Nowości

Przez 10 lat istnienia serii „Czytam sobie” wydaliśmy ponad 100 książek, które towarzyszą dzieciom w stawianiu pierwszych kroków w nauce czytania – tej niełatwej, ale jakże fascynującej przygodzie. Równocześnie wspieramy je, motywujemy i inspirujemy do sięgania po więcej. Nieustannie poszerzamy tę serię, dodając nowe tytuły, dlatego w tym miejscu znajdziesz nowości wydawnicze, po które warto sięgnąć. Sprawdź również nasze serie dla bardziej zaawansowanych czytelników Czytam sobie z bakcylem i Czytam, bo lubię.

Sprawdź też

Karate z bratem

Książka o karate dla dzieci autorstwa uwielbianego Rafała Witka. Konflikty i bójki między rodzeństwem to codzienność w wielu domach. Igor i Oskar drą koty od samego rana. Na szczęście tata braci ma pomysł jak temu zaradzić! Treningi karate pomagają chłopcom i dziewczynkom rozładować energię, uczą samodyscypliny i mimo początkowych obaw, dają bohaterom dużą satysfakcję. Książka pokazuje, że nawet w sportach indywidualnych niezbędne jest wsparcie i dobra współpraca zespołu. Uczy również, że wygrana, choć miła, nie jest najważniejszym celem małego karateki. Karate z bratem to książka z poziomu 2 serii do nauki czytania Czytam sobie, przeznaczonego dla dzieci, które zaczynają czytać sylabami. Brawurowo zilustrował ją Przemek Liput.

Premiera 26 marca 2025 R.

Marta i zagadka starego lustra

Kto zna przygody Marty opisane w książkach z poziomu 1 „Czytam sobie”, ten doskonale wie, że z jej wujkiem Damazym, ekscentrycznym naukowcem nie sposób się nudzić. Dlaczego więc pewnego dnia wynalazca proponuje dziewczynce wizytę w muzeum starych luster? Czy można sobie wyobrazić nudniejszą wystawę? Nie wszystko jednak jest tym, czym się nam wydaje! Poznajcie szaloną teorię Damazego! „Marta i zagadka starego lustra” Wojciecha Widłaka to książka, która przybliży dzieciom legendę Pana Twardowskiego i historię panowania Zygmunta Starego.

PREMIERA 28 sierpnia 2024 r.

Pan Pit i jego kwiatek

Choć w trzeciej dekadzie XXI wieku mogłoby się wydawać, że ludzie poznali już wszystkie tajemnice, wciąż jest wiele do odkrycia! Przekonuje się o tym pan Pit, biolog amator, mieszkaniec opuszczonego zamku. Pewnego dnia, prowadząc botaniczne obserwacje, Pit trafia na okaz nieznanego wcześniej gatunku krwiożerczych stokrotek. Przy okazji, zupełnie niespodziewanie, zyskuje nowego przyjaciela…
„Pan Pit i jego kwiatek” uwielbianej przez młodych czytelników i czytelniczki Justyny Bednarek to opowieść o radości, jaką daje obcowanie z naturą i realizowanie swojej pasji. Książka pokazująca, że przyjaźń czeka na nas w najmniej oczekiwanych miejscach. To również historia ucząca szanowania cudzych granic! Opowiadanie z poziomu 2 serii „Czytam sobie” zilustrowała Magda Kozieł–Nowak.

PREMIERA 13 marca 2024 r.

Pożar w fabryce

Czasami głupi żart lub jedna nieodpowiedzialna decyzja mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii. Przekonał się o tym Hubert, bohater książki Ewy Nowak „Pożar w fabryce”. Kierowany zazdrością o sukces siostry bliźniaczki chłopiec decyduje się na ryzykowny krok i wchodzi na teren opuszczonej fabryki. Co gorsza zabiera ze sobą młodszych kolegów. Niestety brawura nie popłaca. W końcu wystarczy iskra, by zagrożenie stało się realne. Jak dobrze, że Hubert może liczyć na pomoc rozsądnej siostry, która wie wszystko o pracy strażaków. „Pożar w fabryce” to książka trzymająca w napięciu jak dobry hollywoodzki film! Uczy odpowiedzialności, pokazuje, jak zachować się, gdy grozi nam niebezpieczeństwo, a przede wszystkim, co robić, by uniknąć zagrożenia. To opowiadanie z poziomu 3 serii „Czytam sobie” powinno przeczytać każde dziecko. „Pożar w fabryce” zilustrowała Aleksandra Krzanowska.

PREMIERA 13 marca 2024 r.

Stadnina Rozstaje

Opowieść o szukaniu akceptacji u rówieśników i o wielkich zmianach w życiu małych ludzi. Książka z poziomu 3 serii Czytam sobie, przypomni dzieciom, że nie warto udawać kogoś, kim nie są, bo wcześniej czy później, prawda wyjdzie na jaw, a prawdziwi przyjaciele powinni być ze sobą szczerzy i mieć do siebie zaufanie. Opowiadanie Katarzyny Majgier pokazuje również emocje towarzyszące dziecku, które zmienia szkołę i musi się odnaleźć w zgranej już klasie. Autorka stworzyła wiarygodne bohaterki, z którymi łatwo się utożsamić. Mierzą się one z problemami bliskimi współczesnym dzieciom. Stadnina rozstaje to też historia o tym, jak pasja może pomóc w budowaniu pewności siebie i odzyskaniu spokoju w trudnych momentach. Ilustracje do książki stworzyła Agata Kopff.

Premiera 26 marca 2025 r.

Statek gagatek

Rejs Gagatkiem to nie lada przygoda. Statek jest kolorowy, kapitan muzykalny, posiłki przepyszne, a pasażerowie jedyni w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że podróż obfituje w niespodzianki. Czy załodze uda się dotrzeć do Honolulu? Ahoj przygodo! „Statek Gagatek” Rafała Witka to słoneczna opowieść dla tych czytelniczek i czytelników, którzy dopiero uczą się składać słowa. Baloniki i lampki na rufie Gagatka narysowała Jola Richter-Magnuszewska.

Tajemnica Nawojki

W XV wieku dziewczyny nie mogły marzyć o nauce czytania czy edukacji. Ale jedna marzyła! Co więcej, Nawojka znalazła w sobie odwagę, by w przebraniu chłopca brać udział w wykładach na Akademii Krakowskiej! Pilny żak szybko stał się ulubieńcem profesorów. Nadszedł jednak dzień, w którym Nawojka została zdemaskowana, a za podstęp, którego użyła, by uczestniczyć w zajęciach, grozi jej śmierć…

Tramwaj numer 28

Książka dla dzieci o Lizbonie, stolicy Portugalii. Czy wiesz, że to miasto najlepiej zwiedzać tramwajem? Ale nie pierwszym lepszym! Bynajmniej! Ten wyjątkowy pojazd ma żółte, staromodne wagony, charakterystyczne lampy i jeździ wyjątkową trasą. Wyjątkowi bywają również jego pasażerowie i pasażerki – zarówno przyjezdni, jak i osoby mieszkające w Lizbonie. A gdy w kultowym tramwaju spotkają się turysta, dama, nastolatek, muzyk, mały chłopiec i tajemniczy Miguel, przejażdżka stromymi uliczkami staje się prawdziwą przygodą!

PREMIERA 13 marca 2024 r.

Wieliczka, czyli przygoda w kopalni

Planowana szkolna wycieczka do kopalni soli w Wieliczce nie wzbudza entuzjazmu Blaszki i Smartfona. Co ciekawego można zobaczyć pod ziemią w solnych korytarzach? Prawdopodonie nic! Jedyną zaletą wydaje się tak pożądany w upalny dzień chłód, który czeka na zwiedzających w podziemiach… Okazuje się jednak, że dawną kopalnię zamieszkują niesamowite istoty. Wraz z nimi dzieci ruszają na ratunek tajemniczemu zwierzęciu. Przemierzają zamknięte korytarze tocząc nierówną walkę z czasem, który w Wieliczce zdaje się płynąć inaczej… Bo przecież każdemu stworzeniu w potrzebie „tseba pomóc”!

PREMIERA 28 sierpnia 2024 r.