"Jest wieloma osobami na raz: tatą, mężem, synem, kolegą, czytelnikiem, sąsiadem, przechodniem. Czasami bywa też pisarzem. Kiedy pisze, zmienia się w małego chłopca. " Zobacz więcej
Tajemniczy stwór, którego nikt nie widział. Organizacja tak tajna, że jej członkowie nie wiedzą o jej istnieniu. I dwoje dzieci, które mają tylko kilka dni, by pokrzyżować niecne plany złoczyńcy. Trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji i naszpikowana humorem książka. Premiera: 8 marca 2023 r.
Książka dla dzieci uczącą przedsiębiorczości. Ela, Hela i Mela znają się od lat i mają głowy pełne pomysłów. Pewnego dnia postanawiają założyć własny biznes – sklepik z kompotem, kanapkami oraz karmą dla psów i kotów. Prowadzenie stoiska handlowego nie jest jednak takie łatwe. Trzeba pomyśleć o wyposażeniu i reklamie, stawić czoło konkurencji, przygotować się na zyski, ale i na straty. A do tego, trzeba wymyślić chwytliwą nazwę! Czy przyjaciółkom uda się przyciągnąć klientów? Inspirujące opowiadanie Rafała Witka z poziomu 2 serii „Czytam sobie” zilustrowała Olka Grzegorka.
Czy ktoś, kto urodził się pechowcem może oszukać przeznaczenie? Być może, jeśli przez przypadek użyje magicznej szczoteczki do zębów? A może szczęście zależy od nas samych i wiary we własne możliwości.
Książka Rafała Witka to pełna zwrotów akcji wciągająca powieść obyczajowa z elementami magii i szczyptą kaukaskich legend. Historia o dorastaniu, szukaniu akceptacji, narodzinach przyjaźni, która ma moc pokonywania największych przeciwności losu. To zaskakująca opowieść, w której żaden z bohaterów nie jest takim, jakim się na początku wydaje.
Tekst jest przeznaczony do samodzielnej lektury przez dzieci, które czytają już płynnie i szukają dłuższych książek. Uzupełniają go klimatyczne czarnobiałe ilustracje Oli Krzanowskiej. Podział na wiele krótkich rozdziałów pomaga młodym czytelniczkom i czytelnikom zaplanować czas spędzony z książką. Każdy z nich jest poprzedzony tytułowymi krótkimi zapiskami głównego bohatera, które pomogą odbiorcom wczuć się w jego sytuację.
Książka dla dzieci zainteresowanych nauką i przyrodą. Kinga dostaje kolorowy balon. Szczęście dziewczynki nie trwa długo. Silny wiatr porywa zabawkę i unosi ją bardzo wysoko. Zła i zmartwiona skarży się starszemu bratu i pyta po co w ogóle wiatr wieje? Przecież bez niego byłoby dużo lepiej. Antek opowiada jej o energii pozyskiwanej dzięki wiatrowi i jej zaletach. Wiatr pomaga również żeglarzom, usypuje wydmy i sprawia, że pranie szybciej schnie. Bez niego niemożliwe byłoby też puszczanie latawców. Może przy odrobinie szczęścia nawet zwróci dziewczynce balon? Tekstowi Rafała Witka towarzyszą ciepłe ilustracje Aleksandry Krzanowskiej. Pozycja z podserii EKO.
Książka dla dzieci, które marzą o własnym psie. I dla wszystkich kochających zwierzęta. Natalia ma psa Bazyla. To wielki buldog, który wszystko robi na opak. Uspokajany, głośno ujada. Zamiast spaceru, woli kolejny posiłek. Kiedy ma przynieść patyk, aportuje stary but. Nie reaguje na komendy. Dziewczynka jest zniechęcona zachowaniem przyjaciela. Jednak, kiedy nadchodzi wieczór i Natalii trudno odnaleźć drogę do domu, Bazyl staje na wysokości zadania. Oboje bezpiecznie wracają do domu. Książka o psiej przyjaźni i wierności. Uświadomi małym czytelniczkom i czytelnikom, że posiadanie psa, to nie tylko przyjemność, ale również wyzwanie i wiążące się z nim obowiązki. Książkę Rafała Witka zilustrowała Jola Richter – Magnuszewska.
Tej wiosny jest wyjątkowo brzydka pogoda, pada deszcz i wieje wiatr. Daria trochę się nudzi. Wszystko zmieni się, kiedy przez miasto przejedzie tabor cyrkowy, zostawiając za sobą tajemniczą starą walizkę.
Papudze uciekło złote jajo! I co terrraz? – martwi się papuga. Na szczęście u jej boku dzielnie kroczy kilkuletnia Maja, obiecując odnalezienie cennej zguby. Wespół z dzielną załogą statku docierają na bezludną wyspę, by zamiast jaja odnaleźć coś zupełnie innego…
Bela to najbardziej odjazdowa krowa na całej farmie. Ma własny samochód wyścigowy, uwielbia rajdy, ostre zakręty i wysokie obroty. Ale wygrywanie za wszelką cenę nie jest w jej stylu. Poznaj przygody Beli, zanim zniknie za horyzontem!
„Wyprawa na biegun” to opowieść o ekspedycji Roalda Amundsena w roku 1911, zakończona zdobyciem bieguna południowego. Wraz z członkami ekspedycji przedzieramy się przez mroźną Antarktydę, witamy z pingwinami i pędzimy psim zaprzęgiem. Solidna dawka przygody i wiedzy!
Rekin Nudojad to niezły wesołek. Ma wielki apetyt nie tylko na flaki z olejem, ale przede wszystkim na gry i zabawy. Pewnego dnia tak się nudził, że postanowił popłynąć do starego wraku. Niestety, wpadł w niezłe kłopoty. Na szczęście krab ratunkowy był w pobliżu i wszystko skończyło się dobrze. Przeczytaj sam te niezwykłą historię!
Robert Lewandowski to gwiazda niemieckiej drużyny – Bayern Monachium. Nasz rodak jako napastnik nie ma sobie równych. Tak było i tym razem! Przeczytaj pasjonującą relację z meczu Bayernu z Wolfsburgiem i przeżyj wielkie emocje. Ile goli tym razem strzeli Lewy? Czy znów poprowadzi drużynę do zwycięstwa?
Na podwórku przy ulicy Kota w Worku dzieją się dziwne rzeczy. Nikt nie przypuszcza, że sprawczyniami serii pechowych wydarzeń są dwie dziewczynki, Olka i Olcia…
Książka dla dzieci, które lubią zabawne historie. Goryl Mietek wstaje rano i zauważa, że bardzo potrzebuje wizyty u fryzjera. Na głowie ma brudne kłaki i kołtuny. Na swoim skuterze pędzi przez miasto do salonu fryzjerskiego. Jak dokonać wyboru fryzury? Jest tak wiele propozycji! To ważne, żeby Mietek był zadowolony. Czeka go ważne spotkanie. Wartka akcja. Porządna dawka humoru. Odrobina absurdu.
Wakacyjna historia dla dzieci lubiących wesołe opowieści. Trzecia część przygód Nelki i jej psotnego psa Fafika, kontynuacja uwielbianych przez dzieci książek z poziomu 2 serii „Czytam sobie” – „Nelka i piesek Fafik” i „Fafik i futerał”. Tym razem dziewczynka i psiak spędzają upalne lato na mazurskiej wsi. Dzieci jeżdżą na rowerach, budują tamy z kamyków i zbierają jagody na owocowy placek. Tymczasem wychowany w mieście Fafik po raz pierwszy w życiu spotyka kury i broniącego ich koguta, który szybko pokazuje przybyszowi, gdzie jest jego miejsce. Sielskie wakacje opisała i zilustrowała Dorota Łoskot-Cichocka.
Tadek Damradek, Natalka Pytalka, Romek Wiadomek, Tereska Bezpieska czy Franek Tyranek… Joannie Olech udało się zgromadzić iście doborową gromadkę! Na szczęście to urwisy nie tylko urocze , ale i niezwykle rezolutne.
Pewnego dnia Nelka znajduje pod samochodem taty małe, kudłate stworzenie. Gdy okazuje się, że to piesek, dziewczynka zrobi wszystko, by zatrzymać go w domu na dłużej. Fafik – bo tak nazwala pieska – wprowadza w domu niezłą rewolucje. Czy Nelce uda się namówić pozostałych członków rodziny na to, by Fafik z nimi zamieszkał? Czy uda się jej wymyślić wakacje, na które będą mogli ruszyć z czworonożnym przyjacielem? Przeczytaj sam te niezwykłą historię!
Zabawna historia detektywistyczna, w której głównym bohaterem jest pies o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to sam marszałek Piłsudski. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i ojciec trójki dzieci – opowiada z humorem i lekkością o codziennym życiu wielkiej postaci historycznej. Całość uzupełniają ciepłe ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej.
Książka, z której dzieci dowiedzą się co nieco o sztuce i muzyce. A także o tym, jak to jest mieć w domu psa.
Fafik to pies przygarnięty przez rodzinę Nelki. Dziewczynka bardzo chce mu pokazać swoje ulubione miejsca. Zabiera go do domu kultury na lekcję rysunku. Psiak trochę rozrabia. Na szczęście nauczycielka jest wyrozumiała. Po lekcji Nelka i Fafik idą do parku. Trwają tam przygotowania do festiwalu muzycznego. Zafascynowana instrumentami muzycznymi dziewczynka zostawia Fafika samego. A pies wyczuwa kanapki z kiełbasą. I gdzieś się gubi. Czy Nelka go odnajdzie?
Nelka nie może uwierzyć w to, co słyszy rano w radiu. Okropny smok w centrum miasta?! Nic dziwnego, że dziewczynka trochę się boi, kiedy mama proponuje wyprawę autobusem do miasta. Nelka wszędzie widzi ślady smoka. Czy to dym za oknem? Smocza głowa wystająca z komina. Okazuje się, że nie smok, tylko smog. Smog też jest niebezpieczny. Spaliny są szkodliwe dla zdrowia. Ta książka pokaże dzieciom, jak walczyć ze smogiem.
Książka, która pomoże odciągnąć dziecko od tabletu. Rodzeństwo, Werka i Mati spędzają sobotę nad Bugiem u swojej ekscentrycznej babci Doroty. Mati jest niezadowolony. Tata nie pozwolił mu zabrać ze sobą smartfona ani tabletu. To dlatego, że chłopiec ostatnio za dużo grał. Zapomniał przez to o odrobieniu pracy domowej. Obrażony Mati nie chce budować z siostrą i babcią domku na drzewie. Woli spędzać czas sam. Z okolicznego stawu wyławia złotego karpia. To rybka z bajki, która spełni jego życzenie. Chłopiec prosi o smartfon. I spędza całą sobotę przed ekranem. Szybko zrozumie, jak wiele przez to stracił…
Opowieść Homera o wojnie trojańskiej to najważniejszy mit heroiczny, na którym ufundowana została grecka cywilizacja. Grecy składali bohaterom tej opowieści ofiary jako herosom, poemat Homera był punktem odniesienia dla całej późniejszej greckiej literatury, a greckie dzieci na Homerowej „Iliadzie” uczyły się czytać i myśleć. Niniejsza książeczka przybliża historię upadku Troi, kładąc nacisk na jej być może najważniejszy aspekt: już dla starożytnych Greków „Iliada” była opowieścią, w której pochwała bohaterstwa łączy się z refleksją nad bezsensem wojny. I to jest być może najbardziej aktualne przesłanie tej opowieści.
Poznaj Ludkę – wyjątkowo roztropną dziewczynkę. Ludka mieszka w Warszawie i bardzo lubi swoje miasto. Uwielbia spacerować po małych uliczkach i zaułkach. Wielką pasją Ludki są też zagadki i sekrety.
Książka, z której dzieci dowiedzą się, jak z mleka powstają kefir i jogurt. Mały Pankracy dostaje od mamy bidon z mlekiem. Roztargniony chłopiec zapomina je wypić. Kiedy znajduje bidon następnego dnia mleko jest już kwaśne w smaku i ma dziwną konsystencję. Jak to się stało? – zastanawia się chłopiec. Na szczęście szkolny nauczyciel, profesor Tatarak potrafi w prosty sposób wytłumaczyć procesy zachodzące w nieprzegotowanym mleku. Jakie bakterie sprawiają, że z mleka powstają mleczne przetwory? Czym jest kumys? Na czym polega fermentacja? Skąd się bierze kwas mlekowy? Książka Justyny Bednarek to pozycja dla dzieci, które zadają dużo pytań i lubią wiedzieć więcej. Zilustrowała ją Marzka Dobrowolska.
Thor i Loki to bogowie z Asgardu. Są braćmi i ciągle dochodzi między nimi do sporów. Bogowie są od siebie bardzo różni. Thor to silny i barczysty kolos, prawdziwy bohater, ale intelektualnie daleko do Lokiego, który, mimo że wątły, to bystry i pełen polotu. Niestety, Loki jest też niezłym intrygantem – potrafi kłamać jak z nut i jest zmienny jak pogoda.
Książka dla dzieci, które lubią historie z dreszczykiem. Porusza wiele problemów dotyczących współczesnych rodzin, takich jak problemy finansowe czy tęsknota za rodzicem, który wyjechał w celach zarobkowych. Ola razem z braćmi i mamą mieszka w starej willi nad stawem. Mama dzieci prowadzi pensjonat. Niestety w tym roku lato jest deszczowe i turyści nie dopisali. Kiedy dziewczynka przyprowadza do domu ekscentryczną staruszkę, która chce wynająć pokój wydaje się, że kłopoty rodziny się skończą. Tymczasem w Willi nad Modrym Stawem zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Jaką tajemnicę skrywa turystka zwana Babulą Babalungą? Trzymająca w napięciu historia z zaskakującym zakończeniem autorstwa Joanny Jagiełło. Książkę zilustrował Daniel de Latour.