauki

Zobacz wszystkie książki z serii Czytam sobie

Fafik i kogut

Wakacyjna historia dla dzieci lubiących wesołe opowieści. Trzecia część przygód Nelki i jej psotnego psa Fafika, kontynuacja uwielbianych przez dzieci książek z poziomu 2 serii „Czytam sobie” – „Nelka i piesek Fafik” i „Fafik i futerał”. Tym razem dziewczynka i psiak spędzają upalne lato na mazurskiej wsi. Dzieci jeżdżą na rowerach, budują tamy z kamyków i zbierają jagody na owocowy placek. Tymczasem wychowany w mieście Fafik po raz pierwszy w życiu spotyka kury i broniącego ich koguta, który szybko pokazuje przybyszowi, gdzie jest jego miejsce. Sielskie wakacje opisała i zilustrowała Dorota Łoskot-Cichocka.

Kartofel i Werka Blogerka

Osadzona w baśniowej rzeczywistości książka Joanny Olech porusza ważny, znany współczesnym dzieciom problem. To opowieść o internetowych influencerach i pogoni za lajkami. Historia nieoczywista, w której główne postaci wymykają się bajkowym stereotypom. Urocza, na pierwszy rzut oka, elfinka okazuje się być żądną plotek mącicielką. Olbrzymi, pokryty brodawkami troll nie ma natomiast nic wspólnego z internetowymi trollami. Ma wielkie serce i uczy czytelniczki i czytelników, że nie warto chować urazy. Świetny punkt wyjścia do rozważań na temat etyki i hejtu w sieci. Tekstowi towarzyszą ilustracje wycinanki Joli Richter-Magnuszewskiej.

Przygoda w Himalajach

Książka dla dzieci zainteresowanych przyrodą, które marzą o byciu naukowcem – tak jak jej bohater, Darek, który bada faunę i florę Himalajów. W trakcie lektury dzieci dowiedzą się jak jaki pomagają turystom i naukowcom w górach, jakie zwierzęta mieszkają w Himalajach i jakiego ekwipunku potrzebują badacze. Jak wyglądają irbisy, argale i tary i ich tropy? Jak nazywają się towarzyskie małpki mieszkające w iglastym lesie? Autorka, Katarzyna Majger puszcza też oko do czytelniczek i czytelników, nawiązując do znanej legendy. Utrzymane w etnicznym klimacie ilustracje to dzieło Aleksandry Fabii.

Tajemnica zielonej butelki

Wzruszająca opowieść Wojciecha Widłaka. Dziewczynka znajduje na plaży zieloną butelkę, a w niej list w obcym języku. Wiele kilometrów dalej, na drugim brzegu morza chłopiec tęskniący za zaginionym tatą wyciąga z piasku tajemnicze szkiełko. Losy dzieci splatają się, kiedy dziewczynce udaje się rozszyfrować wiadomość wyjętą z butelki. Pełna zwrotów akcji historia ma dwa zaskakujące, podnoszące na duchu zakończenia. Opowieści towarzyszą klimatyczne ilustracje. Do typowych dla książek z poziomu 3 serii czarnobiałych rysunków Ola Krzanowska tym razem dodała szczyptę koloru.